Dziecko podwaja wagę urodzeniową mniej więcej w 4-6. miesiącu od narodzin. Noworodek najpierw straci na wadze, by potem sporo przybierać. Tłumaczymy, kiedy i o ile jego masa ciała powinna wzrosnąć.

Reklama

Kiedy noworodek powinien wrócić do wagi urodzeniowej?

Dziecko po porodzie nie przybiera na wadze – to często zaskoczenie dla rodziców, którzy oczekują, że masa ciała maluszka szybko zacznie rosnąć. Tymczasem noworodek traci ok. 5-10 proc. swojej wagi urodzeniowej w ciągu 3-5 dni po porodzie. Wynika to głównie z utraty wody oraz pożytkowania dużej ilości energii.

Przyjmuje się, że noworodek powinien wrócić do swojej wagi urodzeniowej do 2. tygodnia życia. Warunkiem jest oczywiście prawidłowe karmienie i umiejętne przystawianie do piersi. Przyrost masy ciała dziecka trzeba stale kontrolować. Czasem niezbędne jest dokarmianie maluszka mlekiem modyfikowanym.

Ile tygodniowo dziecko przybiera na wadze?

Kiedy noworodek wróci już do swojej wagi urodzeniowej, zacznie przybierać ok. 120–225 g tygodniowo – takich wzrostów spodziewaj się przez mniej więcej 4 miesiące. Następnie masa ciała dziecka będzie rosnąć nieco wolniej:

  • 4-5. miesiąc: przyrost wagi ok. 90–150 g na tydzień,
  • od 6. miesiąca: przyrost wagi ok. 50–80 g na tydzień.

Uwaga: nie musisz ważyć niemowlęcia co tydzień. Wystarczy, jeśli będzie robił to lekarz podczas wizyt kontrolnych. Regularne sprawdzanie wagi niemowlaka jest konieczne tylko wtedy, gdy dziecko jest apatyczne, zasypia w czasie karmienia, nie budzi się na karmienie, choruje albo jest wcześniakiem.

Zobacz także

Po jakim czasie dziecko podwaja wagę urodzeniową?

Między 4. a 6. miesiącem życia niemowlę zwykle podwaja swoją wagę urodzeniową. Ciekawostka: dzieci, które urodziły się z mniejszą masą ciała, najczęściej szybciej przybierają na wadze.

Dziecko nie podwoiło wagi urodzeniowej

To częsty powód do niepokoju rodziców – mimo upływu kilku miesięcy dziecko nie podwoiło wagi urodzeniowej. Czy jest się czym martwić? Ważne, aby na bieżąco kontrolować wagę dziecka, ważyć je w przychodni podczas wizyt u pediatry, a jeśli lekarz zaleci – także w domu (zawsze na tej samej wadze!). Wyniki warto nanosić na siatki centylowe, aby upewnić się, że maluch rozwija się prawidłowo na tle rówieśników tej samej płci, np.:

  • jeśli masa ciała dziecka znajduje się na 50. centylu, czyli wartości środkowej, oznacza to, że w danym wieku metrykalnym 50 proc. rówieśników jest od niego cięższych i 50 proc. lżejszych;
  • jeżeli pomiar jest np. bliski 10. centyla, to 10 proc. maluchów w tym samym wieku jest szczuplejszych, a 90 proc. jest cięższych od twojego dziecka.

Szczegółowe pomiary pozwolą reagować od razu, gdy tylko pojawią się problemy z masą ciała dziecka. Niepokojąca jest m.in. nagła zmiana parametrów (np. dziecko było dotąd na 50. centylu, a nagle znalazło się poniżej 10.) oraz duże różnice między wagą a wzrostem (np. waga na 10. centylu, a wzrost na 90. centylu). Swoje wątpliwości zawsze skonsultuj z lekarzem. Pediatra może np. zlecić badania moczu i krwi, przeanalizować dietę dziecka, zalecić dokarmianie lub wcześniejsze rozpoczęcie rozszerzania diety (nigdy nie rób tego na własną rękę!).

Pamiętaj, że waga dziecka zależy w dużej mierze od genów, ale także od stanu zdrowia oraz diety. Słabe przybieranie na wadze może (ale nie musi!) być objawem m.in. celiakii, zaburzeń metabolicznych, infekcji.

Dziecko szybko podwoiło wagę urodzeniową

A co jeśli dziecko podwoiło wagę urodzeniową wyjątkowo szybko, np. już w 3. miesiącu życia? Najpewniej nie ma powodu do obaw, sprawdź jednak, jak jego waga prezentuje się na siatkach centylowych i poradź się pediatry, jeśli wynik cię zaniepokoi. Masa ciała ok. 90. centyla powinna zdecydowanie wzmóc czujność twoją oraz lekarza.

Ważne: zbyt wysoka masa ciała nie oznacza, że maluch tryska zdrowiem. Nadwaga i otyłość u niemowlęcia powoduje, że dziecko przez całe życie ma tendencję do otyłości!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama