Gorączka przy ząbkowaniu: podwyższona temperatura nie jest normą! Kiedy iść do lekarza?
Gorączka przy ząbkowaniu, przeciwnie do ślinienia, płaczliwości i braku apetytu, nie jest normalnym objawem. Może świadczyć o toczącej się chorobie, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.
- Ewa Janczak-Cwil
Powszechne założenie, że ząbkowanie wywołuje gorączkę u dziecka, jest błędne. O ile stan podgorączkowy nie musi budzić niepokoju, to wysoka temperatura przy ząbkowaniu zawsze wymaga wizyty u lekarza. Gorączka przy ząbkowaniu jest sygnałem ostrzegawczym. O czym może świadczyć?
Spis treści:
- Gorączka przy ząbkowaniu – czy to normalne?
- Co oznacza gorączka przy ząbkowaniu?
- Stan podgorączkowy a gorączka podczas ząbkowania
- Łagodzenie objawów i stanu podgorączkowego przy ząbkowaniu
Gorączka przy ząbkowaniu – czy to normalne?
Zdaniem lekarzy, gorączka pojawiająca się podczas ząbkowania, nie jest normalnym objawem wyrzynających się zębów.
Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) opublikowała wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców, które wykazują niezbicie, że gorączka nie jest objawem przebijania się mleczaków przez dziąsła, a jedynymi osobami, które przypisują ją temu wydarzeniu, są rodzice.
Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka ma zwykle miejsce około 6 miesiąca życia. Wtedy zaczyna spadać odporność dziecka nabyta od matki. Znaczne obniżenie stężenia immunoglobulin pochodzących od matki sprzyja rozwojowi infekcji.
Zobacz także
Co oznacza gorączka przy ząbkowaniu?
Gorączka pojawiająca się w okresie ząbkowania może oznaczać rozwijającą się chorobę. Podobnie jest z kaszlem i katarem. To również nie są typowe objawy ząbkowania. Mogą świadczyć o alergii lub infekcji, dlatego wymagają konsultacji z lekarzem
Dla przykładu: na 50 dzieci przyjętych do szpitala pediatrycznego w Edynburgu (Szkocja) na podstawie objawów przypisywanych wyrzynaniu się zębów mlecznych przez rodziców lub lekarza pierwszego kontaktu:
- u 48 dzieci znaleziono chorobową przyczynę gorączki,
- u 11 dzieci wystąpiły drgawki gorączkowe,
- jedno dziecko miało zapalenie opon mózgowych.
Jeśli twoje ząbkujące dziecko ma gorączkę, powinnaś pójść z nim do lekarza. Oczywiście możesz podać mu lek przeciwgorączkowy, np. ibuprofen lub paracetamol dla dzieci (kiedy temperatura przekracza 38,5 stopnia), ale nie bagatelizuj problemu.
Stan podgorączkowy a gorączka podczas ząbkowania
Zazwyczaj przy wyrzynaniu się zębów pojawia się nieznaczny wzrost temperatury ciała, czyli stan podgorączkowy (nie więcej niż do 37,8°C). Temperatura ciała ząbkującego malucha nie powinna być jednak wyższa niż 38°C.
U niektórych dzieci podwyższona temperatura pojawia się już na samym początku wyrzynania się zębów, u innych, dopiero gdy ząb przebija się przez dziąsło. Średnio podwyższenie temperatury ciała utrzymuje się do 3 dni i powinno ustąpić wraz z końcem ząbkowania.
W okresie, w którym u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze zęby, podwyższona temperatura (ale nie wysoka gorączka) może być objawem zapalenia dziąseł.
Dziąsła ząbkującego dziecka są opuchnięte, zaczerwienione i szczególnie wrażliwe, więc łatwo może dojść do stanu zapalnego. W takim przypadku temperatura ciała niemowlęcia nie powinna jednak przekraczać 38°C i po maksymalnie 2-3 dniach powinna wrócić już do prawidłowej wartości. O gorączce mówi się wtedy, gdy temperatura ciała wynosi 38 lub więcej stopni.
Łagodzenie objawów i stanu podgorączkowego przy ząbkowaniu
Jeśli dziecko podczas ząbkowania nie ma wysokiej temperatury, kataru i kaszlu, można na własną rękę łagodzić dolegliwości towarzyszące wyrzynaniu się zębów: ból i przekrwienie dziąseł, które z kolei wywołują rozdrażnienie i płaczliwość. W aptekach można kupić specjalne preparaty do smarowania dziąseł dziecka. Wielu dzieciom pomagają również gryzaki, które schładza się w lodówce.
Jeden i drugi sposób zmniejsza przekrwienie, ogranicza stan zapalny i łagodzi ból. Jeżeli dziecko nadal cierpi, można podać mu łagodne środki przeciwbólowe, które przy okazji zmniejszą stan zapalny i stan podgorączkowy – przed ich podaniem warto jednak skonsultować się z pediatrą lub poprosić o pomoc farmaceutę.
Zobacz także: