płacz noworodka, niemowlę płacze
Edipresse
Zdrowie

Jak uspokoić niemowlę: 18 sposobów, by szybko uspokoić płaczące niemowlę

Rodzice szukają sposobów, by uspokoić niemowlę, tymczasem najważniejsza jest właściwa reakcja na płacz dziecka. Trzeba reagować na płacz zawsze i bez wyjątku! Proponujemy skuteczne rozwiązania, które pomogą uspokoić płaczące niemowlę i noworodka w histerii.

Każdy rodzic marzy, by wiedzieć, jak szybko uspokoić niemowlę. Warto jednak pamiętać, że płacz niemowlaka to jego sposób na komunikację z mamą i otoczeniem. Sposobów na płacz dziecka jest wiele, najpierw jednak spróbuj się dowiedzieć, dlaczego niemowlę płacze. Niektóre niemowlęta płaczą częściej niż inne – jeśli to przypadek twojego niemowlaka, być może masz w domu High Need Baby, czyli wyjątkowo wymagające dziecko. Podpowiadamy, jak je uspokoić.

Spójrz na naszą listę 18 sposobów na płacz noworodka i niemowlęcia – koniecznie wypróbuj je w domu!

High Need Baby: płacz, problemy ze snem i inne objawy wysoko wrażliwych dzieci [WIDEO]

1. Jak uspokoić płaczące niemowlę: noś w chuście

Kiedy twoje niemowlę płacze, włóż je do chusty lub nosidełka. W krajach, gdzie dzieci są noszone na plecach lub w chustach, nie następują długie okresy płaczu. Umieszczenie dziecka w nosidełku lub chuście daje efekt spowijania i kołysania równocześnie. Dziecko w chuście czuje twoje ciepło, bicie serca, słyszy twój głos. Poza tym noszenie sprawia dziecku przyjemność.

Ważne! Nieprawdą jest, że szybkie reagowanie na płacz noworodka lub niemowlaka i branie dziecka na ręce powoduje jego rozpieszczenie. Specjaliści twierdzą, że kiedy matki szybko reagują na płacz niemowlaka, ich dzieci w przyszłości mniej płaczą. Niemowlęta, którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, lepiej się rozwijają, a w przyszłości stają się szczęśliwymi i samodzielnymi ludźmi.

2. Ciasno owiń płaczące niemowlę

Gdy dziecko płacze, wymachuje rączkami i nóżkami, co wprawia go w jeszcze większy niepokój. Jeśli je otulisz, poczuje się bezpieczne, bo ciepły „kokon” przypomina łono mamy.

3. Szum uspokaja płaczące niemowlę

Monotonne niskie dźwięki przypominają dziecku czas sprzed narodzin, gdy towarzyszyły mu odgłosy pracy jelit oraz szum krwi mamy. Teraz włączaj mu suszarkę, pralkę lub odkurzacz.

Uwaga, nie wszystkie sposoby na płaczące niemowlę są skuteczne, ale nawet jeśli działają, nie oznacza, że są... mądre. O ile wzięcie dziecka na ręce czy uspokajanie szumem suszarki jest odpowiedzią na potrzeby maluszka, o tyle wpuszczenie mu do ust bitej śmietany – niekoniecznie!

4. Masaż niemowlęcia sposobem na płacz

Masaż dziecka rozluźnia jego mięśnie i stymuluje wydzielanie endorfin – hormonu, który pomaga opanować ból i zmniejsza stres. To powinno pomóc na płacz niemowlęcia.

5. Przytul niemowlę, kiedy płacze!

Trzymaj płaczące niemowlę blisko przy piersi, tul je w ramionach. Dzięki temu dziecko zyska większe poczucie bezpieczeństwa, więc wkrótce przestanie płakać.

