AZS to bardzo częsta choroba występująca u dzieci. Ma nawrotowy charakter, a pierwsze objawy często, bo u prawie połowy chorych, pojawiają się przed 6. miesiącem życia. Niestety atopowe zapalenie skóry jest trudne w leczeniu, gdyż patomechanizm zjawiska przypomina błędne koło… Świąd prowokuje drapanie, to z kolei wywołuje uszkodzenie naskórka, do którego łatwiej wnikają m.in. alergeny i bakterie, powodując nadkażenia i nasilając podrażnienie skóry. Co następuje później? Stan zapalny zaostrza się i maluszek… jeszcze mocniej się drapie. Aby to przerwać, konieczne jest konsekwentne trzymanie się zasad pielęgnacji, które pomagają złagodzić świąd i poprawić stan skóry malucha.

Reklama

Jak pomóc atopikowi? Oto 5 zasad pielęgnacji skóry z AZS

1. Postaw na emolienty

Aby odbudować naturalną barierę skóry, konieczne jest stosowanie emolientów, czyli specjalistycznych preparatów, które działają m.in. nawilżająco, zmiękczająco i przy tym przeciwświądowo. Dzięki temu, że mają zdolność przyciągania wody, sprawiają, że łatwiej utrzymuje się ona w skórze, znacznie poprawiając jej kondycję. Dlatego też emolienty stanowią konieczny element codziennej pielęgnacji, zarówno w okresie remisji, jak i zaostrzenia choroby.

Ważne! Smarowanie skóry dziecka emolientem kilka razy dziennie nie zawsze może być dla niego przyjemne... Aby stworzyć nawyk, warto zadbać o atrakcyjność tego momentu i łączyć go z zabawą. Można przy tym słuchać audiobooków, opowiadać bajki albo np. malować kremem wzory na ciałku maluszka.

2. Stosuj kąpiele lecznicze

Aby skóra małego atopika była w dobrej kondycji, warto wykonywać 2-3 razy w tygodniu kąpiele w roztworze podchlorynu sodu. Według wielu specjalistów pełnią one cenną funkcję w leczeniu i zapobieganiu nawrotom AZS. Dlaczego? Przede wszystkim pomagają skutecznie łagodzić stany zapalne, a także ograniczają kolonizację bakterii na skórze, co z kolei zapobiega jej zakażeniom.
Kąpiele są w pełni bezpieczne, gdyż stężenie podchlorynu sodu w jej trakcie jest tak niskie jak w wodzie w basenie pływackim. Aby kąpiel była skuteczna, należy wybrać produkt Atopigo® koncentrat. Jest to jedyny na rynku produkt przeznaczony do przygotowania kąpieli w podchlorynie sodu. Jest to wyrób medyczny, co w praktyce oznacza, że naukowo potwierdzono jego bezpieczeństwo i skuteczność. Ponadto jest także zalecany do stosowania u chorych z atopowym zapaleniem skóry przez specjalistów. Atopigo® można stosować od 3. miesiąca życia.

Atopigo

3. Po kąpieli delikatnie osuszaj skórę malucha

Zbyt mocne tarcie, może potęgować świąd, a także wywoływać dodatkowe podrażnienie. Warto zatem pamiętać, by delikatnie przykładać ręcznik do ciałka malucha, a następnie, gdy skóra jest jeszcze wilgotna, nakładać emolient.

Zobacz także

4. Zwracaj uwagę na skład ubrań

Najlepszym wyborem odzieży dla małego atopika będzie ta z bawełny. Jeśli będzie prawdziwa, to nie wywoła podrażnień i delikatnie otuli wymagającą skórę malucha. Materiał też umożliwia dopływ powietrza do skóry, co także wspomaga proces jej gojenia. Ponadto wybrana bielizna i ubrania u wielu dzieci nie powinny mieć metek – maluchy skarżą się często, że te dodatkowo ją podrażniają.

5. Pamiętaj, że wszystko, co styka się ze skórą, wpływa na jej stan

Pielęgnując skórę malucha, warto pamiętać, że jej podrażnienie, a także nasilenie objawów AZS, mogą powodować m.in. środki piorące. Warto zatem zwracać uwagę również na proszki i płyny do prania, z których najlepiej sprawdzą się te przeznaczone do skóry wrażliwej i alergicznej. Dotyczy to także innych preparatów np. mydła do rąk.

Kąpiele z dodatkiem koncentratu Atopigo® – jakie jeszcze mają zalety?

Kąpiele z dodatkiem Atopigo® oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, co powoduje, że objawy AZS się nie nasilają. Ponadto właśnie one sprawiają, że poprawia się odporność skóry na zakażenia, a brak dodatkowych substancji w składzie sprawia, że nic jej nie podrażnia. Tym samym stosowanie Atopigo® podczas kąpieli poprawia wygląd skóry małego atopika. Warto zatem stosować Atopigo® zarówno w fazie zaostrzeń, jak i profilaktycznie.
Jak krok po kroku powinna wyglądać kąpiel atopika? Do kąpieli potrzebujesz: wanny, wody i koncentratu Atopigo®.

Atopigo
Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki Atopigo®

Reklama
Reklama
Reklama