Podwyższona temperatura u maleńkich dzieci zawsze budzi niepokój rodziców. Zazwyczaj jest zapowiedzią choroby. Jak pielęgnować maluszka? Rosnąca temperatura to sygnał, że organizm malucha podjął walkę z infekcją.

Reklama

Kiedy i jak obniżać gorączkę?

Niemowlęciu najlepiej sprawdzać ciepłotę w odbycie (termometr natłuść wazeliną) – pamiętaj, że jest ona wtedy wyższa o pół stopnia. Zakres 37–38°C to stan podgorączkowy, gorączka to 38–39°C, powyżej 39°C – gorączka wysoka.
Stan podgorączkowy nie wymaga obniżania, ale jest sygnałem, by skontaktować się z pediatrą. Gdy gorączkuje noworodek, natychmiast wezwij lekarza! Jeśli temperatura przekracza 38,5°C, trzeba ją obniżać, jest bowiem niekorzystna dla organizmu z powodu nasilonej pracy serca i ryzyka wystąpienia drgawek.

  1. Maluchowi do trzeciego miesiąca życia podaj preparat z paracetamolem (Apap, Panadol). Starszemu – z paracetamolem lub z ibuprofenem (Ibufen, Ibum). Wygodne są czopki, bo nie ma ryzyka, że dziecko je zwymiotuje.
  2. Możesz robić chłodne okłady na czoło, owinąć dziecku ramionka i nóżki wilgotnymi ręcznikami albo przygotować letnią kąpiel. Pomagają też rozwieszone na łóżeczku pieluszki z tetry zmoczone w zimnej wodzie.
  3. Jeśli maluch ma dreszcze (to znak, że gorączka rośnie), przykryj go cieplej. Ale potem nie opatulaj go już, „żeby się wypocił”, bo to może spowodować przegrzanie organizmu.
  4. Przystawiaj częściej do piersi lub podawaj dużo picia. Uważnie obserwuj dziecko. Gdy jego skóra jest sucha i zaczerwieniona, mocz ma intensywną barwę i zapach, jest skąpy, stolce twarde, a ciemiączko zapadnięte – to sygnał odwodnienia. Trzeba malca zabrać szybko do lekarza.
  5. Nie zmuszaj do jedzenia. Brak apetytu to naturalna reakcja podczas gorączki i infekcji.
  6. Jeżeli rosnącej temperaturze towarzyszą inne niepokojące objawy (światłowstręt, sztywność karku, kłopoty z oddychaniem, wiotkość lub bardzo silne napięcie mięśniowe, wymioty) natychmiast wezwij lekarza!
  7. Skontaktuj się z pediatrą, gdy po kilku dniach infekcji gorączka znów rośnie. To częsty objaw powikłań, np. zaczynającego się po grypie zapalenia płuc.
  8. Po przebytej infekcji przez kilka dni niemowlę może mieć stan podgorączkowy. Poinformuj o tym lekarza. Przy dłuższym utrzymywaniu się stanów podgorączkowych niezbędne będą dokładniejsze badania lekarskie.

Gorączka może być groźna

U niektórych dzieci wysoka gorączka może wywołać napad drgawek gorączkowych. Maleństwo po takiej reakcji powinno zostać obejrzane przez lekarza! Chodzi o to, by nie przeoczyć zapalenia opon mózgowych. Być może pediatra da Ci receptę na środek, który podasz, gdyby dziecko w przyszłości znowu dostało wysokiej gorączki. Zapobiegnie to ponownemu napadowi drgawek. Podawaj środki przeciwgorączkowe w syropku lub czopkach.

Reklama

Zobacz także: Gorączka może być groźna - jak ją zbijać, co podawać?

Reklama
Reklama
Reklama