Nie tylko jednak plucha i szybki zachód słońca sprawiają, że częściej w okresie jesienno-zimowym siedzimy w domu. To także czas zwiększonej liczby zachorowań, m.in. na grypę i infekcje grypopodobne1.
Aby umilić sobie odliczanie dni do wiosny i większej aktywności na świeżym powietrzu, a jednocześnie przetrwać ewentualną infekcję, warto mieć w zanadrzu kilka niezwykłych pomysłów. Ciekawe zajęcia dla całej rodziny? Proszę bardzo! Bo nawet do tradycyjnych zabaw można podejść kreatywnie.

Reklama

Gotowi? Oto 7 pomysłów na wspólnie spędzany w domu czas:

1. Gry planszowe

Nie jest to nowa czy też nieznana aktywność, ale warto w okresie jesiennym przejrzeć półkę z planszówkami i odświeżyć zbiory. Każdy z was z pewnością znajdzie grę odpowiednią do wieku i upodobań (zwłaszcza) maluchów. Jeżeli w domu mieszka starszak, warto też pomyśleć o grach ruchowych, dostępnych na konsole lub jako aplikacje. Zapewne będzie to frajda dla całej rodziny.
Przygotujcie „tabelę rodzinnych wyników”, którą będziecie mogli powiesić w widocznym miejscu. Może mieć formę plakatu, na którym zaznaczać będziecie zdobyte punkty lub specjalnych naklejek za każdy wygrany etap turnieju. Po każdym tygodniu lub miesiącu wybierajcie zwycięzcę, który… zgarnie wcześniej ustaloną nagrodę.

Adobe Stock

2. Puzzle

Pamiętasz, kiedy ostatnio układaliście puzzle? Jesień i zima to świetny czas na tego typu aktywności – za oknem szybko robi się ciemno, więc to idealny czas na uporządkowanie małego kącika w mieszkaniu i przygotowanie „puzzlowej bazy”, w której możecie spędzać czas popołudniami. Jeśli postawicie na nieco więcej elementów, dobrym pomysłem może być oprawienie układanki w antyramę i powieszenie na ścianie.
Możecie także przygotować jesienną wystawę waszych układanek – może w salonie, a może na wspólnej części klatki schodowej? Wystarczy, że ułożone puzzle nakleicie na sztywny karton, ozdabiając dodatkowo ramę. Prace możecie ustawić na półkach lub przypiąć klamerkami na rozciągniętym sznurku. Galeria gotowa!

3. Indianie, księżniczki i kowboje

Tu granicą jest tylko wasza wyobraźnia. Możecie jednego dnia zbudować warownię w dziecięcym pokoju, innego przerobić łazienkę na zamek księżniczki, a jeszcze kolejnego kuchnię zamienić w saloon na Dzikim Zachodzie.
Niezłym pomysłem będzie również wykorzystanie strojów – nieoczywiste połączenia maminych spódnic z krawatami taty na pewno dodadzą uroku niejednej zabawie. Od czego zaczniecie?

Zobacz także

4. Domowe wypieki

Zdrowe owsiane ciasteczka, bananowe muffinki czy marchewkowo-dyniowe brownie. Brzmi pysznie, prawda? Teraz możecie wspólnie wyczarować je w waszej kuchni i uczynić z pieczenia magiczną przygodę. Rozpocznijcie od wyboru przepisu, zróbcie wspólnie listę zakupów i do dzieła. Nie zapomnijcie o fikuśnych kształtach i kolorowych ozdobach.

Adobe Stock

Jeśli nie jesteście fanami słodkości, możecie rozwijać talenty kulinarne w innych obszarach. Pyszne sałatki, zupy czy sosy do makaronów tylko czekają, aż je odkryjecie!

5. Prace plastyczne

Przygotujcie pudło, w którym zamieszkają mazaki, farby, kredki, pieczątki, bibuły i inne akcesoria. Szukajcie jesiennych inspiracji za oknem i przenoście je w różnych formułach na papier. Samo pudełko na przybory plastyczne również możecie ozdobić. Łączcie techniki i nie bójcie się pobrudzić!
Możecie wykorzystać skarby jesieni zebrane podczas spaceru – kasztany, jarzębinę czy jesienne liście. Zwróćcie uwagę na kształty, kolory i faktury i nie bójcie się eksperymentować z formą. Kiedy prace będą gotowe, możecie zabawić się w sklep jubilerski z własnoręcznie wyprodukowaną biżuterią lub włączyć do zabawy klocki i zbudować miasto dla ludzików z kasztanów.

6. Nauka przez zabawę

Budując z klocków czy składając modele, możecie przemycić odrobinę wiedzy z różnych dziedzin – warto to zrobić, bo maluchy chłoną informacje podane w ten sposób jak gąbki2. Nazwy kolorów w języku obcym, części silnika czy nauka literek mogą okazać się fascynujące!
Gdy znudzi wam się siedzenie na dywanie, możecie policzyć przejeżdżające za oknem samochody albo nauczyć się części garderoby obserwując spacerowiczów.

7. Czytanie

To akurat pomysł dobry o każdej porze roku i każdej porze dnia. Wybierajcie nowe pozycje dostosowane do wieku dziecka lub wracajcie do znanych przygód waszych ulubionych bohaterów.
Na czytaniu nie musi się jednak kończyć. Przenoście świat książek na papier wykonując własne ilustracje lub odtwarzajcie historyjki czasem zmieniając ich scenariusze podczas wspólnych zabaw.

Od czego zaczniecie?

Redakcja/mat. pras.

1 Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce, PZH
2 A. Motylewska, Umysł jak gąbka. Jak uczą się dzieci do 6 roku życia i co z tego wynika

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki Cebion
MAT-PL-OTHER-20-000039

Reklama
Reklama
Reklama