Waga dziecka
Pulchniutkie niemowlę może wzbudzać zachwyt cioć i babć. Ale co za dużo, to niezdrowo. Lepiej czuwać, aby waga twojego dziecka mieściła się w granicach normy.
- Iwona Pawlak
Najwięcej otyłych dzieci jest w USA. Ale polscy specjaliści ostrzegają, że u nas może być podobnie. To nie żarty. Zbyt duża waga w wieku dziecięcym to najczęstszy powód zespołu metabolicznego, który zwiększa w przyszłości ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy typu II.
Siatki centylowe
To wykresy drukowane na końcu każdej książeczki zdrowia. Pomogą one i tobie, i lekarzowi ocenić rozwój dziecka. Są przygotowane dla chłopców, dziewczynek, a nawet dla wcześniaków. Na osi poziomej oznaczany jest wiek, na pionowej – waga lub wzrost czy obwód głowy. Na siatce znajdują się linie oznaczające centyle. Środkowa to 50. centyl. Określa on, że u 50 proc. dzieci w danym wieku wartość wzrostu lub wagi jest większa, a u 50 proc. mniejsza. Gdy chcesz sprawdzić, ile powinno ważyć dziecko i gdzie znajdują się dane dotyczące twojego dziecka, odszukaj miejsce przecięcia linii wieku i linii określającej wzrost w centymetrach lub wagę w kilogramach.
Wszystko w normie
Optymalnie waga i wzrost powinny mieścić się między 25. a 75. centylem. To tzw. wąska norma. Szeroką są wartości od 10. do 90. centyla. Jeśli twoje maleństwo lokuje się w tych granicach, nie masz powodu do niepokoju. Rozwój jest harmonijny, gdy waga i wzrost znajdują się na tych samych lub sąsiednich centylach. Niewielkie wahania są dopuszczalne.
Przepis na szczupłe dziecko
Pod koniec drugiego kwartału życia niemowlę powinno podwoić wagę urodzeniową, a pod koniec pierwszego roku – potroić ją. Warto też pamiętać, że okrąglutkie dzieci szybko tracą tkankę tłuszczową, gdy zaczynają raczkować, a potem chodzić i biegać. Tak czy inaczej, warto przestrzegać podstawowych zasad, by zmniejszyć ryzyko nadwagi.
1. Karm piersią. Dzieci karmione sztucznie w przyszłości częściej miewają kłopoty z nadmiarem kilogramów.
2. Nie przyzwyczajaj do słodyczy. Podawaj do picia niesłodzoną wodę. Starszemu dziecku nie kupuj słodkich soków i jogurtów, lepsze są naturalne, niedosładzane.
3. Oswajaj z różnymi smakami, dbaj, aby dieta malucha była urozmaicona, ale nie zmuszaj do jedzenia.
Surowe mamy wychowują grubsze dzieci
Do takiego wniosku doszli niedawno amerykańscy uczeni. Dzieci, które mają bardzo wymagających rodziców, częściej bywają otyłe. W ich domach panuje stresująca atmosfera, a objadanie się jest dla dziecka formą pocieszenia się i ucieczki od rzeczywistości. Ale to nie znaczy, że nadmierna pobłażliwość jest dobrym rozwiązaniem. Co dziesiąte dziecko takich rodziców też ma nadwagę. Jaki z tego wniosek? Jeśli chcesz mieć szczupłe i zdrowe potomstwo, naucz się stawiać jasno sprecyzowane wymagania, ale jednocześnie okazać elastyczność podczas ich egzekwowania.
Zobacz także
Co sprawia, że dziecko tyje?
To samo, co w przypadku dorosłych: otyłość może być skutkiem skłonności dziedzicznych lub wpływu środowiska, najczęściej zaś – połączenia obu tych czynników. Do tycia i zaburzeń metabolicznych przyczyniają się pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym (takie, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi). Do tej grupy należą cukier, słodycze, chipsy, ale też ziemniaki, białe pieczywo czy łuskany ryż. Ryzyko nadwagi zwiększa też brak ruchu i przekarmianie dzieci.
Kiedy małe dziecko zaczyna być otyłe?
O nadwadze mówimy, gdy masa dziecka znajduje się w okolicy 90. centyla na siatce centylowej wagi. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli waga twojej pociechy nagle zaczyna rosnąć. To może oznaczać chorobę.
Czy tłuszcze są potrzebne w diecie malucha?
Tak, ponieważ są one głównym źródłem energii. Tłuszcze są również niezbędne do budowy oraz pracy ośrodkowego układu nerwowego, układów metabolicznych, a także do przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Ogromnie pozytywną rolę w rozwoju mózgu i jego funkcji poznawczych odgrywają wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ze względu na to w diecie dziecka nie powinno zabraknąć nieodłuszczonego mleka, masła oraz tłuszczów roślinnych.