Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
chory chłopiec
fotolia.com
Zdrowie

Dlaczego dziecko kaszle? 3 nieoczywiste przyczyny

Kaszel ostry i przewlekły, suchy i mokry. To podstawowe rodzaje kaszlu, które potrafi wymienić każdy rodzic. Jednak przyczyn może być bardzo wiele. Poznaj 3 z nich, które nie przyszły ci na myśl!

Kaszel najczęściej świadczy o chorobie układu oddechowego. Ale nie zawsze to ona jest przyczyną. Przewlekły kaszel u noworodków i niemowląt prawdopodobnie jest związany z zaburzeniami wrodzonymi. Im wcześniej on wystąpi, tym poważniejsza przyczyna: w pierwszym tygodniach życia ujawniają się np. przetoka przełykowo – tchawicza, wiotkość tchawicy i krtani, rozszczep krtani, wady naczyniowe (m.in. z uciskiem na tchawicę). 

Kaszlą także zdrowe dzieci - nawet do 10 razy na dobę, zazwyczaj w dzień. Są to jednak pojedyncze kaszlnięcia. 

Pamiętaj, że leczenie kaszlu powinno rozpocząć się od ustalenia jego przyczyny. Pomocna w jej ustaleniu będzie obserwacja objawów towarzyszących a także intensywności i rodzaju wydzieliny (w przypadku kaszlu mokrego). 

Kaszel a glista ludzka

Glista to pasożyt, którego larwy przemieszczając się przez organizm mogą wywołać np. zapalenie płuc lub oskrzeli. Zarażenie nią może też dawać objawy charakterystyczne dla chorób układu pokarmowego, jeżeli larwy dostaną się do jelit.

Najbardziej charakterystycznymi objawami zarażenia glistą ludzką są: silny napadowy kaszel, kruczenie w jelitach, biegunki i zaparcia, bóle brzucha i wymioty. 

Dziecko może zarazić się glistą od innych dzieci, a także pijąc nieprzegotowaną wodę, jedząc niemyte owoce i warzywa, w brudnej piaskownicy lub innym miejscu, gdzie można mieć kontakt ze skażonym kałem (np. woda ze ściekami). 

Podstawą profilaktyki jest zachowanie higieny i częste mycie rąk. 

Kaszel a zespół ściekania wydzieliny

Towarzyszy mu kaszel suchy. Spływająca wydzielina mechanicznie drażni receptory w gardle i krtani. Zmienione w procesie zapalnym, są bardziej wrażliwe. 

Dzieci, które mają zespół ściekania wydzieliny, często także chrapią i połykają wydzielinę. Inne objawy to np. nasilony kaszel po wysiłku lub kontakcie z bodźcami drażniącymi, np. dymem papierosowym, pyłem. 

Spływająca wydzielina często jest widoczna podczas badania na tylnej ścianie gardła. 

Kaszel psychogenny lub nawykowy u dziecka

Kaszel psychogenny lub nawykowy diagnozuje się, kiedy zostały wykluczone inne możliwe przyczyny. Nie ma on podłoża chorobowego. To kaszel na tle emocjonalnym, za pomocą którego dziecko próbuje opiekunom coś zakomunikować. Nie jest to celowe zachowanie ani symulowanie choroby, ale psychosomatyczna reakcja organizmu. 

Taki kaszel raczej nie występuje w „bezpiecznych” sytuacjach, czyli podczas snu lub przyjemnych zajęć. 

Często wyzwalają go: zmiany temperatury, głębszy oddech, śmiech, dłuższa rozmowa przez telefon, dym papierosowy, aerozole w spreju lub perfumy oraz spożywanie kruchego, suchego jedzenia.

Czytaj także:

Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]

newborn
fotolia.com
Noworodek
10 fascynujących faktów o noworodkach
Noworodek płacze i śpi - to popularny pogląd na temat maleńkich dzieci. Tak naprawdę noworodki to dowód na nieskończoną mądrość natury. Dowiedz się, czym mogą cię zaskoczyć!

1. Noworodki nie mają rzepek kolanowych W każdym razie nie takie, jak starsze dzieci czy dorośli. Pod skórą mają chrząstkę, która wygląda, jak miniaturowa rzepka. Ale nie martw się, właściwe rzepki uformują się z czasem.  2.  li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Noworodkom zdarza się przestać oddychać, gdy śpią. Trwa to tylko parę chwil i jest całkowicie normalne. Jest na to specjalna nazwa - oddychanie okresowe. Stresujące dla rodziców przerwy w oddychaniu biorą się stąd, że noworodek oddycha znacznie szybciej niż małe dziecko czy dorosły. Po serii szybkich oddechów robi sobie coś w rodzaju odpoczynku. Z tego też z czasem wyrośnie 3.  Noworodki nie widzą dalej niż na odległość 30 cm. Tyle im wystarcza, żeby zobaczyć twarz mamy lub taty. Z czasem wzrok im się wyostrza i ok. 1. roku życia ich widzenie nie różni się specjalnie od widzenia osoby dorosłej. li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} 4. Noworodki nie potrzebują wody aż do 6. miesiąca życia! Do tego czasu za całe nawodnienie wystarcza im mleko - z piersi lub butelki. ​ 5.  li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Noworodki nie przepadają za solą. Co więcej, do ok. 4. miesiąca życia nie potrafią rozpoznać jej smaku. Na szczęście, nie jest im ona do niczego potrzebna na tym etapie życia....

dziecko mało mówi
fotolia.com
Rozwój dziecka
Moje dziecko mało mówi
Po 12. miesiącu życia rodzice spodziewają się, że dziecko zacznie mówić. Gdy dziecko wypowiada mało słów, mogą być zaniepokojeni. Sprawdź, kiedy powolny rozwój mowy to powód do zmartwień, a kiedy normalny stan rzeczy.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} Jeśli dziecko po 12. miesiącu życia nie wypowiedziało jeszcze pierwszego słowa, przede wszystkim upewnij się, czy dobrze słyszy. Zaburzenia słuchu to najczęstsza przyczyna powolnego rozwoju mowy. Wcześnie wykryte, łatwiej skorygować. Najprostszy test słuchu, który mogą przeprowadzić rodzice to obserwacja, czy dziecko reaguje na dźwięki. Udaj się do laryngologa, jeśli: dziecko nie reaguje na swoje imię lub polecenia wypowiadane do niego dziecko nie odwraca główki w kierunku źródła dźwięku nie reaguje na głośne dźwięki w pobliżu nie interesuje się historyjkami, które mu opowiadasz ani książeczkami, które mu czytasz nie powtarza po Tobie sylab, nie próbuje z Tobą rozmawiać (po swojemu) nie gaworzy Mów do mnie, mamo Jeżeli masz już pewność, że dziecko dobrze słyszy, możesz stymulować jego rozwój mowy. Nie chodzi o to, aby je ‚popędzać’. Raczej wspomóc naturalną umiejętność, która i tak by się rozwinęła. Dobrze, aby dziecko potrafiło się komunikować, zanim pójdzie do przedszkola . Większość 3-latków potrafi wypowiadać proste zdania, a niektóre posługują się już piękną polszczyzną. Dzieci, które mają z tym trudności, często czują się wykluczone. Bywa, że z tego powodu zaczynają zachowywać się agresywnie. Mogą też stawiać opór przed chodzeniem do przedszkola.  Jak stymulować rozwój mowy Zapomnij o edukacyjnych płytach i bajkach. Mowa to żywy organizm i dziecko musi ją ćwiczyć z żywym człowiekiem. Czyli z Tobą,...

Jamie Oliver
ONS
Aktualności
Szokujący eksperyment Jamiego Olivera: dzieci nie wiedzą, co to jest pomidor?
Słynny brytyjski kucharz w 1 minutę dowiódł, że amerykańskie dzieci nie mają pojęcia o prawdziwym jedzeniu. Nas też to czeka?

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Jamie Oliver nagrał nowy cykl programów pt. "Jamie Oliver’s Food Revolution". I bardzo dobrze, bo w materiale promocyjnym przeprowadził eksperyment, którego wyniki są wstrząsające. 6-letnim dzieciom z 1. klasy podstawówki pokazał popularne świeże warzywa i poprosił, żeby dzieci je nazwały. Nie znały żadnego! Oliver najpierw wziął do ręki pomidory i zapytał „kto wie, co to jest?”. Padały odpowiedzi: „ziemniaki” oraz „nie wiem”. Za to na pytanie, czy wiedzą, co to jest keczup pomidorowy, wszystkie dzieci podniosły ręce do góry.  Dzieci nie znają warzyw Z kalafiorem, burakami, bakłażanem i ziemniakami dzieciom nie poszło lepiej. Nie rozpoznały żadnego z warzyw! Dziewczynki zgadywały, że buraki to cebula lub seler. Chłopcy pomylili bakłażana z gruszką. Dzieci naprawdę wyglądały, jakby pierwszy raz w życiu widziały świeże warzywa .  Wyniki tego testu były szokujące - mówi Oliver - błyskawicznie dotarło do mnie, że te dzieci nie mają pojęcia, skąd się bierze jedzenie.  Internauci mają wątpliwości, czy pokazana scenka jest prawdziwa, ponieważ taki poziom niewiedzy jest nieprawdopodobny u 6-letnich dzieci. Producenci zaznaczają jednak, że program nagrano w Huntington, nazywanym najbardziej niezdrowym miastem Ameryki, w którym połowa dorosłych mieszkańców jest otyła. Zobaczcie sami:   Czytaj też: Warzywa sezonowe w diecie dziecka Jedzenie wczesną wiosną

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak