Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wcześniak

„Mama uzdrawia wcześniaka!” – mówi ekspertka ze Szpitala Medicover [WIDEO]

Dzięki czułości mamy i taty wcześniak rozwija się lepiej, szybciej przybiera na wadze i szybciej może wyjść ze szpitala. To fakty poparte badaniami! – mówi dr Marta Balicka.

Mamy wcześniaków często obwiniają siebie za to, że maluszek urodził się przedwcześnie. Często też obawiają się wziąć swoje kruchutkie dziecko na ręce, a nawet je pogłaskać, gdy jeszcze musi leżeć w inkubatorze. Poczucie winy i obawy nie pomogą jednak ani jej, ani dziecku, dlatego warto z nim walczyć. 

– Bardzo dużą rolę odgrywają tu psycholodzy, pracujący na oddziałach noworodkowych i oddziałach intensywnej terapii noworodka. Zaangażowanie mamy w opiekę nad wcześniakiem, kiedy tylko jest on już wyprowadzony ze stanu bezpośredniego zagrożenia życia, jest bardzo ważne – mówi dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover. 

Zobacz także: Jak rozwija się wcześniak?

Dotyk mamy leczy wcześniaka

Czułość mamy wobec wcześniaka, jak najwcześniejsze budowanie relacji między nimi, fizyczny kontakt mamy i dziecka –  to wszystko jest nie tylko ważne dla samej kobiety, lecz także dla jej dziecka. Istnieje szereg badań, mówiących, że wcześniaki, które były noszone, tulone, głaskane przez swoich rodziców, szybciej przybierają na wadze, szybciej wyrównuje się im oddech i rytm akcji serca, lepiej się rozwijają – i dzięki temu wszystkiemu, szybciej mogą wyjść ze szpitala. 

– Mama, dotykając swoje dziecko przebywające w inkubatorze i mówiąc do niego, jest dla niego rodzajem lekarstwa – mówi dr Balicka. – Obawa mam, że mogą niechcący zrobić krzywdę swojemu dziecku, zupełnie nie ma racji bytu. Wręcz przeciwnie. My leczymy wcześniaka, ale uzdrawia: mama – kończy lekarka. 

Zobacz także: 

smółka
Adobe Stock
Rozwój
Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]
Smółka u noworodka, czyli pierwsza kupka, jest czarna, lepka i gęsta. Ważne, by pojawiła się w odpowiednim czasie. To znak dla lekarzy, że dziecko jest zdrowe. Brak smółki może świadczyć o schorzeniach u malucha. O smółce u noworodka opowiada dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover w Warszawie.

Smółka jest wydalana przez noworodka w ciągu 48 godzin po przyjściu na świat. Brak smółki może być oznaką choroby Hirschsprunga. Natomiast przedwczesne wydalenie smółki jeszcze na etapie życia płodowego jest przyczyną  zielonych wód płodowych i może grozić zespołem aspiracji smółki. Spis treści: Smółka – co to jest i jak wygląda? Smółka u noworodka – kiedy się pojawia? Brak smółki u noworodka Smółka w wodach płodowych Zespół aspiracji smółki Smółka – co to jest i jak wygląda? Smółka (łac. meconium), nazywana też pierwszym stolcem w życiu dziecka, zostaje wydalona przez noworodka niedługo po urodzeniu. Jej pojawienie się oznacza, że jelita dziecka pracują prawidłowo. Smółka ma czarny lub czarnozielony kolor, jest lepka i gęsta, podobna do smoły (stąd nazwa). To wydzielina, która tworzy się w jelitach dziecka ok. 16 tygodnia ciąży, a w kolejnych miesiącach narasta.  Jak długo dziecko wydala smółkę? Smółka jest wydalana w ciągu pierwszych 2-3 dni życia noworodka. Po wydaleniu smółki pojawiają się stolce przejściowe, które po 3-4 dniach zastępuje normalna kupka niemowlaka . Smółka składa się z: mazi płodowej wód płodowych komórek nabłonka przewodu pokarmowego płodu bilirubiny cholesterolu enzymów trawiennych. Smółka u noworodka – kiedy się pojawia? Pierwsza smółka u noworodka powinna pojawić się w pierwszej dobie po narodzinach – dotyczy to dzieci urodzonych w terminie. U wcześniaków smółka pojawia się nieco później – w ciągu dwóch dób po narodzinach.  Wydalenie smółki jest sygnałem dla lekarzy o stanie zdrowia noworodka – wyjaśnia dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover w Warszawie  – W czasie naszych wizyt na oddziale noworodkowym każda...

Wcześniak
fotolia
Wcześniak
Co czują wcześniaki? - film
Czy tak małe dzieci odczuwają już ból lub radość?

Emocje wcześniaka Gdy rodzi się wcześniak, najczęściej jest poddawany wielu procedurom, często inwazyjnym, które mają na celu ratowanie życia. Czy tak małe dziecko odczuwa już ból ? Jeśli tak, co robią lekarze i położne, by go zminimalizować. Czy po wcześniaku widać, gdy jest zrelaksowany? Sprawdź, co położna z dużym doświadczaniem mówi o emocjach wcześniaków . Zobacz też: Wcześniak może rozwijać się lepiej niż dziecko urodzone o czasie - film  

kangurowanie wcześniaków
Fotolia/Babyonline.pl
Wcześniak
O kangurowaniu wcześniaków mówi neonatolog [WIDEO]
Kangurowanie to metoda, którą wymyśliły... kangury. One zawsze mają ze sobą swoje maleństwo – wyjaśnia dr n. med. Beata Pawlus, lekarz kierujący Oddziałem Neonatologii Szpitala Św. Rodziny w Warszawie. Jak przebiega kangurowanie i dlaczego się je stosuje?

Kangurowanie to metoda nawiązywania więzi między mamą a dzieckiem, ale także pewien element leczenia najmniejszych dzieci, najbardziej niedojrzałych i chorych noworodków – wyjaśnia dr n.med. Beata Pawlus. Kangurowanie (Kangaroo Mother Care) , czyli kontakt skóra do skóry to oficjalna praktyka medyczna, której standardy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała w 2003 roku jako zalecenia wobec wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie. Kangurowanie wcześniaków to same korzyści Jak często kanguruje się wcześniaki? Staramy się, aby mama mogła kangurować dziecko najwięcej, jak da radę. Zależy to od jej możliwości i stanu, ale także od stanu dziecka. Staramy się umożliwiać mamie kangurowanie w każdym momencie między procedurami medycznymi i karmieniami. Jeśli tylko jedno i drugie może sobie poświęcić czas, to jest to element leczenia. Po pierwsze dzieci te zdrowieją szybciej i lepiej przybierają na wadze. Dzięki kangurowaniu wcześniaków obserwujemy szybsze postępy we wszystkich aspektach ich życia i rozwoju. Jest to też taki moment, kiedy mama może poświęcić swoje ciepło, swoją bliskość, nawiązywać relację nawet z dzieckiem bardzo małym, które z powodów medycznych jest od niej oddzielone. Jakie jeszcze korzyści daje kangurowanie? Kangurowanie, czyli kontakt skóra do skóry ze swoim malutkim dzieckiem, wpływa też pozytywnie na rozwój laktacji, więzi, poczucia bycia matką, a w przyszłości także na aspekty rozwoju psychicznego i fizycznego u dziecka. My zresztą namawiamy do kangurowania nie tylko mamy. Bardzo często takie maluszki, które przebywają u nas w szpitalu przez kilka tygodni, kangurują także ojcowie , bo oni też uczą się wtedy być tatą. Czy kanguruje się tylko w szpitalu? Kangurowanie to metoda, którą wymyśliły... kangury. One zawsze mają ze sobą swoje maleństwo. Myślę, że zdrowy noworodek jest często przytulany przez...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz