rezygnacja z przedszkola
Adobe Stock
Edukacja

Rezygnacja z przedszkola - jak napisać podanie? [WZÓR]

Rezygnacja z przedszkola powinna mieć formę pisemną. W podaniu do dyrektora placówki należy podać dane dziecka oraz swoje, datę rozwiązania umowy, a także zamieścić prośbę o wypisanie dziecka z przedszkola.

Rezygnacja z przedszkola oznacza, że dziecko utraci gwarantowane miejsce, przysługujące w wyniku rekrutacji do tego przedszkola. Jeśli jednak placówka nie spełnia naszych oczekiwań lub z innych powodów jesteśmy zmuszeni do podjęcia decyzji o rezygnacji z przedszkola – należy napisać odpowiednie podanie. Powinno być ono w wersji papierowej i zawierać dane dziecka oraz rodzica. 

Spis treści: 

  1. Podanie o rezygnację z przedszkola
  2. Jak napisać rezygnację z przedszkola
  3. Wzór podania o rezygnację z przedszkola

Podanie o rezygnację z przedszkola

Warunki rezygnacji z przedszkola określa wcześniej podpisana umowa między rodzicami a placówką. Zdarzają się jednak przypadki, że rozwiązanie umowy nie zwalnia rodziców od zapłaty czesnego (w okresie obowiązywania umowy). Tę kwestię regulują zapisy umowy.
Gotowy wzór podania o rezygnację z przedszkola możesz dostać w sekretariacie danej placówki lub poprosić o konkretne wytyczne, co oświadczenie o rezygnacji z przedszkola powinno zawierać. Wzór rezygnacji z przedszkola znajdziesz też w internecie (patrz niżej). Po wypełnieniu gotowego wzoru podania lub napisaniu własnej rezygnacji z przedszkola należy zanieść pismo do placówki. Czasami przedszkola akceptują również rezygnację przesłaną drogą mailową. 

Jak napisać rezygnację z przedszkola

W chwili, gdy decydujemy się na korzystanie z usług przedszkola – podpisujemy z taką instytucją umowę. Tak jak ze wszystkimi zobowiązaniami – należy ją dokładnie przeczytać. Powinny być tam również zawarte informacje na temat tego, jak rozwiązać umowę z przedszkolem. Pamiętaj jednak, że do rozwiązania takiej umowy masz pełne prawo – niezależnie od powodu. Jak więc napisać rezygnację z przedszkola i co musimy w nim uwzględnić?
Rezygnacja z przedszkola powinna zawierać kilka najistotniejszych informacji:
 

  • miejscowość, data (wpisujemy w prawym górnym rogu),
  • nazwisko i imię rodzica lub opiekuna dziecka,
  • adres zamieszkania rodzica,
  • informację do kogo kierujemy podanie, a także nazwę placówki, do której uczęszcza dziecko,
  • prośbę o wypisanie z przedszkola córki/syna (należy podać imię i nazwisko dziecka),
  • datę rozwiązania umowy,
  • podpis rodziców lub opiekunów prawnych.


Wzór podania o rezygnację z przedszkola

Wzór podania o rezygnację z przedszkola możesz pobrać również tutaj. Gotowy wzór wystarczy wydrukować i wypełnić odpowiednimi danymi. Korzystając z gotowego pisma o rezygnację z przedszkola, będziesz mieć również pewność, że nie pominęłaś żadnych potrzebnych informacji, które są niezbędne podczas procedury rezygnacji.

Zobacz także:

Przedszkolaki bardzo interesują się różnicami płci [WIDEO]

podstawa programowa w przedszkolu
Adobe Stock
Edukacja
Podstawa programowa w przedszkolu 2023
Podstawa programowa obowiązująca w przedszkolu to dokument, który określa umiejętności, jakie dziecko powinno nabyć, zanim pójdzie do szkoły. Inaczej mówiąc, zawiera cele wychowania przedszkolnego. Podstawa programowa na rok 2023 opisuje proces edukacji dzieci, a także wspomagania ich rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego.

Podstawa programowa w przedszkolu wyznacza główny cel całej edukacji przedszkolnej. To także zadania, które muszą być realizowane, by dzieci osiągnęły konkretne umiejętności przed pójściem do szkoły. Warto wiedzieć, jak powinno wyglądać wychowanie i nauczanie naszych przedszkolaków. Co zawiera podstawa programowa do przedszkola w 2023 roku? Znając zawartość podstawy, dowiesz się w jakim stopniu twój przedszkolak spełnia jej wymagania. Spis treści: Podstawa programowa w przedszkolu 2023 Podstawa programowa dostosowana do potrzeb dziecka Podstawa programowa w przedszkolu: umiejętności z 4 obszarów rozwojowych Rozwój fizyczny dziecka Rozwój emocjonalny dziecka Rozwój społeczny dziecka Rozwój poznawczy dziecka 4. Podstawa programowa w przedszkolu 2023: cały dokument MEN Podstawa programowa w przedszkolu 2023 Podstawa programowa  do przedszkola obowiązująca w 2023 roku,  to ta sama podstawa programowa edukacji przedszkolnej, która weszła w życie 1 września 2017 roku i obowiązuje do tej pory. Ostatnie zmiany, jakie zaszły w dokumencie to: zapis o przewadze zabawy nad tzw. zajęciami kierowanymi, podążanie za dzieckiem, konieczność obserwacji, indywidualizacja, wspieranie rozwoju dziecka. To ostatnie ma się odbywać nie tylko podczas zorganizowanej zabawy czy zajęć, ale w czasie całego pobytu dziecka w przedszkolu, a więc dotyczy także spożywania posiłków, odpoczynku, uroczystości, wycieczek czy ubierania i rozbierania oraz samodzielnej zabawy. Zgodnie z obowiązującą podstawą programową nie ma już też ścisłego podziału czasowego na zajęcia matematyczne, ruchowe, plastyczne, językowe, artystyczne, bo dziecko codziennie powinno się ruszać, śpiewać, rysować, biegać, bawić się, przebywać na świeżym powietrzu, odpoczywać czy...

jak podpisać ubranka do przedszkola
Fotolia/ kolaż MTJ
Zakupy
Jak podpisać ubranka do przedszkola i się nie namęczyć? [5 sposobów, w tym 2 NIEZAWODNE]
Oznaczenie ubranek do przedszkola to tylko jedna z wielu rzeczy, które mogą wydawać się trudne i skomplikowane, gdy dziecko zostaje przedszkolakiem. Ale można to zrobić szybko i trwale! Jak podpisać ubranka i worek do przedszkola i żłobka? Lepiej wybrać marker, wszywki czy naklejki? Sprawdzamy skuteczność i ceny.

Oznaczanie rzeczy dziecka do przedszkola   lub żłobka jest ważne z wielu względów: przede wszystkim maluch sam nie jest w stanie rozpoznać, które rzeczy są jego. Nawet jeśli rozpoznaje ubrania i zabawki, czasami nauczycielkom ciężko szybko się tego dowiedzieć. A dzieci w grupie zwykle jest dużo i nie ma na to czasu. Trudno oczekiwać od przedszkolanek, że zapamiętają wszystkie ubranka, buty, kapcie i inne gadżety dzieci, które się mieszają, gubią, mogą być u kilkorga dzieci takie same. Oznaczanie rzeczy do przedszkola to po prostu konieczność. Jak podpisywać ubranka, by potem nie żałować? Spis treści: Jak oznaczyć rzeczy do przedszkola? Naklejki na ubrania do przedszkola Naprasowanki i naszywki z imieniem do przedszkola Marker do podpisywania ubrań do przedszkola Worki do przedszkola z imieniem Jak oznaczać rzeczy do przedszkola? Podpisywanie ubrań i przedmiotów dziecka warto zaplanować na sam początek roku szkolnego: można z tego zrobić ważny element przygotowania wyprawki do przedszkola . Wystarczy podpisać to, co zanosi się do przedszkola, a resztę oznaczać na bieżąco. Można podpisywać ubranka, dodatki i zabawki dziecka na kilka sposobów. Każdy rodzic wybierze dla siebie to, co mu pasuje, ale chyba wszyscy na końcu dochodzą do podobnych wniosków. Oto przegląd wszystkich metod oraz zalety i wady każdej z nich wraz z praktycznymi komentarzami.  Pewnie wielu rodzicom jako pierwsze przychodzi na myśl, żeby podpisać ubranka czy worek do przedszkola długopisem – to szybkie, skuteczne, wygodne i bardzo tanie. Niestety niezbyt trwale. Długopis często się spiera, brudzi, rozmazuje i trzeba to ciągle ponawiać, pamiętać o tym, sprawdzać. Na butach i syntetycznych powierzchniach czasami trudno w ogóle coś napisać. Długopis nie nadaje się na wszystkie metki. Jeśli jednak nie chcesz, by ubranka były podpisane trwale, bo na...

ile kosztuje przedszkole
AdobeStock
Wychowanie
Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania
Ile kosztuje przedszkole w 2022/2023 roku? Wbrew pozorom nawet publiczne przedszkole nie jest w pełni darmowe. Z kolei prywatne przedszkole oferuje więcej zajęć i udogodnień, ale jeszcze bardziej obciąża portfel polskich rodzin. Które zatem warto wybrać?

Koszty przedszkola zależą od wielu czynników: przede wszystkim od typu placówki i miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole to, niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Największy koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Za publiczne placówki teoretycznie nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha. Sprawdź, ile kosztuje przedszkole twojego maluszka. Spis treści: Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Ile kosztuje przedszkole prywatne? Opłaty za wyżywienie w przedszkolu Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole Dofinansowanie opłat za przedszkole Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne? Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Przedszkole publiczne nie może też zmuszać rodziców do kupowania książek i innych pomocy naukowych. Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki  niezależnie od tego, w której godzinie zostanie przyprowadzone przez rodziców do przedszkola. Przy okazji nowelizacji ustawy w 2017 roku zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia dziecka w przedszkolu państwowym – są one całkowicie darmowe. Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu? Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą jednak zapłacić. Zgodnie z  art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych organ prowadzący np. rada...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz