Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wcześniak

O kangurowaniu wcześniaków mówi neonatolog [WIDEO]

Kangurowanie to metoda, którą wymyśliły... kangury. One zawsze mają ze sobą swoje maleństwo – wyjaśnia dr n. med. Beata Pawlus, lekarz kierujący Oddziałem Neonatologii Szpitala Św. Rodziny w Warszawie. Jak przebiega kangurowanie i dlaczego się je stosuje?

Kangurowanie to metoda nawiązywania więzi między mamą a dzieckiem, ale także pewien element leczenia najmniejszych dzieci, najbardziej niedojrzałych i chorych noworodków – wyjaśnia dr n.med. Beata Pawlus. Kangurowanie (Kangaroo Mother Care), czyli kontakt skóra do skóry to oficjalna praktyka medyczna, której standardy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała w 2003 roku jako zalecenia wobec wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie.

Kangurowanie wcześniaków to same korzyści

Jak często kanguruje się wcześniaki?

Staramy się, aby mama mogła kangurować dziecko najwięcej, jak da radę. Zależy to od jej możliwości i stanu, ale także od stanu dziecka. Staramy się umożliwiać mamie kangurowanie w każdym momencie między procedurami medycznymi i karmieniami. Jeśli tylko jedno i drugie może sobie poświęcić czas, to jest to element leczenia.

Po pierwsze dzieci te zdrowieją szybciej i lepiej przybierają na wadze. Dzięki kangurowaniu wcześniaków obserwujemy szybsze postępy we wszystkich aspektach ich życia i rozwoju. Jest to też taki moment, kiedy mama może poświęcić swoje ciepło, swoją bliskość, nawiązywać relację nawet z dzieckiem bardzo małym, które z powodów medycznych jest od niej oddzielone.

Jakie jeszcze korzyści daje kangurowanie?

Kangurowanie, czyli kontakt skóra do skóry ze swoim malutkim dzieckiem, wpływa też pozytywnie na rozwój laktacji, więzi, poczucia bycia matką, a w przyszłości także na aspekty rozwoju psychicznego i fizycznego u dziecka. My zresztą namawiamy do kangurowania nie tylko mamy. Bardzo często takie maluszki, które przebywają u nas w szpitalu przez kilka tygodni, kangurują także ojcowie, bo oni też uczą się wtedy być tatą.

Czy kanguruje się tylko w szpitalu?

Kangurowanie to metoda, którą wymyśliły... kangury. One zawsze mają ze sobą swoje maleństwo. Myślę, że zdrowy noworodek jest często przytulany przez rodziców, a jeśli jest przytulany w kontakcie nagiej skóry, nawiązuje bliskość także w późniejszym okresie.

Z kolei mamy wcześniaków, które nauczą się u nas kangurować, często wykorzystują kangurowanie do uspokajania swojego maleństwa, do pobawienia się razem w dużej bliskości i jest to element wykorzystywany do wspierania rozwoju dziecka w późniejszym okresie.

Jaka jest różnica między kangurowaniem wcześniaków a kontaktem skóra do skóry w przypadku dzieci urodzonych w terminie?

Kontakt skóra do skóry jest zalecany dla wszystkich dzieci urodzonych drogami natury bezpośrednio po porodzie. Dzieciątko urodzone siłami natury układamy bezpośrednio na brzuchu mamy, pozostawiamy przez przynajmniej 2 godziny w kontakcie z mamą, aż do zakończenia pierwszego karmienia. Najczęściej pierwsze karmienie piersią udaje się właśnie w tym czasie.

Natomiast w przypadku urodzenia dziecka przedwcześnie, dziecka chorego, nie ma możliwości przeprowadzenia takiego kontaktu bezpośrednio po porodzie, bo zwykle taki noworodek wymaga pomocy ze strony neonatologów, pielęgniarek, położnych. Zwykle w pierwszych godzinach życia wdrażamy różne procedury lecznicze i robimy wszystko, co można, żeby przywrócić kontakt z mamą najszybciej, jak to jest możliwe, po ustabilizowaniu stanu dziecka.

Zobacz też:

Wcześniak
fotolia
Wcześniak
Co czują wcześniaki? - film
Czy tak małe dzieci odczuwają już ból lub radość?

Emocje wcześniaka Gdy rodzi się wcześniak, najczęściej jest poddawany wielu procedurom, często inwazyjnym, które mają na celu ratowanie życia. Czy tak małe dziecko odczuwa już ból ? Jeśli tak, co robią lekarze i położne, by go zminimalizować. Czy po wcześniaku widać, gdy jest zrelaksowany? Sprawdź, co położna z dużym doświadczaniem mówi o emocjach wcześniaków . Zobacz też: Wcześniak może rozwijać się lepiej niż dziecko urodzone o czasie - film  

etapy porodu
Adobe Stock
O porodzie
Etapy porodu: jak przebiega poród? [WIDEO]
Wyróżnia się 4 etapy porodu. W pierwszym rozwiera się szyjka macicy, w drugim następuje parcie i urodzenie dziecka, w trzecim urodzenie łożyska, a w czwartym nowo narodzone dziecko kładzione jest na brzuchu mamy. Położna Katarzyna Płudowska objaśnia każdy z tych etapów porodu fizjologicznego.

Sygnałem rozpoczynającego się porodu są regularne skurcze macicy. To najdłuższy i najtrudniejszy etap porodu. W naszym filmie ekspertka, położna Katarzyna Płudowska, mówi o 4 etapach porodu naturalnego oraz charakterystycznych dla nich cechach.   Etapy porodu Nie można przewidzieć, ile dokładnie będzie trwał poród naturalny , ale zawsze przebiega on według podobnego schematu. Wymienia się cztery etapy porodu fizjologicznego, takie jak: 1. etap porodu – regularne skurcze i rozwieranie się szyjki macicy 2. etap porodu – parcie i urodzenie dziecka 3. etap porodu – urodzenie łożyska 4. etap porodu – położenie noworodka na piersi mamy 1. etap porodu naturalnego – regularne skurcze i rozwieranie się szyjki macicy               Bezpośrednio po przyjeździe do szpitala zostaniesz na izbie przyjęć zbadana przez położną lub lekarza, którzy ocenią postęp porodu . Jeżeli w tym czasie doszło już do rozwarcia szyjki macicy do co najmniej 2 centymetrów, zostaniesz przewieziona na  porodówkę , gdzie odbędzie się już właściwy poród. Jeżeli rozwarcie jest mniejsze, prawdopodobnie zostaniesz odesłana do domu. Do szpitala warto przyjechać, kiedy skurcze są regularne i występują co 10 minut lub częściej.  Pierwszy etap porodu rozpoczyna się regularnymi skurczami i kończy się wraz z całkowitym rozwarciem szyjki macicy, czyli kiedy ma ona 10 centymetrów rozwarcia . Ten etap porodu może trwać długo, nawet kilkanaście godzin . Wiele zależy od tego, czy kobieta jest pierworódką, czy też już wcześniej rodziła. Zwykle przy pierwszej ciąży ten pierwszy porodu trwa dłużej, ale nie jest to regułą. Jest to wyczerpujący okres porodu, ponieważ skurcze są bolesne. Jednak to, jak je odczuwa...

Poród - moment narodzin/ Nichole Hanna Photography
Nichole Hanna Photography/ birthphotographers.com
Poród naturalny
Poród jest piękny. Nie wierzysz? Zobacz zdjęcia
Poród jest wydarzeniem wyjątkowym pod każdym względem. Zobacz zdjęcia utrwalające najpiękniejsze chwile rodziców. Tego nie sposób opisać, to trzeba zobaczyć.
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz