Podczas wędrówek, zwłaszcza w okresie letnim, łatwo natknąć się na bezpańskie zwierzęta. Głodne, wystraszone, chore mogą nas zaatakować i ugryźć. Rany powstałe wskutek ugryzienia, podrapania czy pokąsania mogą być groźne, ponieważ do krwi mogą się dostać bakterie ze śliny czy spod pazurów zwierzęcia. Najlepiej od razu je pokazać lekarzowi, jeśli jednak jest to niemożliwe, należy je opatrzyć. Sprawdź, jak to dobrze zrobić, by uniknąć zakażenia.

Reklama

Ważne! Nawet jeśli jesteś na szlaku i wstępnie opatrzysz ranę, po powrocie do kwatery lub domu, skontaktuj się z lekarzem. Być może trzeba będzie co podać szczepionkę przeciw wściekliźnie i przeciwtężcową.

Pogryzienie przez psa

Jeśli zwierzę nie naruszy tkanki skórnej, pozostawi jedynie "pamiątkę" w postaci siniaka, wystarczy w miejscu ugryzienia zrobić okład z Altacetu. Jeśli jednak zostanie naruszona skóra, a rana krwawi, należy ją zdezynfekować wodą utlenioną (może być w żelu) lub brzegi rany przetrzeć wacikiem nasączonym spirytusem. Następnie należy założyć opatrunek i jak najszybciej udać się do lekarza, który prawdopodobnie poda antybiotyk, a w przypadku podejrzenia wścieklizny – zleci zastrzyki przeciw wściekliźnie.
W przypadku rozległej rany lub dużego krwawienia, należy pojechać do szpitala lub wezwać pogotowie.
Ważne! Jeśli pies ma właściciela, zażądaj, by pokazał ci książeczkę zdrowia zwierzęcia z datą szczepienia przeciw wściekliźnie. Jeśli jej nie ma, psa trzeba poddać obserwacji. W innym wypadku trzeba będzie przyjąć zastrzyki przeciw wściekliźnie.

Wścieklizna to wirusowe zapalenie mózgu o bardzo niepomyślnym przebiegu (w większości przypadków kończy się śmiercią). Na tę chorobę nie ma lekarstwa, można jej jednak zapobiec poprzez szczepienia.

Warto wiedzieć: Pies ugryzł dziecko - czy ugryzie ponownie?

Zobacz także

Zadraśniecie pazurami lub ugryzienie przez kota

Jeśli kot tylko zadrasnął pazurami skórę, zdezynfekuj ranę i obserwuj ją. Jeżeli w ciągu doby pojawi się zaczerwienienie, obrzęk, opuchlizna, koniecznie idź do lekarza. Prawdopodobnie trzeba będzie podać antybiotyk.
Inaczej postępuj w przypadku ugryzienia, zwłaszcza dzikiego kota. Od razu jedź do lekarza. Bakterie ze śliny kota mogą się błyskawicznie dostać do krwi. Im szybciej poda się odpowiednie leki, tym lepiej.

Gdy ukąsi żmija...

W przypadku ukąszenia żmii należy powyżej zranienia założyć niezbyt mocną opaskę uciskową (użyj do tego na przykład paska od spodni) i zabierz poszkodowanego do szpitala. Zapamiętaj, jak wąż wyglądał! Pomoże to ustalić, czy jego jad był trujący. Jeśli tak, choremu trzeba jak najszybciej podać surowicę przeciwjadową.
Uwaga! Nie wysysaj jadu z rany ustami, bo przez śluzówkę może dotrzeć do krwiobiegu. Nie nacinaj też jej i nie wyciskaj, bo dodatkowo ją zakazisz.

Ważne! Aby uniknąć ugryzienia węża, podczas wędrówek po górach czy lesie, nawet w gorące dni, należy nosić solidne buty za kostkę. Nie tylko chronią stopę przed skręceniem, ale zabezpieczają też przed ugryzieniem żmii.

Reklama

Polecamy: Kleszcze – jak rozpoznać ukąszenie kleszcza? - zdjęcie

Reklama
Reklama
Reklama