Dokument Polityka Lekowa Państwa to pierwszy raz tworzony w Polsce dokument, który ma pokazać najważniejsze cele polityki państwa, jeśli chodzi o leczenie. Na pierwszym miejscu wśród celów strategicznych umieszczono profilaktykę, a w niej – szczepienia ochronne.
Problem jest poważny, ponieważ z roku na rok rośnie liczba niezaszczepionych dzieci, co grozi powrotem chorób zakaźnych, które – wydawałoby się – przestały już być problemem.

Reklama

Szczepionki... bezpłatne, płatne i częściowo płatne?

– Myślimy o rozszerzeniu szczepień ochronnych, wprowadzenie ich w nieco szerszy sposób, niż to jest obecnie – mówił wiceminister Marcin Czech.
Do tej pory w kalendarzu szczepień znajdują się szczepienia obowiązkowe (bezpłatne dla rodziców, którzy szczepią dziecko) oraz szczepienia zalecane (płatne). Od niedawna jednak szczepienia przeciw grypie stały się refundowane dla osób powyżej 65. roku życia – seniorzy zapłacą za szczepionkę 50 proc. ceny – podobnie jak kupują w aptece leki.
Od razu po wprowadzeniu tej zmiany zapowiadano, że podobnie mogę być finansowane inne szczepionki, które obecnie są zalecane (pełnopłatne). Mogłyby stać się częściowo płatne dla rodziców (np. szczepionka przeciw rotawirusom, meningokokom).

Edukowanie rodziców o skuteczności szczepień

Wiceminister Marcin Czech mówił też, że coraz większym problemem jest spadek liczby rodziców, którzy szczepią dzieci, i wzrost liczby nieszczepionych dzieci. – Konieczna jest lepsza edukacja rodziców, by zahamować wzrost liczby osób nieszczepionych – mówił wiceminister Czech.
Przypomniał niedawne problemy dotyczące przerwania łańcucha dystrybucji szczepionek. Zapowiedział, że konieczna jest poprawa nadzoru nad przechowywaniem, dysponowaniem i utylizacją szczepionek.
Zobacz także: Cała prawda o "wadliwych" szczepionkach. Co zrobić, jeśli dziecko ją dostało?

Reklama

Fundusz odszkodowawczy za NOP

– Konieczne jest większe wsparcie osób, które po szczepieniu miały NOP, czyli niepożądane odczyny poszczepienne. Ja zawsze mówię, że gdyby szczepionki nigdy nie powodowały NOP, to oznaczałoby, że one nie działają, są jak placebo. Poważne NOP zdarzają się wyjątkowo, jednak trzeba pomyśleć o systemowym wsparciu osób, które ich doznały. Konieczne jest stworzenie funduszu kompensacyjnego albo czegoś na kształt świadczenia opiekuńczego kompensacyjnego – mówił wiceminister Marcin Czech.
Zobacz także: Będzie nowe szczepienie od 2019 roku?
Uważacie, że te zmiany są dobre? Piszcie w komentarzach!

Reklama
Reklama
Reklama