Kaszel u niemowlaka może szybko przerodzić się w poważniejszą chorobę, ponieważ niemowlę nie potrafi odkrztuszać zalegającej wydzieliny. Kaszel i katar to jednak niejedyne objawy przeziębienia u niemowlaka. Czasem przeziębione dziecko odmawia ssania, jest apatyczne i płacze.

Reklama

Jeśli w porę rozpoznasz objawy przeziębienia, zastosujesz inhalacje i zaczniesz oczyszczać nos solą fizjologiczną, szybciej wyleczysz infekcję i pozbędziesz się kaszlu u niemowlaka. Uwaga, nie zawsze można wychodzić na spacer, gdy dziecko ma kaszel!

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka?
  2. Jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u niemowlaka?

Kaszel u przeziębionego niemowlaka

Kaszel u niemowlaka często pojawia się przy przeziębieniu i jest ważnym odruchem obronnym. W zasadzie nie trzeba go tłumić, choć kaszel suchy jest męczący. Przeziębione niemowlę najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze 3-5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona przez wirusowe zapalenie. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje.

Uwaga! Przeziębienie u niemowlaka możesz podejrzewać, kiedy dziecko zaczyna pokasływać, z nosa cieknie mu katar, wymiotuje, ma gorączkę lub biegunkę. Niemowlę nie jest jednak w stanie jasno zakomunikować, że źle się czuje, i dopóki nie pojawią się pierwsze typowe objawy przeziębienia u niemowlaka, możesz nie wiedzieć, że choroba już się rozwija. U tak małego dziecka twoją czujność powinno wzbudzić nietypowe zachowanie, takie jak: odmawianie ssania, trudności z zasypianiem, apatia, płacz trudny do utulenia.

Zobacz także

Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka?

Suchy kaszel u niemowlaka to najczęściej skutek:

  • infekcji wirusowej,
  • grypy,
  • refluksu,
  • działania substancji drażniących.

Przy suchym kaszlu nie ma wydzieliny. Odgłos kaszlu jest głuchy, brzmi jak poszczekiwanie, kaszel może być męczący, duszący.

Co podawać? Podawaj dziecku do picia wodę, rozcieńczone kompoty – o temperaturze pokojowej. Jeśli dysponujesz inhalatorem (nebulizatorem), zrób dziecku inhalacje na kaszel, np. z soli fizjologicznej. Dziecku powyżej roku możesz podać ziołowe syropy łagodzące kaszel, np. tymiankowy.

Jeśli przyczyną kaszlu jest infekcja, wypróbuj też inne domowe sposoby:

  • Podaj rozgrzewającą herbatkę z malin lub z lipy, syrop z cebuli, odrobinę czosnku, witaminę C, jeśli twoje dziecko jada już pokarmy inne niż mleko.
  • Podaj środki przeciwgorączkowe, jeśli niemowlę ma gorączkę ponad 38,5°C.
  • Na noc wysmaruj klatkę piersiową oraz plecy dziecka maścią Olbas lub Pulmex baby (powyżej 6. miesiąca życia).

Jeśli kaszel i katar u niemowlaka przedłużają się lub dołączają inne objawy (gorączka, brak apetytu, apatia), koniecznie skontaktuj się z pediatrą.

Jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u niemowlaka?

Mokry kaszel u dziecka rozpoznasz po tym, że pojawia się wilgotna wydzielina. Jego przyczyny to zwykle:

  • infekcja wirusowa,
  • infekcja bakteryjna,
  • refluks,
  • zapalenie krtani,
  • zapalenie oskrzeli lub płuc.

Co podawać? Przerwij podawanie syropu przeciwkaszlowego, gdy suchy kaszel zmieni się w mokry. Drogi oddechowe muszą się oczyszczać z tego, co w nich zalega. Pamiętaj, że dziecko nie potrafi wykrztuszać wydzieliny, więc ją połyka i może się zdarzyć, że potem ją zwymiotuje.

Warto pamiętać, że przeziębieniu u niemowlaka wbrew pozorom często towarzyszy ból gardła, choć kiedyś sądzono, że ta dolegliwość nie męczy malutkich dzieci. To nieprawda, po prostu trudno to stwierdzić. Przy zwykłym przeziębieniu drapie w gardle, piecze i boli, ale nie jest to tak silny ból, który utrudniałby przełykanie.

Zajrzyj do gardła dziecka (najpierw obejrzyj je, gdy dziecko jest zdrowe). Chwilkę przytrzymaj język końcem łyżeczki (albo palcem wskazującym). Można oglądać gardło przy świetle latarki, np. z telefonu. Pamiętaj, by przed i po obejrzeniu gardła dziecka dokładnie umyć ręce.

Na ból gardła u dzieci działają te sposoby:

  • Często przystawiaj dziecko do piersi. Uwaga! Nie podawaj niemowlakowi herbatek, soków czy wody z miodem!
  • Na ból gardła u przeziębionego niemowlaka nie podawaj tabletek do ssania – nie nadają się dla dzieci do 3 lat, maluch nie będzie umiał ich ssać i może się zakrztusić.
  • Stosuj inhalacje za pomocą nebulizatora.

Pamiętaj, że na przeziębienie, katar i kaszel nie jest potrzebny antybiotyk, bo ten lek nie działa na wirusy.

Ważne! Gdyby dziecko zaczęło mieć kłopoty z przełykaniem lub gdybyś na migdałkach zauważyła nalot, gardło byłoby purpurowe albo dziecko miałoby kłopoty z oddychaniem, szybko skontaktuj się z lekarzem.

Kiedy można iść na spacer, jeśli niemowlę ma kaszel?

Jeśli dziecko nie ma gorączki, a przeziębienie objawia się jedynie katarem i lekkim kaszlem, możesz wyjść z maluchem na spacer. Koniecznie pamiętaj jednak, by ubrać niemowlę odpowiednio do pogody: nie za lekko, ale też nie za grubo, by dziecko się nie przegrzało i nie spociło. Regularnie sprawdzaj temperaturę na jego karku.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

lek. Aleksandra Symonides

Lekarka, pracuje na Oddziale Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Reklama
Reklama
Reklama