Przy szczepieniach moich dzieci moje matczyne serce zawsze dostawało skurczy. Kiedy one płakały na widok igły, ja walczyłam z osobistym zawałem. Aż w końcu trochę poszperałam w internecie, trochę popytałam lekarzy i znalazłam kilka prostych sposobów na ból podczas kłucia.

Reklama

Najprościej? Przystawić do piersi

Gdybym wcześniej wiedziała o tym, że karmienie piersią łagodzi ostry, nagły ból u noworodków (udowodniono to!), przystawiłabym moje córki do piersi już podczas ich pierwszego w życiu szczepienia w 2. dobie życia. Nie wiedziałam – ale dziwię się, że lekarze, którzy przecież są bardziej na bieżąco, nie proponują tego matkom po porodzie??? Tak samo warto przystawić noworodka do piersi podczas pobierania mu krwi do badań przesiewowych po narodzinach.
Czytaj wywiad z pediatrą: Dr Marek Pleskot „Szczepiłem swoje dzieci, zaszczepię i wnuki”

Zobacz także

Sacharoza przed szczepieniem...

... oraz po szczepieniu: badania naukowe (klik, klik) potwierdzają, że podanie dziecku niewielkiej ilości (nie pół butli, ale raczej trzy łyżeczki) słodkiej wody zdecydowanie zmniejsza odczuwanie bólu.
Żeby zadziałało, roztwór musi być bardzo słodki (rozmieszaj wodę ze zwykłym białym cukrem w proporcjach pół na pół, np. 5 łyżeczek cukru w 5 łyżkach stołowych wody) i podawany najlepiej w temperaturze pokojowej. Mniej więcej 5 minut przed zastrzykiem podaj go dziecku np. przez strzykawkę albo dozownik do leków – możesz powoli podawać też już w trakcie wkłucia. I tak, tak, wiem, że cukier to samo zło, ale z drugiej strony jakoś nie mogę uwierzyć, że kilka łyżeczek słodkiej wody jest gorsze niż np. znieczulenie przy wyrywaniu zęba. A przecież w razie potrzeby nie wahalibyśmy się go podać dziecku.
Sprawdź: Jakie szczepionki zalecane?

Komórka w rączkę

To sposób genialny w swojej prostocie: wibrujący telefon w drugiej rączce jest tak silnym bodźcem dla niemowlęcia, że skutecznie odwraca jego uwagę od wkłucia.

Zdmuchiwanie piórka

To z kolei sposób już dla starszych dzieci, które bardzo boją się szczepienia. Dmuchanie na piórko albo np. włosy mamy odwraca uwagę od strzykawki i rozluźnia mięśnie, przez co ból może być mniej odczuwalny (pamiętasz to samo dmuchanie przy porodzie?)
Szczepienia za i przeciw – poznaj argumenty obu stron

Przytulanie: zawsze działa!

Na to także są naukowe dowody: przytulanie łagodzi stres i zmniejsza ból (nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych!). Najlepiej poświęć na takie poszczepienne przytulanie przynajmniej 20 minut – i tak mniej więcej tyle trzeba zostać w przychodni po zastrzyku (na wypadek wystąpienia reakcji alergicznej na szczepionkę: są rzadkie, ale możliwe).

Po szczepieniu uciskaj miejsce wkłucia

Niezbyt silne uciskanie miejsca wkłucia odrobinę łagodzi ból po szczepieniu – chociaż wyniki badań u dzieci nie są tak jednoznaczne jak u dorosłych, to lekarze polecają tę metodę na zasadzie: „Nie zaszkodzi, a może pomóc”.

Uwaga, to nie działa na ból przy szczepieniu:

  • Ogrzewanie szczepionki.
    Po pierwsze, szczepionki zawsze powinny być przechowywane w lodówce, a ogrzewanie ich może zmniejszyć ich skuteczność. Po drugie, zastrzyk z ciepłej szczepionki boli tak samo jak z zimnej. Ogrzewanie nie ma ma żadnego wpływu na ból podczas kłucia.
  • Podawanie zawczasu leków przeciwbólowych.
    To też nie działa. Leki z paracetamolem czy ibuprofenem działają na przewlekły ból (sprawdzą się np. przy ząbkowaniu) – ale nagłego bólu wkłucia na pewno nie złagodzą. Nie ma sensu obciążać wątroby malucha.
Reklama

Sprawdź także: Kalendarz szczepień dziecka 0-18 lat

Reklama
Reklama
Reklama