6. Jak uspokoić noworodka: dotknij policzka

Pogłaszcz delikatnie jednym palcem buzię dziecka, z góry na dół. Niemowlę ucichnie, by lepiej „wsłuchać się” w nowe doznanie. Gdy będziesz głaskała buzię od czoła, przez powieki i policzek, dziecko zamknie oczka. Jeśli jest zmęczone, nie tylko przestanie płakać, ale może również zaśnie.

7. Kąpiel na płacz niemowlaka

Wykąp niemowlę, kiedy płacze, ale tylko pod warunkiem, że twoje dziecko lubi się pluskać. Kąpiel rozluźnia i poprawia krążenie. A po niej chce się spać!

8. Piosenka uspokoi płacz niemowlęcia

Niemowlę może się uspokoić, słuchając kołysanki albo rymowanego wierszyka. Spróbuj też zainteresować je, włączając jakąś muzykę.

9. Połóż niemowlę na brzuszku, jeśli ma kolkę

Kiedy dziecko ma kolkę, będzie mu wygodniej w leżeniu na brzuchu. Możesz mu też wtedy masować plecki.

10. Daj niemowlakowi smoczek, gdy płacze

Czasami niemowlęta chcą ssać tylko po to, by zaspokoić odruch ssania, a nie dlatego, że są głodne. A przecież ty nie możesz ciągle trzymać dziecka przy piersi. Pamiętaj jednak, by podawać smoczek tylko wtedy, gdy zaspokoiłaś wszystkie inne potrzeby dziecka.

11. Kołysz niemowlę, gdy płacze

Niemowlęta lubią bujanie. Kiedy dziecko było u ciebie w brzuchu, kołysał je rytm twych kroków. Bujaj je w kołysce, ramionach, wózku, na bujanym fotelu – to pomoże mu się uspokoić i przestać płakać.

12. Zabawiaj niemowlę, gdy płacze

Dziecko uwielbia, gdy nosisz je ze sobą, opowiadając o tym, co właśnie robisz, pokazując, co jest za oknem. Pamiętaj jednak, że niemowlę zbyt intensywnie stymulowane jest skłonne do płaczu.

13. Idź z niemowlakiem na spacer

Wyjście na spacer zmienia zazwyczaj nastrój dziecka. Przejażdżka wózkiem lub samochodem może uspokoić niemowlę.

14. Odłóż płaczące niemowlę na chwilę, jeśli już nie dajesz rady

Jeśli masz ochotę wyskoczyć przez okno, a dziecko wciąż krzyczy, odłóż je (na krótko!). Może samo się uspokoi. Wystarczy 5-10 minut. Ochłoń też sama. Jeśli płacz nie ucichnie, połóż się na swoim łóżku obok niemowlęcia. Niech czuje, że chcesz być przy nim.

15. Kontroluj dietę niemowlaka

Niektóre dzieci bardzo szybko przybierają na wadze, potrzebują więc większych porcji mleka. Czasami, aby uspokoić płaczące niemowlę, wystarczy zwiększyć mu ilość podawanego pokarmu. Jeśli karmisz dziecko sztucznie, płacz może sygnalizować uczulenie na mieszankę. Natomiast jeżeli karmisz piersią, sprawdź, czy w twoim jadłospisie nie znajdują się produkty, które szkodzą dziecku lub zmieniają smak twojego mleka.

16. Przekaż niemowlę komuś innemu

Dziecko na pewno wyczuje twoje zmęczenie i zniecierpliwienie, kiedy tracisz już siły. Może zareagować wtedy jeszcze większym płaczem. Daj dziecko mężowi, opiekunce, babci.

17. Wypróbuj delikatne uspokajacze dla niemowlęcia

Mogą to być herbatki lub środki homeopatyczne (zapytaj o nie lekarza).

18. Przeczekaj płacz niemowlaka

Niekiedy jedynym sposobem na ukojenie płaczącego niemowlaka jest czas. Zwykle, gdy dziecko kończy trzy miesiące, płacze rzadziej i jest spokojniejsze.

Zobacz też:

kolki u niemowląt
Adobe Stock
Zdrowie
Kolka u niemowląt: ile trwa, co pomoże dziecku?
Kolki u niemowląt pojawiają się około 3 tygodnia życia i mogą trwać nawet przez 3 miesiące. Podczas ataku kolki dziecko pręży się, gwałtownie podkurcza nogi i płacze – to najczęstsze objawy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z kolką niemowlęcą jest masaż brzucha. Pomóc mogą również krople i rurki doodbytnicze. Warto wypróbować także metody zapobiegania kolkom u dzieci,

Kolki u niemowląt to naturalne zjawisko, najprawdopodobniej spowodowane niedojrzałością układu trawiennego malucha. Kolka niemowlęca nazywana jest  koszmarem 100 dni. Nazwa związana jest z przybliżonym czasem występowania ataków kolki. Pierwsze kolki pojawia się u noworodka już pod koniec 3. lub 4. tygodnia życia i mogą utrzymywać się do 3. miesiąca (rzadziej dłużej). Spis treści: Kolka u niemowląt – co to jest? Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą? Przyczyny kolek u niemowląt Kolka u niemowlaka a karmienie piersią Kolka u niemowlaka – leczenie Kolka u niemowląt – co to jest? Kolka niemowlęca jest jedną z częstszych dolegliwości u dzieci w pierwszym półroczu życia. Występuje u 33-43 proc. niemowląt. Atak kolki jest uciążliwy dla niemowlęcia i trudny do zniesienia dla jego opiekunów z powodu płaczu dziecka. Nie świadczy jednak o kłopotach ze zdrowiem – skurcze jelit występujące w trakcie kolki wynikają najprawdopodobniej z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka. Ataki kolki niemowlęcej najczęściej zdarzają się wieczorami. Niemowlę, które ma kolki, wydaje się bardzo cierpieć, a wraz z nim cierpią rodzice. Rozdzierający płacz dziecka jest trudny do utulenia i stanowi duże obciążenie dla psychiki osoby opiekującej się dzieckiem. Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą? Nie każdy płacz i ból brzucha u młodszego niemowlęcia jest spowodowany kolką. Ważne, aby umieć odróżnić objawy kolki od innych przyczyn niepokoju dziecka. Lekarze mówią o kolce u niemowlęcia, gdy dziecko nadmiernie krzyczy i nie daje się uspokoić. Specjaliści uznali, że o nadmiernym krzyku możemy mówić gdy: trwa co najmniej 3 godziny dziennie powtarza się co najmniej 3 razy w tygodniu przez minimum 3 tygodnie. Napadom krzyku podczas ataku kolki mogą towarzyszyć takie objawy jak:...

niemowlę, mama, płacz
Panthermedia
Zdrowie
Płacz dziecka w różnych sytuacjach: wieczorem, w aucie, przy rozstaniu...
Powodów do łez jest całe mnóstwo – inne ma niemowlę, inne zbuntowany dwulatek. Sprawdź, co zrobić, by na dziecięcej buzi znów zagościł uśmiech?

Płacz dziecka to coś, obok czego nie da się przejść obojętnie. Dzieci płaczą w różny sposób: niektóre maluchy leją łzy ciurkiem, inne cichutko popłakują. Bywa, że dzieci płaczą żałośnie, przez sen albo tylko marudzą. Czasem jednak wpadają w histerię i krzyczą wniebogłosy. Przyczyn płaczu dziecka jest wiele i wiele jest sposobów na jego ukojenie. Dowiedz się, dlaczego dziecko płacze i jakie są sposoby na płacze niemowlaka i większego dziecka. Płacz dziecka: dlaczego niemowlę płacze wieczorami? Sytuacja: Niemowlę płacze późnym popołudniem lub wieczorem . Podciąga nóżki, napina się i widać, że coś je boli. Chce powiedzieć: Brzuszek mnie boli! Niemowlę prawdopodobnie ma kolkę. Co możesz zrobić? Spróbuj pomasować dziecięcy brzuszek (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Podaj dziecku środek na kolkę (do kupienia w aptece). Czasem także ulgę przynosi okład na brzuch z ciepłej pieluszki, noszenie dziecka w pozycji do góry pleckami (głowa i brzuszek oparte są na twoim przedramieniu). Tego nie wolno! Nie nagrzewaj brzuszka suszarką, bo możesz oparzyć skórę dziecka. Płacz niemowlaka: płacze i pręży się Sytuacja: Niemowlę płacze, pręży się, macha gwałtownie rączkami i nóżkami. Chce powiedzieć: Jestem głodny! Część naukowców uważa, że takie bardzo głośne znaki dają znacznie częściej chłopcy niż dziewczynki. Co możesz zrobić? Nakarm dziecko. Nie czekaj, bo np. wydaje ci się, że maluch niedawno ssał. Może jadł dość ospale albo (jeśli jest karmiony piersią) zbyt krótko (początkowe mleko bardziej zaspokaja pragnienie niż głód). Tego nie wolno! Nie dawaj dziecku jeść, nim trochę się nie uspokoi. Zapłakane niemowlę gwałtownie oddycha i podczas ssania będzie łykać powietrze, a to gotowy ból brzuszka . Płacz dziecka - ze strachu Sytuacja: Maluch płacze na widok obcej osoby, psa, a także podczas wizyt w...

niemowlę, dziecko, płacz niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne
Niemowlę płacze? Jest nieznośne? Marudzi? Wszystkie dzieci to robią, jednak czasami przechodzą same siebie. Jak im wtedy pomóc? Jak nie zwariować?

Płaczące (krzyczące, zawodzące, jęczące, kwękające, marudzące) dziecko potrafi doprowadzić na skraj obłędu. Wszystko przez matkę naturę, która zaprogramowała nas w taki sposób, że nie potrafimy słuchać tego obojętnie. Słysząc zawodzącego czy choćby pojękującego niemowlaka, mamy nieodpartą potrzebę, by natychmiast ruszyć na ratunek. Jeśli jednak trwa to zbyt długo i za żadne skarby nie możemy pomóc, zaczynają się w nas budzić także inne uczucia: obezwładniająca bezradność („O rany, i co teraz?”), lęk i rozpacz („A jeśli ono jest chore?”), wreszcie złość („Mam tego dość! Niech ktoś je ode mnie weźmie!!!”). Potem oczywiście pojawiają się wyrzuty sumienia, no bo jak to tak? To jednak nie jesteśmy tak nieskończenie cierpliwymi mamami, jakimi chciałyśmy być? Dlaczego niemowlę jest nieznośne Niemowlę może być nieznośne z tysiąca powodów i nie zawsze łatwo stwierdzić, w czym rzecz. Jednego możesz być pewna: nie robi ci na złość. Nie testuje też twojej wytrzymałości, nie mówi: „Jesteś złą matką” ani nie próbuje skłonić psa sąsiadów, by wczołgał się pod łóżko. Zachowuje się tak, bo nie potrafi jeszcze inaczej powiedzieć: „Jest mi źle i potrzebuję pomocy!”. Gdy dziecko płacze z głodu albo dlatego, że jego pieluszka zamieniła się w piekący kompres, sprawa jest prosta: wystarczy rozwiązać problem (nakarmić, przewinąć) i po sprawie. Jednak nie zawsze jest to takie łatwe. Tracy Hogg, autorka książki „Język niemowląt” radzi, by nie działać automatycznie , tzn. nie przystawiać malca do piersi (nie przewijać itd.), gdy tylko zapłacze albo choćby kwęknie. „Poczekaj chwilę, złotko, i popatrz, czego to dziecko chce od ciebie” – radziła mamie, która gnała do swojego bobasa na złamanie karku, rozpinając w biegu bluzkę. Warto wziąć sobie tę radę do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz