Kalendarz ząbkowania to bardzo przydatny gadżet każdej młodej mamy. Dzięki niemu będziesz mogła zaznaczać i opisywać, kiedy u twojego dziecka pojawiły się pierwsze i kolejne ząbki mleczne. Jak działa taki kalendarz? Jest to plansza ze schematem żuchwy i górnej szczęki, na której to ty sama będziesz wpisywać, które zęby ma już twoje dziecko.

Reklama

Kiedy dziecko ząbkuje? Wydrukuj plan ząbkowania

Plan ząbkowania przyda się szczególnie tym mamom, których dzieci dopiero zaczną ząbkować. Jeśli jednak twoje dziecko ma już pierwszy ząbek (lub kilka!), możesz zaznaczyć to w kalendarzu bez dokładnej daty (jeśli takiej nie pamiętasz), a kolejne nowe ząbki opisywać wraz z datami ich pojawiania. Jaka to będzie pamiątka dla dziecka, gdy dorośnie!
Dla wygody w kalendarzu znajdziesz także informację o tym, kiedy zwykle pojawiają się ząbki u dziecka. Uwaga! Na schemacie zaznaczone są nie tylko zęby mleczne. Sprawdź więc, ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko – dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy należy udać się z maluchem do stomatologa.

Kalendarz ząbkowania do wydruku

Aby wydrukować kalendarz ząbkowania niemowlaka, wystarczy, że klikniesz w poniższą grafikę. Otworzy się ona w nowym oknie. Zapisz ją na swoim komputerze i wydrukuj. Następnie powieś w widocznym miejscu, np. w pokoju dziecięcym lub na lodówce.

Edipresse

Plan ząbkowania wydrukowany i co dalej?

Po wydrukowaniu kalendarza ząbkowania koniecznie:

  • Sprawdzaj, w których miesiącach życia pojawiają się kolejne zęby mleczne u dziecka.
  • W szare pola wpisuj daty wyrzynania się kolejnych ząbków.
  • Rób notatki dotyczące ząbkowania swojego niemowlęcia.
  • I koniecznie... kup żel na ząbkowanie, bo może się przydać!

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się nieco inaczej i normy na temat prawidłowego wyrzynania się zębów u dzieci mogą nieco odbiegać od tego, w jakim faktycznie będą się one pojawiały u twojego dziecka.

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Emma Kiworkowa

Stomatolog, lekarz ortodonta, właścicielka kliniki Villa Nova Dental Clinic na warszawskim Wilanowie. Wspólnie z mamą Dżuliettą Kiworkową założyła i prowadzi Fundację Wiewiórki Julii, która ma pod opieką dzieci z domów dziecka oraz podopiecznych fundacji Budzik i Akogo?.
Reklama
Reklama
Reklama