Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wysypka u dziecka
Fotolia
Zdrowie

Kiedy skóra dziecka jest chora: o tych chorobach musisz wiedzieć

Ropne strupki, pęcherzyki albo liszaje to symptomy skórnych infekcji bakteryjnych. Ale choroby skóry to nie tylko bakterie. Ważne, by prawidłowo je diagnozować i leczyć.

Choroby skóry u dzieci występują często. Na skórze każdego dziecka bytuje tysiące bakterii i wirusów. Dopóki dziecięcy organizm działa sprawnie, dopóty bakterie te mu nie grożą. Wystarczy jednak niewielkie osłabienie, mała ranka albo np. oparzenie słoneczne, aby zarazki dostały się np. do mieszków włosowych albo gruczołów potowych. Stąd już tylko krok do choroby, która, choć objawia się na skórze, może mieć poważne skutki dla całego organizmu.
Choroby skóry:

 1. Czyrak
 2. Brodawka
 3. Mięczak zakaźny
 4. Liszajec
 5. Paciorkowe zapalenie skóry
 6. Naczyniak
 7. Egzema
 8. AZS
 9. Łojotokowe zapalenie skóry
 10. Grzybica
 11. Choroby skóry głowy

Czyrak

Objawy
Na początku pojawia się bolesna, twarda krostka, która może się powiększyć aż do rozmiarów niewielkiego guza. Okolica czyraka także jest zaczerwieniona i bolesna.
Przyczyny
Najczęstszą przyczyną czyraków jest gronkowiec złocisty – bakteria, której nosicielami jest stosunkowo wiele dzieci. Może osiąść nie tylko w gardle, ale też np. na skórze głowy na pośladkach, w zgięciach łokci, kolan czy w pachwinach.
Leczenie
Pojedynczy czyrak umiejscowiony np. na nodze czy pupie maluszka zwykle goi się sam, jeśli jednak jego średnica powiększy się do ok. 1 cm, to może oznaczać, że infekcja przybiera na sile. Wtedy bez lekarza się nie obejdzie. Do specjalisty trzeba też się zgłosić, jeśli czyraki powracają albo kiedy na skórze pojawia się ich więcej niż jeden – w takim przypadku mówimy o czyraczności, którą leczy się czasem nawet antybiotykiem podawanym doustnie. Jeśli czyraki pojawią się na twarzy albo w uchu, konieczne będzie najpewniej leczenie szpitalne, ze względu na to, że infekcja rozwija się bardzo blisko mózgu i istnieje ryzyko zapalenia opon mózgowych.

Brodawki (kurzajki)

Objawy
Brodawki (często też nazywane kurzajkami) wyglądają jak twarde grudki, zwykle o barwie skóry, umiejscowione na rękach, w pachwinach czy na podeszwach stóp.
Przyczyny:
Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Kurzajki u dzieci to najczęściej brodawki zwykłe.
Leczenie
Na szczęście zwykle brodawki znikają same po kilku miesiącach albo kilku latach. Czas dolegliwości można skrócić, smarując chorobowe zmiany preparatami z kwasem salicylowym – można je jednak stosować wyłącznie za zgodą lekarza. Można je też wymrażać. Niestety brodawki mają tendencję do nawrotów.

Mięczak zakaźny

Objawy
Mięczak zakaźny bywa mylony z brodawką. Zmiany występują w skupiskach i wyglądają jak perłowe guzki z zagłębieniem w środku. Początkowo są malutkie, ale powiększają się do ok. 5 mm i utrzymują na skórze do 4 miesięcy.
Przyczyny
Mięczaki wywołane przez wirus MCV.
Leczenie
Ponieważ mięczaki zanikają samoistnie, z reguły nie stosuje się żadnego leczenia. Jeśli zmiana jest duża, może być usunięta np. poprzez łyżeczkowanie lub krioterapię (wymrażanie).

Liszajec zakaźny

Objawy
Wokół ust, na policzkach, czasem też między włosami na głowie pojawiają się drobne pęcherzyki, które następnie mogą pękać i wydzielać żółtawy, kleisty płyn. Pęknięte pęcherzyki szybko zasychają, tworząc strupy.
Leczenie
Jeśli zauważysz objawy liszajca, jak najszybciej umów malca na wizytę w przychodni. Pediatra przepisze antybiotyk (to konieczne!) i maści łagodzące zmiany skórne. Zadzwoń do lekarza także wtedy, jeśli podczas leczenia pojawi się gorączka lub zaczerwienienie wokół zmienionych chorobowo miejsc. Maluch powinien przyjmować antybiotyk przez ok. 7-10 dni. Nie przerywaj kuracji, nawet jeśli jeszcze przed upływem tego terminu zauważysz poprawę.
Domowa pielęgnacja
Kilka razy dziennie przemywaj zmiany czystymi gazikami. Warto też przykryć chore miejsca warstwą gazy, by udaremnić rozprzestrzenianie się infekcji na inne części ciała. W czasie leczenia liszajca zakaźnego wszyscy domownicy powinni myć często ręce mydłem przeciwbakteryjnym, żeby nie roznosić zakażenia.

Ważne: Ta przykra dolegliwość występuje zwykle w lecie, ponieważ sprzyja jej ciepłe i wilgotne powietrze (oraz podróże!). Może też pojawić się u noworodków, jako skutek zakażenia gronkowcem złocistym w szpitalu tuż po porodzie.

Paciorkowcowe zakażenie skóry

Objawy
Sączące się nadżerki, krostki z ropnymi czubkami, łuszczenie się naskórka albo rozległe i bolesne zaczerwienienie – objawy bakteryjnego zakażenia skóry mogą być różne, dlatego czasem trudno jest je rozpoznać.
Przyczyny
Paciorkowcowe zapalenie skóry to jedna z częstych komplikacji odparzenia pod pieluszką. Może też pojawić się np. po ospie albo innej chorobie z wysypką, kiedy paciorkowiec (czasem inne bakterie) wniknie przez drobne ranki w skórze i zaczynie się namnażać.
Leczenie
W przypadku podejrzenia paciorkowcowego zapalenia skóry konieczna jest wizyta u pediatry albo dermatologa dziecięcego, który przepisze maść z antybiotykiem. Warto pamiętać też, żeby przy podejrzeniu jakiegokolwiek bakteryjnego zapalenia skóry nie smarować jej maściami sterydowymi. Sterydy to pożywka dla bakterii!

Naczyniaki

Objawy
Zależą od rodzaju naczyniaka. Mogą mieć postać wypukłych sinoczerwonych guzów (naczyniak wczesnodziecięcy i wrodzony), płaskich owłosionych plam (zrazikowy naczyniak włosowaty), sinych lub niebieskawych zmian na skórze.
Przyczyny
Naczyniaki spowodowane są nieprawidłową budową naczyń krwionośnych. Dzieli się je na guzy lub wady naczyniowych.
Leczenie
Uzależnione jest od rodzaju naczyniaka u dziecka. Niektóre z nich nie wymagają żadnego leczenia, inne znikają samoistnie, a w niektórych wypadkach wymagają interwencji chirurgicznej (np. jeśli uciskają inne narządy).

Egzema (alergiczny kontaktowy wyprysk)

Objawy
Egzema u dziecka ma najczęściej postać grudki, która przeistacza się w pęcherzyk, nadżerkę, a następnie strupek. Zmianom skórnym towarzyszy świąd. Skóra może się łuszczyć.
Przyczyna
Egzemę wywołuje stan zapalny skóry spowodowany reakcją alergiczną, np. na metal, chemię, leki.
Leczenie
Podstawą jest unikanie alergenu. Lekarz może zalecić stosowanie glikokortykosteroidów i pielęgnację skóry emolientami.

Atopowe zapalenie skóry

Objawy
Uporczywy świąd, zaczerwienie skóry (rumień) z grudkami i nadżerkami. U małych dzieci zmiany skórne zlokalizowane są najczęściej na twarzy, tułowiu, zgięciach łokci i kolan.
Przyczyny
Podłoże genetyczne i alergia to najczęściej wymieniane przyczyny atopowego zapalenia skóry.
Leczenie
Podobnie jak w przypadku egzemy, skórę dotkniętą AZS pielęgnuje się emolientami, a uporczywe zmiany preparatami ze sterydami. Świąd zwalcza się preparatami antyhistaminowymi.

Łojotokowe zapalenie skóry

Objawy
ŁZS to tłuste, żółte łuski i strupy na owłosionej skórze głowy (ciemieniucha u niemowlaka), czole, szyi, za uszami. Mogą pękać i sączyć się, wtedy łatwo o bakteryjne nadkażenie.
Przyczyny
Spowodowane jest nieprawidłowym wydzielaniem łoju.
Leczenie
Zmiany w łojotokowym zapaleniu skóry usuwa się preparatami zawierającymi np. mocznik, kwas salicylowy, najczęściej w postaci płynów, kremów i oliwek. Jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, lekarz przepisuje odpowiednie leczenie.

Zakażenia grzybicze

Objawy
Wygląd zmian zależy od miejsca wystąpienia zakażenia. Zmiany na skórze to najczęściej okrągłe, czerwone łuski. Na skórze gładkiej zwykle są to wyraźnie widoczne czerwone plany ze stanem zapalnym na obrzeżach.
Przyczyny
Grzybica u dzieci jest najczęściej wywołana przez dermatofity. Poza tym mogą ją wywoływać grzyby drożdżopodobne i pleśniowe.
Leczenie
Grzybicę leczy się miejscowo i ogólnie środkami przeciwgrzybicznymi.

Choroby skóry głowy

Najczęstsze zmiany skórne na owłosionej skórze głowy dziecka to ciemieniucha (łojotokowe zapalenie skóry) oraz grzybica skóry głowy. Po rozpoznaniu choroby, lekarz zapisuje odpowiednie dla danej jednostki chorobowej leczenie.
 

To ważne, żeby każdą wysypkę skonsultować z lekarzem. Teraz możesz to zrobić też online, nie ryzykując wychodzeniem z domu.

Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!

wysypka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysypka u dziecka: swędząca, na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy [RODZAJE]
Wysypka u dziecka może mieć postać plam i plamek, często zdarza się także wysypka grudkowo-plamista oraz pokrzywka. Najbardziej dokuczliwa jest swędząca wysypka, zwłaszcza jeśli pokrywa całe ciało albo wrażliwe miejsca, jak brzuch czy twarz. Wysypkę u dzieci mogą wywoływać m.in. wirusy, bakterie i alergeny, pojawia się w przebiegu ospy, różyczki, bostonki, a także przy zachorowaniu na COVID. Krostki to też objaw alergii lub gorączki trzydniowej.

Wysypka u dziecka może mieć różną postać: od drobnych plamek po duże, swędzące zmiany rumieniowe. Najczęściej u dzieci pojawia się wysypka plamista i grudkowata, a rodzice obserwują zmiany na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy, a czasem nawet na całym ciele. Warto znać rodzaje wysypki, które występują u dzieci, by łatwiej je rozpoznać i znaleźć przyczynę. Wysypkę u dziecka powodują zwykle  wirusy, bakterie lub pasożyty, zdarza się też wysypka alergiczna . Wysypka u dziecka: Rodzaje wysypki u dziecka: tabela porównawcza Wysypka alergiczna Wysypka plamista Wysypka grudkowa Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa Wysypka bakteryjna Pokrzywka u dziecka Wysypka covidowa Wysypka u dziecka: najczęstsze pytania rodziców i odpowiedzi dermatologa Rodzaje wysypki u dziecka Wygląd wysypki u dziecka zależy od jej przyczyny. U dzieci wysypka pojawia się zazwyczaj z powodu popularnych chorób wieku dziecięcego, jak: trzydniówka u dzieci : wysypka plamista w bladoróżowym kolorze występuje na nogach, brzuchu, twarzy i klatce piersiowej różyczka : drobna wysypka plamista pokrywa najpierw twarz, a potem tułów, ręce i nogi bostonka : wysypka plamista z czasem zmienia się w pęcherzyki na dłoniach, stopach i w buzi szkarlatyna : wysypka grudkowata pojawia się na przedramionach, w pachwinach i na szyi, a później na całym ciele ospa wietrzna : wysypka obejmuje całe ciało, ma postać czerwonych plamek i pęcherzyków Z kolei wysypka alergiczna może wyglądać jak czerwone wypryski, plamy lub swędząca pokrzywka i pokrywać całe ciało, ale najczęściej występuje w zgięciach łokciowych i kolanowych, za uszami, na twarzy. Wysypka u dziecka: tabela W poniższej tabeli znajdziesz różne rodzaje wysypki u dzieci oraz choroby, którym towarzyszą:  ...

Łojotokowe zapalenie skóry leczenie
StockAdobe
Zdrowie
Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?
Objawy zapalenia najczęściej widoczne są w okolicach brwi, nosa, na skórze głowy, za uszami oraz w tych miejscach, gdzie pieluszka przylega do skóry. Jak zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry? Przeczytaj!

