Kiedy dziecko zachoruje, od razu stajesz w pogotowiu. Ale w przypadku, kiedy choroba dopadnie ciebie, lubisz ją bagatelizować. Zabierasz grypę do pracy albo czekasz, aż przeziębienie samo przejdzie – i rozsiewasz wokół siebie zarazki, które – każdego dnia coraz liczniejsze i silniejsze – w końcu znajdą okazję, aby wtargnąć do organizmu dziecka.

Reklama

Jak nie zarazić dziecka, gdy mama jest chora?

Niby nic wielkiego, ale lepiej nie lekceważ kataru i nie staraj się go przeczekać. Wirusy, które wywołują przeziębienia, uszkadzają śluzówkę w nosie i gardle, ułatwiając w ten sposób atak groźniejszym drobnoustrojom. W dodatku bardzo łatwo się rozprzestrzeniają, np. wtedy kiedy kichasz, mówisz, śmiejesz się albo nawet bawisz się z dzieckiem. Zarazki osadzają się nie tylko w nosie i gardle, ale też na dłoniach i twarzy. Kiedy dopadną dziecko, mogą stać się przyczyną nie tylko kataru, ale także zapalenia ucha czy oskrzeli.

Co robić? Kilkanaście razy dziennie myj ręce i twarz – osadzają się na nich zarazki. Rób to zawsze przed dotykaniem dziecka. Kichaj nie w dłonie, ale w chusteczkę, albo w ostateczności w ramię albo łokieć. Jeśli nie masz gorączki, nie zaniedbuj spacerów z maluszkiem: świeże powietrze pomoże wam obojgu. Często otwieraj okna w domu, aby wiatr wywiał zarazki.

Biegunka - jak nie zarazić dziecka rotawirusami?

Jeśli wykluczasz zwykłą (i na szczęście niezaraźliwą) niestrawność, najpewniej dopadły cię rotawirusy. Zima to ich ulubiony okres, wtedy atakują najczęściej. U dorosłych zwykle wywołują niewielkie dolegliwości: lekką biegunkę i mdłości, ale w organizmie dziecka mogą dokonać prawdziwego spustoszenia. Chory maluch gorączkuje, wymiotuje, ma ostrą biegunkę. Biegunki rotawirusowe u dzieci często prowadzą do odwodnienia (dorosłym raczej ono nie grozi) i są jedną z najczęstszych przyczyn szpitalnego leczenia maluchów. Niestety, jeśli dziecko nie zostało zaszczepione przeciwko rotawirusom (obie dawki szczepionki trzeba podać przed ukończeniem przez malucha 26. tygodnia życia), trudno będzie uchronić je przed zarażeniem.

Co robić? Aby zmniejszyć ryzyko, postaraj się przez kilka kolejnych dni ograniczyć kontakt z dzieckiem do minimum: nie całuj go ani po buzi, ani po dłoniach, nie przytulaj do swojej twarzy, a na czas karmienia chowaj usta pod maseczką (do kupienia w aptece). Maseczkę zmieniaj kilka razy dziennie. Często i starannie myj ręce wodą z mydłem, bo rotawirusy mogą przenosić się także przez dotyk. Według naukowców częste mycie rąk redukuje o ponad 40 proc. zachorowania na biegunkę.

Zobacz także

Jak nie zarazić dziecka anginą?

Drapanie albo ból w gardle może być oznaką rozpoczynającej się infekcji bakteryjnej np. anginy. Trzeba ją leczyć antybiotykiem. Anginą nie jest tak łatwo się zarazić, jak np. katarem, jednak jest to możliwe. Na pocieszenie warto dodać, że na anginę praktycznie nie chorują dzieci w pierwszych dwóch latach swojego życia.

Co robić? Przede wszystkim poczekaj z całowaniem malucha: paciorkowce, odpowiedzialne za większość angin, roznoszą się drogą kropelkową.

Jak nie zarazić dziecka zapaleniem spojówek?

Jeśli zapalenie spojówek zostało wywołane przez wirusy, albo bakterie, może być bardzo zaraźliwe.

Co robić? I w tym przypadku najważniejsza będzie higiena. Myj ręce (maluszkowi także) i pilnuj, aby każdy z domowników używał wyłącznie swojego ręcznika. Jeśli mimo tych środków ostrożności maluch zachoruje, nie lecz go swoimi kroplami do oczu. Preparaty dla dzieci i dla dorosłych są zupełnie inne, a do tego używanie tego samego zakraplacza przez dwie osoby jest niehigieniczne i grozi wtórnym zakażeniem.

Kaszel - jak nie zarazić dziecka?

Kaszel i zmiany w oskrzelach towarzyszą wielu chorobom: nie tylko błahym wirusowym infekcjom, ale też poważniejszym, np. grypie, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc czy krztuścowi. Wbrew obiegowym opiniom krztusiec nie jest jedynie chorobą dziecięcą. Coraz częściej zapadają na niego dorośli, którzy nie podejrzewając u siebie tak groźnej choroby, leczą się np. tabletkami do ssania nawilżającymi gardło.

Co robić? Nie całuj malucha. Kaszląc zasłaniaj usta i pamiętaj, by w ciągu dnia często myć ręce i twarz. Koniecznie idź do lekarza, aby wykluczyć poważne przyczyny kaszlu. Nigdy nie staraj się hamować kaszlu, zwłaszcza mokrego, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych (taki kaszel jest pożyteczny dla organizmu).

Reklama

Konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prowadzi prywatną praktykę w podkowie Leśnej k. Warszawy.

Reklama
Reklama
Reklama