Reklama

Gdy niemowlę łapie się za ucho, być może dokucza mu dość częsta przypadłość małych dzieci, czyli zapalenie ucha. Może ono dawać objawy podobne do ząbkowania. Zapalenia ucha nie należy lekceważyć, gdyż grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka. Opisujemy, jak odróżnić ząbkowanie od chorób uszu, podajemy też inne możliwe przyczyny bólu ucha u dziecka.

Reklama

Niemowlę łapie się za ucho – ząbkowanie czy zapalenie ucha?

Zarówno ząbkowaniu, jak i zapaleniu ucha mogą towarzyszyć takie objawy jak gorączka lub ból ucha (niemowlę łapie się za ucho, wkłada do środka paluszki lub pociąga za małżowinę). Przy zapaleniu ucha pojawiają się jednak także dolegliwości takie jak katar lub wysięk z nosa czy kaszel. Maluch może także słabiej reagować na dźwięki i niechętnie przebywać w poziomej pozycji. Zmieniające się ciśnienie w uchu powoduje wtedy dodatkowy ból. Przy chorobie uszu nie pojawia się także nadmierne ślinienie, które jest jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów ząbkowania.

Zawsze gdy u niemowlęcia wystąpi gorączka, należy to skonsultować z lekarzem. O ile w przypadku zapalenia ucha występuje ona często, o tyle przy ząbkowaniu nie powinna występować.

Dlaczego niemowlę łapie się za ucho – przyczyny

Uszy znajdują się blisko jamy ustnej i mają z nią połączenie. Dlatego, gdy dziecko ciągnie się za uszy, nie musi to oznaczać od razu chorób uszu. Jedną z przyczyn, dla których niemowlęta pociągają się za ucho, może być refluks żołądkowo-przełykowy, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku, a nawet gardła.

Drugą najczęstszą przyczyną ciągnięcia się za ucho u niemowląt jest opisane już wyżej zapalenie ucha. Z kolei jeśli dziecko jest w wieku, kiedy można spodziewać się u niego pierwszych lub kolejnych zębów, objaw ten może zapowiadać właśnie ząbkowanie.

Czasami ciągnięcie się za ucho pojawia się również u dziewczynek, którym przekłuto uszy. Niemowlę nie może powiedzieć, że je coś boli lub drażni, dlatego dyskomfort związany z przekłuciem uszu może wywoływać płacz i łapanie się za małżowinę lub małżowiny uszne.

Za uszy ciągną się też zupełnie zdrowe i nieząbkujące niemowlęta. Wynika to z faktu, że niemowlaki poznają świat przez dotyk, w tym własne ciało. Nawyk ten powinien w takim przypadku szybko zaniknąć.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama