Lepiej zapobiegać czy leczyć? Jedyna słuszna odpowiedź brzmi: oczywiście, że zapobiegać! Należy dbać o swój organizm i robić co w naszej mocy, by nie "łapać" nawet lekkich infekcji – o poważniejszych chorobach, np. zakaźnych, nie wspominając.
Jednak nie zawsze jest to możliwe. Część drobnoustrojów roznosi się przez powietrze, więc co – mamy nie oddychać? Część roznosi się drogą kropelkową, więc co – mamy podróżować w skafandrach ochronnych, które zabezpieczą nas przed kichnięciem pasażera obok? Nie, nie tędy droga. Dlaczego? Bo w taki sposób po prostu nie da się żyć.
Dlatego właśnie, od ponad dwóch wieków, naukowcy opracowują szczepionki, które są w stanie zabezpieczyć człowieka przed zapadnięciem na daną chorobę, a jeśli już do tego dojdzie – skrócić czas jej trwania lub zniwelować objawy czy powikłania.
Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dzieci, których układ odpornościowy w momencie przyjścia na świat nie działa jeszcze w 100%, a więc często dużo ciężej przechodzą nawet zdawałoby się lekkie dla dorosłego infekcje.
W Polsce obowiązuje kalendarz szczepień obowiązkowych, które są bezpłatne (w wielu krajach szczepienia, które u nas są dobrowolne są już na liście obowiązkowych). Ponadto rodzice mogą zdecydować się na dodatkowe szczepienia, które sami niestety będą musieli sfinansować.

Reklama

Warto się szczepić, bo szczepienia...

  • ....ratują życie. Potwierdzają to takie organizacje, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) czy Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ). To od nich w ogromnej mierze zależy tzw. zdrowie publiczne na całym świecie.
  • ... eliminują choroby. W istotnym stopniu zmniejszyły one liczbę zachorowań na choroby zakaźne. Ospa prawdziwa, błonica czy polio – te choroby udało się praktycznie wyeliminować.
  • ... "dbają" o portfel. Zapobieganie jest zawsze tańsze niż leczenie, zwłaszcza w przypadku ciężkich chorób, które wymagają hospitalizacji czy przyjmowania kosztownych leków, które nie zawsze są refundowane.
  • ...są zdrowotną polisą na przyszłość. Inwestycja w zdrowie dziecka to najlepsze, co rodzice mogą zrobić, by zapewnić mu zdrowy start w przyszłość i długie, zdrowe życie.
Reklama

Zobacz także: Kalendarz szczepień dla dzieci

Reklama
Reklama
Reklama