Jeszcze w ciąży bardzo dużo czytałaś i doskonale wiesz, że maluszki często dotyka kolka. Skrycie liczyłaś, że was to nie spotka, a jeśli tak, zachowasz stoicki spokój. Tymczasem teraz pochylając się nad swoim dzieckiem, kompletnie nie wiesz, co robić. To normalne!
O kolce mówimy, gdy dziecko płacze minimum 3 godzinny dziennie, 3 dni w tygodniu przez dłuższy czas. W dodatku pręży się, zaciska piąstki, podkurcza nóżki i trudno je uspokoić. Taki widok każdego rodzica może doprowadzić do frustracji. Na szczęście istnieją sposoby profilaktyczne i terapeutyczne, dzięki którym razem przetrwacie ten czas. Warto wiedzieć, że kolki ustępują w okolicach 4.-5. miesiąca życia dziecka.
Pytanie brzmi – co robić do tego czasu?

Reklama

1. Kojący dotyk pełen czułości

Niemowlęta bardzo potrzebują dotyku i bliskości. Gdy twojego maluszka dopadnie kolka, możesz spróbować masażu brzuszka. Ważne, by wykonywać go zgodnie z ruchem wskazówek zegara – w ten sposób pomagamy gazom wydostać się z jelit, a jak twierdzą lekarze, to one mogą być jedną z przyczyn występowania kolki u niemowląt. Uważaj, by nie naciskać brzuszka zbyt mocno. Masaż możesz wykonywać także w trakcie kąpieli, ponieważ ciepła woda pomaga maluszkowi się zrelaksować. Warto powtarzać czynność kilka razy w ciągu dnia – nawet gdy nie występują żadne dolegliwości brzuszkowe.

2. Moc techniki „skóra do skóry”

Kangurowałaś maluszka, gdy przyszedł na świat? A może robił to jego tata? Kangurowanie ma wielką moc – bliskość rodzica, ciepło jego skóry i bicie serca uspokajają dziecko. Rozbierz swoją pociechę do samej pieluszki, rozepnij swoją bluzkę i połóż do na sobie – tak, byście jak największym obszarem dotykali „skóra do skóry”. Możesz okryć się kocykiem lub pieluszką, żeby zapewnić ciepło bobasowi. Oddychaj spokojnie. Dziecko naprawdę wyczuwa twoje emocje.

3. „Biały szum” na wyciągnięcie ręki

Mija kolejna godzina płaczu, a ty zastanawiasz się, dlaczego właściwie nie kupiłaś tej dziwnie szumiącej zabawki, którą polecała twoja znajoma? To nie czas na analizy – wykorzystaj to, co masz pod ręką. Tzw. „biały szum” możesz stworzyć np. włączając suszarkę lub odkurzacz. Chodzi bowiem o monotonne dźwięki. Wbrew pozorom potrafią zdziałać cuda! Wpływają kojąco na dziecięcy układ nerwowy i… może razem uda wam się przy nich zasnąć?

4. Dobroczynne kropelki

Jak wskazują lekarze, jedną z przyczyn występowania kolki może być nierównowaga flory bakteryjnej jelit. Stosowanie probiotyków może zminimalizować ryzyko wystąpienia bolesnych dla dziecka kolek. Ważne jednak, by wybrać probiotyk bezpieczny i skuteczny, zapewniając maluszkowi jak najwięcej korzyści. Krople probiotyczne Vivomixx zawierają kompozycję aż 8 szczepów bakterii, które uzupełniają się i wzmacniają swoje działanie. Badania wykazały, że kolka może być spowodowana m.in. niedojrzałością funkcjonalną układu pokarmowego, zmianami mikroflory jelitowej, czy nietolerancją laktozy. Odpowiednio połączone w preparacie szczepy bakterii wspomogą prawidłową pracę brzuszka. Badania wykazały, że suplementacja Vivomixx w istotny sposób skraca czas trwania nieutulonego płaczu.

5. Antykolkowe sztuczki w czasie karmienia

Twój maluszek je łapczywie? To również może sprzyjać występowaniu kolki. Spróbuj karmić go w lekko odchylonej pozycji – dzięki temu będzie pił wolniej. Sprawdź również, czy dziecko obejmuje ustami całą brodawkę. W przeciwnym razie może niepotrzebnie nałykać się powietrza. Niektórym dzieciom pomaga częstsze karmienie, ale za to w mniejszych ilościach. Karmisz butelką? Upewnij się, że smoczek nie ma zbyt dużego przepływu. Na rynku dostępne są specjalne, antykolkowe butelki. Nie zapomnij także o odbijaniu po karmieniu.

6. Pamiętaj o rytuałach

Dzieci je uwielbiają, a i rodzicom bardzo się przydają. Wiele maluszków kolka dopada wieczorami – wtedy, kiedy ty jesteś zmęczona po całym dniu i marzysz o tym, żeby bobas szybko zasnął. Twój spokój i opanowanie są przez dziecko wyczuwalne. Podobnie jak stres, zdenerwowanie i frustracja. Wprowadzenie wieczornych rytuałów pomoże uspokoić was oboje. Ciepła kąpiel, masaż całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem brzuszka, spokojne karmienie – to sposoby na udany wieczór z niemowlęciem. Nie rozbawiaj maluszka po posiłku, staraj się go wyciszyć.

Chociaż teraz zapewne wydaje ci się to bardzo odległe, pamiętaj, że kolki wcześniej czy później mijają, a co najważniejsze – nie niosą żadnych konsekwencji zdrowotnych. Wykorzystaj sprawdzone sposoby radzenia sobie z nimi i nie miej oporów, by prosić o pomoc, gdy sobie nie radzisz.

materiały prasowe
Reklama

Materiał powstał przy udziale firmy Pharmabest

Reklama
Reklama
Reklama