Reklama

Nie ma wątpliwości, że witamina D pełni ważną rolę i jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak nie podawaj jej na własną rękę, trzymaj się zaleceń lekarza, bo zarówno niedobór witaminy D, jak i nadmiar może być dla dziecka szkodliwy.

Reklama

Ile witaminy D powinno otrzymać niemowlę?

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi suplementacji witaminy D dla Europy Środkowej z 2013 roku (to aktualne, najnowsze wytyczne) zaleca się, by niemowlęta między 6. a 12. miesiącem życia bez względu na sposób karmienia (karmienie piersią, karmienie mieszane lub mlekiem modyfikowanym) otrzymywały witaminę D w dawce 400–600 IU/dobę (czyli 10,0–15,0 µg/dobę) w zależności od dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem (czyli np. z mlekiem modyfikowanym). Ilość kropli na jedną dawkę zależy od preparatu, jaki przepisze lekarz - słuchaj dokładnie jego zaleceń.
U karmionych sztucznie niemowląt, w drugim półroczu życia kolejnym poza mlekiem modyfikowanym źródłem pokarmowym witaminy D są ryby morskie. Ważne więc jest, czy dziecko jada ryby, jak często i ile. Istotne jest także, czy to gatunki zasobne w witaminę D. Dobrym jej źródłem jest np. łosoś, makrela, pstrąg, tuńczyk. Jeśli dziecko nie otrzymuje ryb (lub nie chce ich jeść), to do rozważenia jest suplementacja witaminy D. Jej dawkę zawsze należy ustalić z lekarzem.

Reklama

Zobacz też: Co musisz wiedzieć o witaminie D dla niemowlaka? 9 ważnych faktów

Reklama
Reklama
Reklama