Reklama

Naczelna Rada Lekarska zwróciła się z apelem do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w prawie, zgodnie z którą rodzice przy zapisywaniu dziecka do żłobka, przedszkola i szkoły będą musieli przedstawić zaświadczenie o tym, że dziecko zostało zaszczepione wszystkimi szczepionkami obowiązkowymi.

Reklama

Zobacz także: Jakie szczepienia są obowiązkowe od 2017 r.

Dlaczego NRL chce, by obowiązkowe szczepienia były obowiązkowe

Naczelna Rada Lekarska uważa, że obecnie decyzja rodziców o niezaszczepieniu dziecka szczepionkami obowiązkowymi - jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań - jest niezgodna z prawem.
Lekarze uważają, że dzieci, które nie zostały zaszczepione dlatego, że ich rodzice odmówili szczepień, stanowią zagrożenie dla innych dzieci, które zostały zaszczepione lub tych dzieci, które z powodów medycznych nie mogą podlegać szczepieniom.
Naczelna Rada Lekarska uważa, że ponieważ w ostatnim czasie zwiększyła się liczba dzieci, które nie są poddawane obowiązkowym szczepieniom, to oznacza, że nie ma wystarczających ram prawych do egzekwowania obowiązku szczepienia dziecka. Dlatego apeluje do Ministerstwa Zdrowia o takie zmiany w prawie, by można było egzekwować zaświadczenie o zaszczepieniu dziecka przed przyjęciem go do żłobka, przedszkola i szkoły.
Zobacz także: Szczepienia bez zgody rodziców?

STOP NOP: przeciw obowiązkowi szczepień

Przeciw obowiązkowym szczepieniom występuje stowarzyszenie STOP NOP, które niedawno zorganizowało w Warszawie demonstrację. STOP NOP chce, by wszystkie szczepienia były dobrowolne - żeby decydowali o nich rodzice.
Epidemiolodzy są zdecydowanie przeciwni pomysłom STOP NOP. Przypominają, że w krajach, w których wyszczepialność jest mniejsza, dochodzi do epidemii chorób zakaźnych, których mogłoby nie być, gdyby dzieci były szczepione - jak np. epidemia odry.

Zobacz także: Sądy będą ograniczać prawa rodzicielskie za nieszczepienie?

Reklama

Czy uważacie, że to dobry pomysł, żeby rodzice musieli przedstawiać zaświadczenia o zaszczepieniu dziecka przed przyjęciem go do żłobka, przedszkola, szkoły? Piszcie w komentarzach.

Reklama
Reklama
Reklama