Błyszcząca się, tłusta a jednocześnie łuszcząca skóra to charakterystyczny objaw łojotokowego zapalenia. Choroba ta ma bardzo uporczywy, przewlekły charakter. Co przyczynia się do jej powstawania i jakie metody leczenia wybrać, by skutecznie zwalczyć wyprysk łojotokowy ? Przeczytaj! Co to jest łojotokowe zapalenie skóry? Łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk łojotokowy) to choroba, która objawia się rumieniem lub łuszczeniem się skóry na twarzy, klatce piersiowej i owłosionej części głowy na skutek nadmiernej pracy gruczołów łojowych przy jednoczesnym zakażeniu grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur . Jest to najczęstsza choroba skóry . Ma charakter przewlekły, z tendencją do nawrotów. Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry Wśród przyczyn, które mogą wywołać wyprysk łojotokowy wymienia się: nadmierną aktywność gruczołów łojowych , dodatkowo produkujących łój o nieprawidłowym składzie; zaburzoną pracę układu immunologicznego organizmu (osoby cierpiące na łojotokowe zapalenie skóry często mają również obniżoną odporność ); zaburzenia hormonalne ; nieprawidłową higienę osobistą; niedostateczne eksponowanie skóry na słońce; niewłaściwą dietę. Choroby towarzyszące łojotokowemu zapaleniu skóry Istnieją pewne choroby, które mogą mieć wpływ na pojawienie się wyprysku łojotokowego lub zaostrzenie się objawów. Są to: alkoholizm; choroby nowotworowe; choroby neurologiczne (np. choroba Parkinsona, padaczka); zarażenie wirusem HIV; zaburzenia psychiczne (w tym depresja). Objawy choroby Łojotokowe zapalenie skóry to choroba o dość nieestetycznych wyglądzie, sprawiającym duży dyskomfort choremu. Wśród objawów znajdują się: nieregularne plamy rumieniowe (zaczerwienienie skóry); świąd, pieczenie skóry; łuszczenie się skóry (łuski o białym lub żółtawym kolorze);...

pielęgnacja, niemowlę, mama, buzia
Zdrowie
(Po)wakacyjne kłopoty ze skórą dziecka
Bywa i tak, że z rodzinnych wakacji przywozimy wspomnienia suchej skóry, dziwnych strupków i odparzeń u niemowlęcia. Zobacz, jak leczyć takie dolegliwości – i najważniejsze – jak im zapobiegać.

  Liszajec zakaźny – letnia infekcja bakteryjna skóry Występuje zwykle w lecie. Infekcji sprzyja ciepło, większa wilgotność powietrza, a także podróże, a ściślej mówiąc, pobyty w hotelach i przesiadki na lotniskach (nigdy nie przewijaj dziecka na publicznym przewijaku bez uprzedniego podłożenia na przewijak pieluszki tetrowej, ręcznika albo podkładu!). Nieleczony liszajec może w ciągu doby rozprzestrzenić się na całą powierzchnię skóry.   Skąd to się bierze? Liszajec to bakteryjne zakażenie skóry wywołane przez paciorkowce albo gronkowca złocistego . Dziecko może się nim zarazić podczas kontaktu z chorą osobą (np. przez podanie jej ręki) albo używanie tych samych co ona przedmiotów (np. sztućców, pościeli).    Objawy liszajca: Najczęściej wokół ust, na twarzy i między włosami – możliwe jest jednak umiejscowienie na innej dowolnej części ciała– pojawiają się drobne pęcherzyki, które następnie pękają i wydzielają żółtawą wydzielinę. Pęknięte pęcherzyki zasychają, tworząc miodowe strupy.   Leczenie jest konieczne! Przy podejrzeniu liszajca jak najszybciej pokaż dziecko lekarzowi. Pediatra przepisze antybiotyk w spreju lub maści do stosowania miejscowego i maści łagodzące zmiany. Jeśli podczas leczenia pojawi się gorączka lub zaczerwienienie wokół chorych miejsc, także idź z dzieckiem do lekarza. Być może wtedy trzeba będzie podać antybiotyk doustnie (dziecko będzie musiało go łykać przez ok. tydzień).   Domowa pielęgnacja. Kilka razy dziennie przemywaj zmiany ciepłą wodą albo lekkim roztworem nadmanganianu potasu. Aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się infekcji, między przemywaniami zabezpiecz chore miejsca opatrunkiem np. z gazy. Sprawdź, co musisz wiedzieć o innych bakteryjnych infekcjach skóry u dziecka ! Mięczak zakaźny To zakażenie skóry wywołane...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz