ugryzienie kleszcza
fotolia
Zdrowie

Ugryzienie kleszcza: ślad po ugryzieniu kleszcza, rumień i inne objawy [ZDJĘCIE]

Po ugryzieniu kleszcza na skórze może pojawić się rumień wędrujący. To charakterystyczne zaczerwienienie, które jest widoczne po 7-14 dniach. Ślad po ugryzieniu kleszcza może też wyglądać inaczej. Jak odróżnić ukąszenie kleszcza od pogryzienia przez komara? Jak sprawdzić, czy zaczerwienienie na skórze ma związek z ukłuciem kleszcza?

Ugryzienie kleszcza może skutkować pojawieniem się na skórze rumienia wędrującego. Rumień jest wczesnym objawem boreliozy i pojawia się, gdy kleszcz był nosicielem krętków Borrelia burgdorferi. Nie w każdym przypadku jednak rumień jest widoczny. Czasem po ukąszeniu kleszcza nie ma żadnego objawu lub pojawiają się inne, mniej typowe. Sprawdź, na co zwracać uwagę, jeśli podejrzewasz, że mógł ukłuć cię kleszcz i obawiasz się, że rozwinie się u ciebie borelioza. 

Objawy po ugryzieniu kleszcza:

Ślad po ugryzieniu kleszcza – jak wygląda, czy swędzi?

W miejscu po ugryzieniu kleszcza może od razu pojawić się odczyn przypominający pogryzienie przez owada. Nie należy mylić go z rumieniem, który pojawia się później (dopiero po 7-14 dniach). Zaczerwienienie w miejscu ukłucia przez kleszcza jest jedynie reakcją na ukąszenie. Nie musi świadczyć o tym, że doszło do zakażenia boreliozą. Ślad po ugryzieniu kleszcza może (ale nie musi) swędzieć podobnie jak ugryzienie komara. Swędzeniu może towarzyszyć również pieczenie. Na tym etapie nie należy robić badań w kierunku boreliozy, ponieważ we krwi nie będą jeszcze obecne przeciwciała. Pojawiają się najwcześniej po 2-3 tygodniach od ukąszenia kleszcza.

Rumień wędrujący po kleszczu

Rumień wędrujący to powiększająca się czerwona plama na skórze, która pojawia się wokół miejsca ugryzienia przez kleszcza, jeśli był on nosicielem kętków Borrelii. Rumień jest często pierwszym objawem tego, że doszło do kontaktu z zakażonym pajęczakiem (nie zawsze jednak się uwidacznia).

Rumień po kleszczu nie pojawia się od razu po wyciągnięciu pajęczaka, tylko około 14 dni później. Bywa że mylimy go z zaczerwienieniem widocznym w miejscu wkłucia kleszcza lub innym, które ma podłoże alergiczne. W uniknięciu pomyłki pomoże zapamiętanie charakterystycznych objawów rumienia wędrującego.

Jak wygląda rumień wędrujący?

Wokół miejsca ugryzienia przez kleszcza widać jeden lub dwa zaczerwienione pierścienie. W środkowej części można zaobserwować owalną plamkę, wokół której pojawia się blady okrąg. Rumień zamyka czerwona powiększająca się obręcz. 

rumień wędrujący
źródło: Wikipedia

Zdjęcie rumienia wędrującego

Objawy rumienia po kleszczu

Rumień po ugryzieniu kleszcza:

  • rozrasta się
  • ​utrzymuje się długo i wolno znika
  • ma średnicę powyżej 5 cm.
  • może towarzyszyć mu swędzenie i pieczenie
  • mogą wystąpić dodatkowe objawy w postaci bólu głowy, stawów i mięśni.
  • czasem towarzyszą mu zaburzenia rytmu serca.

Gdzie pojawia się rumień?

W pierwszym stadium rumień pojawia się w miejscu, w którym ugryzł nas kleszcz, potem może „wędrować” po skórze. Ulubione miejsca rumienia to: uda, pośladki, głowa, pas, pachwiny i pachy oraz miejsca pod kolanami. Najczęściej rumień wędrujący znika po miesiącu, bez względu na to, czy był leczony, czy nie.

Jeśli zauważysz charakterystyczny rumień wędrujący u dziecka lub u siebie, idź do lekarza, który zleci przyjmowanie odpowiednich antybiotyków. Rumień może być pierwszym objawem boreliozy i jest wskazaniem do jej leczenia.

Guzek po ugryzieniu kleszcza

Po ugryzieniu kleszcza na skórze może pojawić się czerwono-simy guzek (chłoniak limfocytowy skóry). Ta nietypowa zmiana występuje bardzo rzadko (u ok. 1-2 proc. chorych na boreliozę) i o wiele później niż rumień wędrujący. Można ją zaobserwować do 2 miesięcy po ugryzieniu przez kleszcza. Guzek może być widoczny na brodawce sutkowej, płatku ucha lub na mosznie. Ma średnicę ok. 5 cm i jest bezbolesny. Jego pojawienie się jest wskazaniem do badań w kierunku boreliozy.

Inne objawy skórne

Po ugryzieniu kleszcza mogą pojawić się również inne objawy skórne, które mogą świadczyć o tym, że kleszcz zakaził nas boreliozą. Są to drobne, ale rozległe zmiany, które przybierają postać pęcherzy lub wybroczyn układających się w formie girlandy. Mogą mieć nieregularne kształty. Są wczesnym objawem boreliozy rozsianej. Ich cechą wspólną jest rozrastanie się i długi czas zanikania.

Objawy ze strony innych narządów

  • ogólnoustrojowe – np. gorączka, gorsze samopoczucie, jak przy przeziębieniu.
  • neurologiczne – zapalenie opon mózgowych z porażeniem nerwu twarzowego
  • kardiologiczne – np. zaburzenia pracy serca
  • zmiany zapalne w stawach – np. kolanowym, łokciowym


Po ugryzieniu przez kleszcza najlepiej zanotować ten fakt, a potem zwracać uwagę na różne, także nietypowe objawy boreliozy (u dziecka można wpisać informację o ukłuciu prze kleszcza do Książeczki zdrowia). Przy okazji wizyty u lekarza w związku z różnymi dolegliwościami, warto przypominać, że ugryzł nas kleszcz. 
 


Zobacz też:

Rośliny odstraszające kleszcze. Co zasadzić w przydomowym ogródku?

Kleszcze
Fotolia
Zdrowie
Co ty wiesz o kleszczach? Quiz
Jak wyjąć kleszcza?
Adobe Stock
Zdrowie
Jak wyciągnąć kleszcza dziecku: bez pęsety, bezpiecznie i skutecznie
Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza, koniecznie sprawdź porady eksperta. Skuteczne usunięcie kleszcza w całości jest bardzo ważne. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zarażenia boreliozą. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, tłumaczy, jak i czym bezpiecznie wyciągnąć kleszcza dziecku.

Wyciąganie kleszcza to dla wielu niełatwe zadanie. Jeśli zauważysz, że kleszcz wbił się w skórę dziecka, koniecznie musisz go stamtąd usunąć, najlepiej w ciągu 12 godzin. Dlatego po spacerze w lesie czy parku koniecznie sprawdź, czy na ciele dziecka nie ma śladu po ukąszeniu przez kleszcza. Dr Wojciech Ozimek, doświadczony pediatra, wyjaśnia, jak wyjąć kleszcza i czy lepiej go wykręcić, czy wyjąć szybkim ruchem. Polecamy najlepsze narzędzia do wyciągania kleszcza dziecku. Spis treści: Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Wyciąganie kleszcza za pomocą pompki – tego nie rób! Opatrywanie ranki po wyjęciu kleszcza Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Żeby wyciągnąć kleszcza dziecku, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do usuwania kleszczy. Można kupić je w aptece. Do wyboru jest co najmniej kilka tego typu przyborów i każdy z nich dobrze spełnia swoją funkcję, np.: pęseta (koniecznie plastikowa, bo metalową łatwo uciąć kleszcza), lasso (szczególnie polecane dla ruchliwych dzieci), specjalne długopisy, zestawy ze sprayem zamrażającym (dozwolone także dla dzieci, bez szkodliwego DEET). Aby skutecznie wyciągnąć kleszcza: złap pajęczaka jak najbliżej skóry, chwyć go za głowę, nie za odwłok, nie ściskaj zbyt mocno, pociągnij zdecydowanym ruchem do góry. Wiele osób zastanawia się, czy kleszcza bezpieczniej wyjąć, wykręcając go, czy po prostu wyciągając. Zdaniem eksperta nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obie szkoły mają wielu zwolenników wśród lekarzy i obie są skuteczne, jeśli są wykonane prawidłowo. Aby jednak wyciąganie kleszcza, nawet małego, było skuteczne, najlepiej usuwać go płynnym i stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia. Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Tak! Specjalistyczne urządzenie...

Pielęgnacja
Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze? [WIDEO + ZDJĘCIA]
Podejrzewasz, że ciebie lub dziecko ugryzł kleszcz? Nie wiesz, jak wygląda kleszcz wbity w skórę, znaleziony na ciele od razu albo np. po 24 godzinach? Pokazujemy go z bliska. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukać po spacerze. Zobacz zdjęcia kleszcza i dowiedz się, dlaczego należy jak najszybciej go usunąć oraz jakie choroby może przenosić.

Kleszcz na skórze może wyglądać jak mały pieprzyk lub rozdrapana krostka. Z tego powodu bardzo łatwo można go nie zauważyć. Po powrocie ze spaceru należy uważnie obejrzeć całe ciało. Podpowiemy ci, czego szukać. Wyjaśniamy, jak wygląda kleszcz w swoim naturalnym środowisku, a jak wbity w skórę człowieka. Spis treści: Jak dokładnie wygląda kleszcz na zdjęciu? Kleszcz czy pieprzyk – jak wygląda kleszcz w skórze człowieka? Jakie miejsca na ciele są szczególnie narażone na ugryzienia kleszcza? Jak dokładnie wygląda kleszcz na zdjęciu? Istnieje niemal 900 gatunków kleszczy. Ludzi najczęściej atakuje kleszcz pospolity . To mały pajęczak, który ma różne stadia rozwojowe. Samice kleszczy mierzą maksymalnie ok. 3-4 mm, samce najwyżej 2,5 mm. Najmniejsza jest nimfa kleszcza , czyli forma przejściowa między dorosłym kleszczem a larwą. Jak zatem wygląda mały kleszcz? Ma ok. 1,5 mm. Gdy znajdzie się na ciele, można go nie zauważyć. Przypomina drobinkę brudu lub naprawdę mały pieprzyk. U większego kleszcza można zaobserwować jego budowę anatomiczną. Kleszcz ma cztery pary odnóży, nożycowate szczękoczułki z ząbkami (którymi wbija się w swojego żywiciela) i odwłok. Kleszcz czy pieprzyk – jak wygląda kleszcz w skórze człowieka? Gdy kleszcz wbije się w ciało, na zewnątrz wystaje tylko odwłok. Na początku jest to mały czarny lub brązowy punkt, który z czasem się powiększa. Kleszcz wypełnia odwłok wypijaną krwią. Im dłużej kleszcz tkwi wczepiony w skórę, tym odwłok jest większy. Na dołączonym filmie możesz zobaczyć, jak wygląda kleszcz po 24 godzinach, gdy napije się krwi. Przypomina wtedy brodawkę. A jak wygląda kleszcz w skórze? Zobacz na zdjęciu: Czasem ugryzienia kleszcza można nie zauważyć. Jest to możliwe, bo kleszcze potrafią same odczepić się od skóry. Wtedy o tym, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak