Gdy dziecko zachoruje
Objawy wielu chorób są podobne: gorączka, ból gardła, kaszel, katar. Sprawdź, co zrobić, by jak najszybciej je zlikwidować i ulżyć maluszkowi.
Przede wszystkim pamiętaj, że chore dziecko musi zobaczyć lekarz. Zwłaszcza, jeśli infekcję złapało niemowlę do szóstego miesiąca życia, objawy są wyjątkowo nasilone lub nie mijają mimo podania lekarstw. Konsultacja ze specjalistą jest bardzo ważna, bo wiele pozornie niegroźnych chorób może rozwinąć się w coś poważniejszego, np. zapalenie płuc. A teraz sprawdź, w jaki sposób sama możesz pomóc choremu smykowi.
Maluszka boli gardło
To częsty objaw przy przeziębieniu, zapaleniu gardła lub anginie. Łatwiej skojarzyć zły nastrój dziecka z chorobą gardła, jeśli pojawi się chrypka lub smyk ma kłopoty z przełykaniem (nie chce wtedy jeść, pić). Aby się przekonać, jak się ma gardło maluszka, po prostu zajrzyj do niego i sprawdź, czy nie jest zaczerwienione. Chwilkę przytrzymaj język końcem łyżeczki (albo palcem wskazującym). Pamiętaj, by przed i po obejrzeniu gardła dziecka dokładnie umyć ręce.
Co możesz zrobić? Podawaj maluszkowi dużo picia, np. wodę, niekwaśne kompoty lub letnią herbatkę malinową. Możesz też robić inhalacje za pomocą nebulizatora (do kupienia w aptece), który przykłada się do nosa i ust maluszka. Skutecznie nawilża on gardło i łagodzi ból.
TO WAŻNE! Jeśli gardło malucha jest malinowe, widać ropny nalot – koniecznie idźcie do lekarza.
Ma podwyższoną temperaturę
Gorączka (czyli temperatura powyżej 38°C) pojawia się przy infekcjach wirusowych i bakteryjnych, np. przy zapaleniu ucha, gardła, dróg moczowych.
Co możesz zrobić? Zadbaj, by dziecko dużo piło (wody, herbatek). Podaj maluchowi lek na obniżenie gorączki. Potem okryj malca lekkim kocykiem (nie przegrzewaj go!). Jeśli szkrab nie ma dreszczy możesz spróbować obniżyć mu temperaturę za pomocą chłodnej kąpieli.
TO WAŻNE! Wezwij lekarza, gdy na skórze dziecka pojawiła się wysypka (punkty, plamy).
Smyk pokasłuje
Kaszel często pojawia się przy zapaleniu krtani, oskrzeli lub płuc oraz przy zwykłym katarze (gdy dziecko nie potrafi jeszcze wydmuchiwać noska, a gęsta wydzielina spływa mu do gardła).
Co możesz zrobić? Jeśli kaszel jest suchy, trzeba go zahamować, bo jest bardzo męczący i niczemu nie służy – nie pomaga pozbyć się wydzieliny. Po konsultacji z lekarzem możesz podać smykowi środki hamujące kaszel, np. Sinecod, Acodin. Gdy kaszel stanie się mokry, podawaj dziecku środki rozrzedzające wydzielinę i pobudzające jej wykrztuszanie. To bardzo ważne, bo dzięki kaszlowi smyk pozbywa się wydzieliny zapalnej, która jest świetną pożywką dla bakterii i oczyszcza drogi oddechowe. Kaszlące dziecko układaj w pozycji półsiedzącej – łatwiej mu będzie oddychać. Niemowlę dużo noś na rękach i kilka razy dziennie oklepuj mu plecki, by ułatwić mu odkrztuszanie.
TO WAŻNE! Jeżeli kaszel bardzo się nasila, towarzyszą mu duszność i świsty, gdy staje się szczekający lub maluch „zanosi się” (pieje), szybko zadzwoń do lekarza.
Katar cieknie z noska
Najczęściej to pierwszy objaw przeziębienia. Ale nie lekceważ go, bo może dojść do powikłań. Nieleczony katar potrafi skończyć się zapaleniem ucha, zatok, oskrzeli, a nawet płuc (maluchy nie potrafią wydmuchać noska ani wykasłać wydzieliny, więc spływa ona do oskrzeli). U niemowląt pierwszy objaw kataru to sapka – znak, że śluzówka nosa jest w stanie zapalnym (dziecku może być wtedy trudniej ssać). Potem leci z noska wodnista wydzielina. U starszych dzieci najpierw może pojawić się drapanie w gardle i pieczenie w nosie, a dopiero potem kichanie i wodnista wydzielina.
Co możesz zrobić? Kilka razy dziennie wkraplaj niemowlęciu do noska sól fizjologiczną – pomoże go oczyścić, użyj np. spreju. Potem połóż smyka na brzuszku i usuń wydzielinę aspiratorem. Skórę pod noskiem smaruj maścią majerankową. W pokoiku dziecka ustaw nawilżacz powietrza lub zawieś przy łóżeczku mokry ręcznik.
TO WAŻNE! Jeżeli katar zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka, kaszel, ból ucha, koniecznie zadzwoń do lekarza.