Reklama

Według informacji na stronie internetowej "Rzeczpospolitej", Meksykański Instytut Zabezpieczenia Społecznego podał, że w wyniku reakcji alergicznej na szczepionki dla dzieci do szpitali trafiło 29 dzieci. Jeszcze wyższe liczby podawali przedstawiciele Sekretariatu Zdrowia stanu Chiapas (Meksyk): 2 dzieci zmarło, a 37 jest w szpitalu. Wszystkie pochodzą z tego samego miasteczka La Pimienta, były zaszczepione w tym samym szpitalu. Przyczyną miało być szczepienie przeciwko gruźlicy, rotawirusom i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Meksykański Instytut Zabezpieczenia Społecznego prowadzi w tej sprawie dochodzenie, do czasu jego zakończenia w całym kraju wstrzymano podawanie dzieciom podejrzanych szczepionek.

Reklama

Krajowy konsultant: czekamy na wyniki dochodzenia

- Zamieszczona informacja jest niewystarczająca, by wyjaśnić co się stało i z jakiego powodu. Do czasu zakończenia dochodzenia, nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że przyczyną był tzw. niepożądany odczyn poszczepienny w postaci ciężkiej reakcji uczuleniowej. Zbyt mało wiemy, o okolicznościach tego tragicznego wydarzenia. Wiemy tylko tyle, że dzieci były zaszczepione. Natomiast, nic nie wiemy na temat wieku w jakim były zaszczepione, co ma ogromne znaczenie w przypadku szczepionki rotawirusowej, czy każde dziecko otrzymało taki sam zestaw szczepionek , czy seria tych szczepionek była taka sama, czy nie były przeterminowane, źle przechowywane itd. - mówi dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant ds epidemiologii.
Dr Paradowska-Stankiewicz potwierdza jednak, że u dzieci po szczepieniu mogą występować reakcje alergiczne. Zwykle są to jednak objawy łagodne, jak pokrzywka, uczuleniowe zmiany za skórze, w wyjątkowych przypadkach może jednak dojść do reakcji anafilaktycznej.
Do reakcji alergicznych może dojść szczególnie po szczepionkach żywych, do których produkcji wykorzystuje się białko jajka kurzego. Dlatego osobom, które mają alergię na białko jajka, nie podaje się tych szczepionek.
Czytaj też: Dlaczego warto szczepić dzieci

Niepożądane odczyny poszczepienne w Polsce

Podobnie jak po lekach, tak samo po szczepionkach mogą pojawić się reakcje niepożądane. Zwykle są to reakcje miejscowe: ból, obrzęk w miejscu ukłucia. Czasem pojawiają się reakcje ogólne, jak podwyższenie temperatury ciała, złe samopoczucie dziecka (płacz, niechęć do jedzenia). Zwykle mijają po 24 godzinach, rzadziej po 2-3 dniach.
W bardzo rzadkich przypadkach pojawiają się poważne niepożądane odczyny poszczepienne. Mogą to być np.:

  • zaburzenia przytomności, omdlenie, kłopoty z oddychaniem (świsty w klatce piersiowej) - zwykle w ciągu 30 minut po szczepieniu, jeszcze w przychodni: świadczą o ciężkiej, natychmiastowej reakcji uczuleniowej,
  • wysoka gorączka (>40,5°C) w ciągu 2 dni po szczepieniu,
  • trudny do uspokojenia płacz (krzyk), który trwa co najmniej 3 godziny w ciągu 2 dni po szczepieniu,
  • osłabienie napięcia mięśniowego (dziecko staje się wiotkie),
  • utrudniony kontakt z dzieckiem,
  • drgawki (zazwyczaj w ciągu 2 dni po szczepieniu),
  • zmiana zachowania dziecka (apatia, brak kontaktu) w ciągu 7 dni po szczepieniu.

Informacje na temat częstości i rodzaju NOP-ów znajdują się w ulotce dołączonej do każdej szczepionki: trzeba ją przeczytać przed szczepieniem dziecka.
Każde podejrzenie NOP trzeba zgłosić lekarzowi. - Lekarz przekazuje wypełniony formularz zgłoszenia Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a następnie dane są przesyłane do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. Jeśli się potwierdzą, PZH występuje o wycofanie z obrotu danej serii szczepionki - mówi dr Paradowska-Stankiewicz.
Czytaj też: Kalendarz szczepień dla dzieci od 0 do 18 lat

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama