Reklama

Odparzenie pupy może pojawić się już u noworodka, ale najczęściej przytrafia się dzieciom po 6. miesiącu życia. Jak sobie z nim poradzić? Poznaj najlepsze domowe sposoby na odparzenie.

Reklama

Smaruj pupkę maścią z cynkiem i z pantenolem

Pomoże np. Sudokrem, Linomag, Alantan czy Skarb Matki. Nakładaj cienką warstwę, nie zostawiaj grubego podkładu na pupce, bo w ten sposób odcinasz dostęp powietrza do skóry. Zanim nałożysz krem, uważnie przeczytaj jego skład. Nie stosuj kosmetyków, które zawierają kwas borowy, kamforę, fenol albo salicylan metylu: te składniki są przeznaczone do pielęgnacji skóry dorosłych, a nie delikatnego dziecka. Bez zalecenie lekarza nie stosuj na skórę dziecka, np. popularnego Tormentiolu.

Zapewnij skórze dostęp świeżego powietrza

Kilka razy dziennie zdejmuj dziecku pieluszkę i połóż go na bawełnianym, wypranym w dziecięcym proszku ręczniku (detergenty zawarte w zwykłych proszkach mogłyby dodatkowo podrażnić skórę). Pozwól mu pofikać na golaska przynajmniej przez pół godziny. Rozepnij pieluszkę także wtedy, kiedy dziecko śpi w ciągu dnia. Powietrze osuszy skórę i leczy odparzenie.

Zobacz także: Skąd bierze się odparzenie skóry? Poznaj przyczyny kłopotów.

Często przewijaj dziecko

Rób to nawet co godzinę i oczywiście tuż po tym, jak dziecko zrobi kupkę. Im mniejszy kontakt będzie miała skóra z drażniącymi substancjami, tym szybciej wróci do formy. Odstaw na kilka dni chusteczki nawilżane (zwykle zawierają substancje zapachowe albo alkohol), o wiele lepszym wyjściem jest mycie odparzonej pupki zwykłymi wacikami nasączonymi wodą. Koniecznie po każdej zmianie pieluszki dokładnie umyj ręce, aby nie przenieść na inne części ciała dziecka ewentualnych drożdży albo grzybów, które szybko namnażają się na podrażnionej skórze (twój organizm zazwyczaj radzi sobie z nimi bez trudności).

Warto przeczytać: Infekcje bakteryjne skóry u niemowląt.

Nie wprowadzaj zmian w diecie

Każda nowość, to wyzwanie dla układu trawiennego dziecka. Aby ją strawić, organizm dziecka produkuje (a następnie wydala razem z kupką) więcej kwasów, które w zetknięciu z delikatną skórą, mogą narobić wiele szkody.

Odstaw kosmetyczne nowości.

Jeśli podejrzewasz, że odparzenie powstało po zmianie marki pieluszek lub kremu do pielęgnacji, jak najszybciej wróć do starych, sprawdzonych produktów.

Czy karmienie piersią pomaga uniknąć odparzenia pupy?

Dzieci, które są karmione piersią, mają siusiu o niższym pH. Poza tym mniej aktywne są też znajdujące się w ich kupce enzymy, a one także są sprawcami podrażnień skóry na pośladkach. Dzieci ssące pierś rzadziej więc mają odparzenia.

Reklama

Polecamy: Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować skórę alergika

Reklama
Reklama
Reklama