Niezwykła inicjatywa „Rodzice kangury” [WIDEO]
15 maja w Światowy Dzień Kangurowania ruszyła kampania, która ma na celu wspieranie rodziców w kangurowaniu. Zobacz, dlaczego warto kangurować dziecko - wyjaśnia położna, ekspertka akcji „Rodzice kangury”.
Celem kampanii Rodzice Kangury jest szerzenie świadomości i znaczenia kangurowania, wzrost poziomu świadomości kontaktu „skóra do skóry” zwanej inaczej kangurowaniem, uwrażliwienie rodziców na znaczenie tego rodzaju kontaktu w rozwoju dziecka już od pierwszych chwil po narodzinach, uświadomienie rodzicom przysługujących im praw, zachęcenie do kontynuacji kangurowania w warunkach domowych, promocja zalet płynących z „rodzicielstwa bliskości” oraz dotarcie do środowisk medycznych, by zachowywały dbałość o umożliwienie rodzicom kontaktu „skóra do skóry”.
Niezwykła kampania wspierana m.in. przez znanych ekspertów neonatologii
Nam o kampanii opowiedziała położna, doradca laktacyjny i równocześnie ekspertka kampanii - Monika Jodłowska. Ekspertami, którzy również biorą udział w kampanii i sprawują nad nią pieczę merytoryczną są również: prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, dr n. med. Beata Pawlus oraz Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.
Akcja ruszyła w Światowy Dzień Kangurowania, ale nie oznacza to, że trwała tylko jeden dzień - organizatorzy (w tym Szpital Specjalistyczny św. Rodziny) pragną, by kampania trwała nieustannie, dlatego planowana jest współpraca z aktywnymi i opiniotwórczymi przedstawicielami mediów społecznościowych oraz zaangażowanie w kampanię osób powszechnie znanych, którym idea kangurowania jest bliska i którzy będą wspierać akcję m.in. poprzez upublicznienie zdjęć kangurowania swoich dzieci w mediach społecznościowych.
Od strony środowiska medycznego planowane jest stworzenie znaku jakości dla szpitali praktykujących kangurowanie według zaleceń WHO, spotkania połączone z warsztatami dla przyszłych rodziców na temat rodzicielstwa bliskości, kangurowania i pielęgnacji dziecka, warsztaty dla rodziców o trudnościach emocjonalnych w czasie opieki nad dzieckiem (dziecko przedwcześnie urodzone, dziecko z cięcia cesarskiego, baby blues), spotkania dla rodziców wcześniaków (kangurowanie w domu, rozwój wcześniaków) oraz szkolenia dla położnych i pielęgniarek o istocie i sposobie kangurowania wcześniaków.
Więcej o akcji dowiesz się na stronie kampanii Rodzice Kangury: www.rodzicekangury.pl
Zobacz też: