Szczepionkę przeciw kleszczom, a dokładniej przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, zaleca się osobom, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Kleszcze zakażone wirusem kleszczowego zapalenia mózgu, które przenoszą tę chorobę, mogą być wszędzie. Jednak najwięcej zakażonych kleszczy znajduje się 4 województwach: podlaskim, mazursko–warmińskim, dolnośląskim, małopolskim. Zaszczep dziecko przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, jeśli wyjeżdża tam na wakacje - apelują lekarze.

Reklama

Spis treści:

 1. Szczepionka na kleszcze: przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
 2. Szczepionka przeciw kleszczom – cena
 3. Kto powinien zaszczepić się przeciw KZM?
 4. Szczepionka na kleszcze przeciw boreliozie
 5. Co to jest kleszczowe zapalenie mózgu
 6. Jak chronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu

Szczepionka na kleszcze: przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu można zaszczepić dziecko, które skończyło 1. rok życia. Pełną ochronę zapewnia przyjęcie trzech dawek szczepionki. Pierwszą z nich najlepiej przyjąć zimą, ale jeśli dziecko nie zostało zaszczepione, a wyjeżdżacie w rejony, gdzie jest dużo zakażonych kleszczy, warto podać szczepionkę przed wyjazdem.
W Polsce szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem zalecanym, jest więc odpłatne. Szczepionka jest dostępna wyłącznie na receptę.

Dostępne szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu to:

 • FSME Immun Junior - dla dzieci od 1 do 16 roku życia
 • Encepur K - dla dzieci od 1 do 11 roku życia
 • FSME Immun - dla dzieci od 16 roku życia i dla dorosłych
 • Encepur Adults - dla dzieci od 12 roku życia i dla dorosłych.

Sprawdź kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych.

Zobacz także

Szczepionka przeciw kleszczom – cena

Ile kosztuje szczepionka na kleszcze? Koszt pojedynczej szczepionki na kleszczowe zapalenie opon mózgowych to około 90-130 zł. Cena może się różnić w różnych aptekach i miastach, z reguły szczepionka dla dzieci jest nieco tańsza od tej dla dorosłych.

Kto powinien zaczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu?

Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu zalecane jest:

 • osobom, które przez długi czas przebywają na polach, łąkach, terenach leśnych
 • osobom, które pracują w otoczeniu przyrody
 • dzieciom, wyjeżdżającym na obozy lub kolonie letnie
 • osobom, które uprawiają sport na świeżym powietrzu.

Szczepionka na kleszcze przeciw boreliozie

Badania nad szczepionką na przenoszoną przez kleszcze boreliozę na razie nie przyniosły efektów. Niestety na boreliozę nadal nie ma szczepionki, dlatego jeśli chcemy zaszczepić siebie lub dziecko przeciw kleszczom, mamy do dyspozycji tylko szczepionkę przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Obecnie trwają badania nad szczepionką o nazwie VLA15, opracowaną przez firmę Valneva. Dotychczasowe rezultaty są obiecujące, jednak badania muszą być przeprowadzone na większej liczbie osób. Jest nadzieja, że szczepionka przeciw boreliozie trafi na rynek w ciągu kilku najbliższych lat.

Co to jest kleszczowe zapalenie mózgu?

Kleszczowe zapalenie mózgu to bardzo ciężka choroba centralnego układu nerwowego. Zwykle rozwija się w ciągu 7-14 dni od czasu, gdy dziecko ugryzie zakażony kleszcz. Początkowo zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo lub objawy przypominają grypę. Jeśli nie dochodzi do zajęcia układu nerwowego, dziecko zdrowieje. Gdy jednak wirusy kleszczowego zapalenia mózgu przedostaną się do układu nerwowego, po kilku dniach rozwija się druga faza choroby.

Dziecko może mieć:

Może też dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu.

Jak chronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu?

Zakażone kleszcze mogą być wszędzie - w lesie, w parku, na trawie. Jednak najwięcej jest ich w lesie, szczególnie liściastym.
Przed spacerem z dzieckiem do lasu:

 • załóż dziecku ubrania z długim rękawem,
 • spryskaj dziecko sprejami przeciw owadom.

Po powrocie do domu:

 • zrób dziecku prysznic,
 • dokładnie obejrzyj cale ciało. Jeśli zauważysz kleszcza, usuń go.

Takie postępowanie jednak w 100 proc. nie chroni dziecka przed zakażeniem kleszczowym zapaleniem mózgu. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania jest szczepionka.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama