Reklama

Zapalenie krtani u dziecka objawia się trudnościami w oddychaniu oraz męczącym „szczekającym” kaszlem. Jeśli zauważysz te objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. W leczeniu zapalenia krtani u dziecka liczy się często błyskawiczne i rozważne postępowanie, dlatego ważne jest, żebyś umiała szybko zareagować.

Reklama

Spis treści:

  1. Zapalenie krtani u dziecka - objawy
  2. Zapalenie krtani u niemowlaka
  3. Jak pomóc dziecku, które ma duszności?
  4. Zapalenie krtani - jakie leki, kiedy antybiotyk?
  5. Podgłośniowe zapalenie krtani - krup wirusowy
  6. Domowe sposoby na zapalenie krtani

Zapalenie krtani u dziecka - objawy

Objawy zapalenia krtani najczęściej pojawiają się wieczorem lub w nocy. Każdy przypadek zapalenia krtani u małego dziecka wymaga konsultacji z lekarzem. Niepokojące symptomy, które wymagają pilnego leczenia, to:

  • trudność przy wciąganiu powietrza (duszność wdechowa, świst)
  • metaliczny „szczekający” kaszel (objaw, który potwierdza stan zapalny krtani)
  • wydawanie charakterystycznego „piejącego” dźwięku przy nabieraniu powietrza

Gdy zauważysz wyżej opisane objawy, wzywaj pogotowie lub wieź dziecko do szpitala! Jeśli maluch tylko suchy kaszel, a poza tym czuje się dobrze i oddycha swobodnie, umów się na konsultację u pediatry.

Zapalenie krtani u niemowlaka

Jeśli rozpoznajesz objawy potencjalnego zapalenia krtani u niemowlęcia, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem bądź zabierz dziecko do szpitala. Z racji na słabo wykształcone drogi oddechowe, choroba ta jest szczególnie niebezpieczna u niemowląt i małych dzieci do lat 2. Małe dzieci i niemowlęta mają inaczej zbudowane drogi oddechowe niż dorośli – są wąskie, więc rozwijający się w nich stan zapalny może spowodować szybko narastającą duszność.

Jak pomóc dziecku, które ma duszności?

Czekając na przyjazd karetki, staraj się łagodzić dolegliwości domowymi metodami leczenia. Jeśli dziecko ma świst krtaniowy i duszność, pomoże oddychanie zimnym powietrzem. Podczas ataku duszności u dziecka:

  • ubierz malucha i stań z nim przy szeroko otwartym oknie
  • wynieś ubrane dziecko na balkon
  • posadź malucha przed otwartym zamrażalnikiem
  • cały czas trzymaj dziecko w pionie, to ułatwi mu oddychanie.

Choć nie jest to łatwe, staraj się zachować spokój. Stres, niestety, nasila objawy, utrudnia swobodne oddychanie. Gdy dziecko wpada w panikę, zaczerpnięcie oddechu staje się jeszcze trudniejsze. Jeśli możesz, spróbuj śpiewać piosenkę lub powtarzać rymowankę.

Uwaga: Chrypka u dziecka również może być objawem niepokojącym. Jeśli ma ją niemowlę lub małe dziecko, powinno być zbadane przez lekarza.

Zapalenie krtani - jakie leki, kiedy antybiotyk?

Mali pacjenci z objawami zapalenia krtani otrzymują leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe (sterydy), a niekiedy również uspokajające (te ostatnie muszą być stosowane bardzo ostrożnie u niemowląt i małych dzieci).

Jeżeli zapalenie krtani zostało wywołane wirusami, nie ma konieczności przyjmowania antybiotyków. Wystarczą jedynie leki łagodzące objawy, dostępne bez recepty. Jednak inaczej wygląda leczenie, kiedy zapalenie krtani zostało wywołane przez bakterie - wtedy antybiotyk będzie konieczny.

Podgłośniowe zapalenie krtani - krup wirusowy

Zapalenie krtani może mieć pochodzenie bakteryjne (mówimy wtedy o nagłośniowym zapaleniu krtani lub zapaleniu nagłośni), ale dziecko może mieć też zapalenie krtani wywołane przez wirusy, czyli tzw. podgłośniowe zapalenie krtani, które potocznie nazywa się krupem wirusowym. Jest to bezpieczniejsza odmiana choroby niż krup, o którym słyszało się dawniej - ten na szczęście prawie już nie występuje.

Domowe sposoby na zapalenie krtani

Leczenie zapalenia krtani domowymi sposobami może uzupełnić kurację przepisaną przez lekarza i przyspieszyć powrót do zdrowia. Oprócz leków, które przepisze lekarz, bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja:

  • dbaj, aby dziecko dużo piło (ale nie w trakcie ataku kaszlu)
  • nawilżaj powietrze
  • obniż temperaturę w mieszkaniu
  • układaj dziecko wyżej na poduszkach.

Jeśli lekarz nie zgłosi żadnych przeciwwskazań, możesz także ułatwiać dziecku oddychanie, stosując inhalacje.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama