Pneumokoki - szczepienia tylko dla dzieci? [Wirtualne Warsztaty]
Co to jest pneumokok? Jakie choroby może wywoływać oraz czy szczepienia przeciw pneumokokom są tylko dla dzieci? Odpowiedzi na te pytania, a także wiele innych uzyskasz w kolejnej, wiosennej edycji Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja. Zapraszamy na materiał, w którym o pneumokokach opowiada dr Aneta Górska-Kot, pediatra.
WHO zaleca szczepienie szczepionkę przeciw pneumokokom, które podobnie jak korona wirus SARS-CoV-2, wywołuje zakażenie dróg oddechowych. Szczepionka jest obowiązkowa i refundowana, co cieszy, gdyż mogą one wywoływać groźne infekcje.
Czym właściwie są pneumokoki?
Są to bakterie gram dodatnie, nazywane inaczej dwoinkami zapalenia płuc. Pneumokok to główna bakteria, która odpowiada za zapalenia płuc u ludzi. W zależności od budowy, wyróżniamy różne serotypy (rodzaje), których obecnie jest około 100. Spośród nich tylko 20 serotypów jest chorobotwórczych – pozostałe są łagodne i niezdolne do szkodzenia organizmowi.
Jakie choroby wywołują pneumokoki?
Pneumokoki bardzo często „pomieszkują” w jamie nosowo-gardłowej najmłodszych dzieci, czyli od niemowlęctwa do około 2.-3. roku życia. Oznacza to, że dzieci te są ich nosicielami, ale stan ten nie jest groźny dla organizmu, nie wywołuje objawów i nie wymaga leczenia. Jeśli jednak w tym czasie dojdzie do infekcji wirusowej, może ona ułatwić namnażania pneumokoków i doprowadzić do zakażenia bakteryjnego dróg oddechowych.
Najczęstszym nieinwazyjnym zakażeniem pneumokokowym u dzieci jest zapalenie ucha środkowego, które objawia się m.in. bólem i płaczem. Oprócz niego mogą również wywoływać zapalenia zatok oraz popularne infekcje górnych dróg oddechowych z katarem i kaszlem, bez konkretnego umiejscowienia. Ponadto mogą powodować także zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Te ostatnie z kolei mogą mieć zarówno charakter łagodny, jak również ciężki.
Gdy pneumokoki niszczą błonę śluzową i przechodzą np. do krwi lub płynu mózgowo-rdzeniowego, dochodzi do inwazyjnego zakażenia pneumokokowego, które zawsze wymaga hospitalizacji, a w niektórych przypadkach może zakończyć się zgonem. Wśród tych zakażeń wyróżniamy:
- sepsę – pneumokoki dostały się do krwi,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – pneumokoki dostały się do płynu mózgowo-rdzeniowego,
- ciężkie zapalenie płuc – pneumokoki dostały się do jamy opłucnowej.
Szczepionka przeciw pneumokokom
Najbardziej narażone na inwazyjne zakażenia pneumokokowi są dzieci do lat 2 oraz seniorzy – osoby po 50. roku życia. Dlatego też właśnie te grupy są najbardziej narażone na trwałe następstwa przechorowania tego zakażenia i to one powinny zostać zaszczepione przeciw pneumokokom, które chronią zarówno przed inwazyjnymi, jak i nieinwazyjnymi postaciami zakażenia.
Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do kolejnej, wiosennej edycji Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja.