Reklama

Zachłystowe zapalenie płuc zwane też zespołem Mendelsona to choroba zapalna dróg oddechowych. Najczęściej pojawia się u niemowląt i dzieci do 5 roku życia. Jakie są objawy zachłystowego zapalenia płuc i jak można je leczyć?

Reklama

Co jest przyczyną zachłystowego zapalenia płuc?

Najczęściej infekcję płucną w postaci zachłystowego zapalenia powoduje aspiracja treści żołądkowej z przewodu pokarmowego do drzewa oskrzelowego i płuc. Może się tak zdarzać np. na skutek wady rozwojowej, polegającej na nieprawidłowym oddzieleniu przełyku od tchawicy i wówczas treści pokarmowe zamiast pozostawać w przewodzie pokarmowym, przedostają się do układu oddechowego. Do zachłyśnięcia najczęściej dochodzi u noworodków i małych dzieci, ponieważ jedzą one jeszcze zbyt łapczywie, a ich układ pokarmowy nie jest w pełni wykształcony.

Objawy zachłystowego zapalenia płuc u dzieci:

  • kaszel
  • gorączka
  • przyspieszony oddech
  • zmiany w klatce piersiowej widoczne w badaniu radiologicznym
  • osłabienie
  • silne pocenie się
  • dreszcze
  • wydzielina ropna z dróg oddechowych

Zobacz też: Poznaj przyczyny kaszlu u dziecka i dowiedz się, jak sobie z nim poradzić

Objawy zachłystowego zapalenia płuc mogą być jednak nie dość jednoznaczne – im mniejsze dziecko, tym trudniej je rozpoznać. Dlatego dziecko musi być dokładnie zbadane. Oprócz fizycznego zbadania pacjenta – osłuchania i opukania płuc, należy wykonać zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej. Dodatkowo wykonuje się bronchofiberoskopię, czyli pobiera materiał z oskrzeli.

Zachłystowe zapalenie płuc u noworodków

Noworodki narażone są na infekcję płucną w momencie przechodzenia przez kanał rodny matki. To tam znajdują się bakterie, które powodują powstanie zachłystowego zapalenia płuc. Jeśli noworodek zachłyśnie się płynem owodniowym w trakcie porodu, do jego organizmu mogą przedostać się te bakterie. Stan zapalny pojawia się u dziecka w ciągu 24 godzin od urodzenia. W ciężkich przypadkach może dojść nawet do zakażenia uogólnionego.

Zobacz też: Przeziębienie u niemowlaka? Mamy na to sposoby!

Leczenie zachłystowego zapalenia płuc u dzieci

Leczenie zawsze wymaga podawania pacjentowi antybiotyku i hospitalizacji. W pierwszej kolejności należy jednak usunąć z płuc pacjenta treść pokarmową, która była przyczyną zachłyśnięcia. W zależności od tego, jaka bakteria wywołała chorobę, lekarz dobiera antybiotyk o innym składzie. Leczenie zachłystowego zapalenia płuc trwa zwykle od 1 do 3 tygodni, niestety nie daje pewności, że choroba nie wróci. Zachłystowe zapalenie płuc dość często nawraca po jakimś czasie.

Refluks żołądkowo-jelitowy a zachłystowe zapalenie płuc

Refluks żołądkowo-przełykowy jest dość częstą przyczyną zachorowania na zachłystowe zapalenie płuc. Ta przypadłość polega na rozluźnieniu dolnego zwieracza przełyku, przez co treści pokarmowe wracają w górę przewodu pokarmowego. Takie cofanie się pokarmu można zaobserwować gołym okiem u noworodków i niemowląt do ok. 6 miesiąca życia, którym zdarza się ulewać. Jeśli to ulewanie jest wyraźnie zwiększone, wówczas może świadczyć właśnie o refluksie. Starszym niemowlakom z reguły już się nie ulewa, gdyż nie przebywają już ciągle w pozycji leżącej – próbują podnosić się do siadania i raczkować, a właśnie pozycja leżąca sprzyja cofaniu się treści pokarmowych.
Refluksu u niemowląt nie należy lekceważyć, zwłaszcza że może być on przyczyną tak poważnego schorzenia, jakim jest zachłystowe zapalenie płuc.

    Zobacz też:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama