Reklama

Zastanawiasz się, czy skonsultować się z pediatrą, zanim podasz syrop – bo tym razem dziecko kaszle trochę inaczej? Sprawdź, jak rozpoznawać różne rodzaje kaszlu u dzieci.

Reklama

Co to jest kaszel?

Kaszel to gwałtowne uwolnienie powietrza nagromadzonego w drogach oddechowych. Może być wywołane m.in. zmianami w:

  • gardle,
  • krtani,
  • tchawicy i oskrzelach,
  • opłucnej.

Ponadto mogą go wywołać także zmiany w w ośrodku nerwowym.

Kaszel - początek choroby?

Kaszel to bardzo często początek i charakterystyczny objaw przeziębienia, a także stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych. Może mieć różne nasilenie – od pochrząkiwania i pokasływania do silnych, czasami długotrwałych lub seryjnych napadów. Wtedy podczas kasłania dziecko czerwienieje lub sinieje, oczy łzawią, niekiedy może pojawić się odruch wymiotny i dolegliwości bólowe (np. brzucha, klatki piersiowej, krtani). Jeśli kaszel utrzymuje się 2–3 dni lub pojawią się objawy dodatkowe, np.:

  • gorączka,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • gwałtowna zmiana charakteru kaszlu,

koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Co to za kaszel?

Sama często zauważasz, że dziecko kaszle w różny sposób. Po rodzaju kaszlu można rozpoznać, na co maluch jest chory. Wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów kaszlu, w tym m.in. suchy, wilgotny, szczekający, gardłowy.

Kaszel wilgotny

Jest luźny, śluzowy. Może występować, gdy dziecko jest przeziębione, a także przy zapaleniu oskrzeli i płuc. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach.

Co robić? Aby ułatwić dziecku odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych, zaaplikuj syrop wykrztuśny. Po kilkunastu minutach oklep plecy dziecka, układając go z główką poniżej tułowia (ułatwia to usuwanie wydzieliny). Pamiętaj, by syropu wykrztuśnego nie podawać na noc (najpóźniej dziecko powinno go zażyć około godziny 17–18). Ulgę przy kaszlu wilgotnym przynoszą też inhalacje, nawet z soli kuchennej, w proporcji: jedna porcja soli, dwie porcje wody (ułatwiają oddychanie).

Wypróbuj: Przepisy na domowe syropy.

Kaszel suchy

Nie ma charakterystycznego brzmienia, nie powoduje odkrztuszania śluzu, sprawia wrażenie odruchowego. Jest dla dziecka męczący. Występuje często w początkowej fazie przeziębienia, ale również przy:

Może wystąpić także u dziecka zupełnie zdrowego przy przejściu z zimnego dworu do ciepłego pomieszczenia. Pojawia się też, gdy dziecko się zakrztusi.

Co robić? Jeśli kaszel jest związany z infekcją, podaj środki hamujące go. Zahamowaniu napadu kaszlu sprzyja też świeże, chłodne powietrze.

[CMS_PAGE_BREAK]

Kaszel gardłowy

Występuje, kiedy śluz zalega u wejścia do krtani a błony śluzowe gardła są suche. Występuje w stanach zapalnych gardła, przy lekkim zapaleniu oskrzeli. Czasami może być nawykowy, mieć charakter tiku.

Co robić? Możesz doraźnie podać syrop przeciwkaszlowy, ale skontaktuj się z lekarzem.

Kaszel szczekający

Jest suchy, ale bardzo charakterystyczny. Występuje najczęściej przy podgłośniowym zapaleniu krtani (atak kaszlu następuje zazwyczaj w nocy około godziny 24–01). Towarzyszyć mu może:

  • chrypka,
  • charakterystyczna duszność wdechowa.

Co robić? Konieczna jest pilna interwencja lekarza (jeśli maluch ma mniej niż rok, trzeba jechać z nim do szpitala na ostry dyżur laryngologiczny). Czekając na pediatrę, wyjdź z malcem na balkon (okryj go ciepłym kocem) lub stań przy otwartym oknie. Możesz też urządzić w łazience saunę (wilgotne powietrze ułatwi dziecku oddychanie). Staraj się maluszka uspokoić.

Kaszel głuchy

Jest dudniący. Inaczej zwany bywa kaszlem ryczącej krowy. Jest charakterystyczny dla zapalenia tchawicy.

Co robić? Koniecznie skontaktuj się z lekarzem (nie podawaj samodzielnie syropów).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama