Reklama

Antosia ma niewiele ponad trzy tygodnie. Jest karmiona piersią na żądanie, ssie co 2,5 godziny, czasem częściej. W 4. dniu życia ważyła 2720 g, a w 17. – 3200 g. Staramy się, by po jedzeniu zawsze jej się odbiło, ale gdy ją kładziemy, krzywi się, pręży, a potem ulewa i często ma czkawkę. Jak jej pomóc? Czy może podać jakiś preparat? Wiola i Krzysztof

Reklama

Na pytanie o ulewanie u niemowlaka odpowiada dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra:

Państwa córeczka przez niespełna trzy tygodnie przybrała na wadze 480 g. To przyrost masy ciała, który świadczy, że dziecko prawidłowo trawi i przyswaja pokarm mamy.

Sprawdź, jak szybko niemowlę powinno przybierać na wadze.

Powodem niepokojących objawów (ulewania i czkawki) może być przekarmianie. Możliwe, że córeczka je zbyt często i za dużo. Radzę nie budzić jej do karmienia, lecz cierpliwie czekać, aż sama upomni się o posiłek, nawet gdyby przerwy między karmieniami przedłużały się do czterech godzin.

Reklama

Jeżeli mleko wypływa z piersi zbyt szybko, przed karmieniem trzeba go trochę odciągnąć. Po karmieniu należy zaś trzymać dziecko w pionie, aż usłyszy się wyraźne odbicie. Uważam, że nie ma potrzeby podawania jakichkolwiek leków. Ważna jest dostosowana do potrzeb dziecka technika karmienia i cierpliwość.

Reklama
Reklama
Reklama