Reklama

Kalendarz szczepień dziecka w pierwszym roku życia jest wypełniony po brzegi. Sprawdź, jak się do tego przygotować, by oszczędzić stresu maluszkowi i sobie.

Reklama

Kup krem znieczulający

Podczas wizyty kontrolnej poproś lekarza o receptę na krem znieczulający. Wykup go w aptece, niech czeka do dnia szczepienia. Zaopatrz się też w środek przeciwgorączkowy. Przyda się, gdy po szczepieniu pojawi się gorączka. Poza tym lek zmniejszy odczyn poszczepienny

Wybierz dogodny termin

Niemowlę trudno oswoić z tym, co je czeka. Postaraj się jednak tak wybrać porę wizyty w przychodni, by maluszek był wypoczęty i najedzony. Pogodny łatwiej zniesie zabiegi.

Staraj się zachować spokój

Dziecko będzie miało poczucie, że nie dzieje się nic złego. Twój niepokój zwiększyłby tylko jego stres. Intensywne przeżycia mogą niepotrzebnie nasilić objawy poszczepienne: rozdrażnienie, gorączkę. Przygotuj luźne ubranko
Takie, które łatwo zdjąć, a potem założyć. Unikniesz problemów i płaczu przy kilkakrotnym rozbieraniu zniecierpliwionego malca. Będzie ich sporo: przed ważeniem i mierzeniem, a potem do badania i oczywiście przed samym szczepieniem.

Pamiętaj o dokumentach
Idąc na szczepienie, nie zapomnij wziąć książeczki zdrowia dziecka. To istotne, bo w niej lekarz albo pielęgniarka zapisują informacje dotyczące szczepionki. Zanotuj też pytania do pediatry, które chciałabyś przy okazji zadać.

Znieczul miejsce na rączce

Mniej więcej 30–40 minut przed szczepieniem w miejscu wkłucia (upewnij się, gdzie ono będzie, np. dzwoniąc; pielęgniarka z pewnością powie ci przez telefon). Znieczulenie skóry za pomocą kremu jest bardzo proste. Nałóż porcję preparatu na jej powierzchnię i naklej plaster. Już po dwóch kwadransach znieczulenie będzie działać.

Upewnij się, że malec jest zdrowy

Tylko wtedy może być zaszczepiony, dlatego przed szczepieniem konieczne jest badanie. Jeśli dziecko jest przeziębione, gorączkuje, kilka dni wcześniej przyjmowało antybiotyk, jest uczulone na białko lub miało niedawno kontakt z chorym na jakąś chorobę zakaźną (np. ospę wietrzną), koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Gdy maluszek źle zniósł poprzednie szczepienia, pediatra również powinien to wiedzieć.

Odwróć uwagę od szczepienia
Możesz zagadywać malucha, pokazać mu książeczkę, zająć go nową zabawką jakiej jeszcze nie widział). Jeśli miejsce wkłucia zostało znieczulone, dziecko może płakać, ale nie z bólu, a ze strachu: nowe miejsce, obca pani ściskająca rączkę to duży stres!

Reklama

Uważnie obserwuj dziecko
Zapewne malec szybko zapomni o przykrym przeżyciu, ale w dniu szczepienia może gorzej się czuć. Czasem w miejscu ukłucia pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, boli rączka. Aby złagodzić dolegliwości, przyłóż dziecku kompres z sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody), lub użyj Altacetu w żelu jeśli dziecko ma ponad pół roku (dostępny w aptece). Może pojawić się drobna czerwona wysypka – mija sama.

Reklama
Reklama
Reklama