Krzyk mózgowy: czym jest i jak odróżnić go od nieutulonego płaczu po szczepieniu?
Krzyk mózgowy (płacz mózgowy) pojawia się na skutek poważnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. W odróżnieniu od nieutulonego płaczu, który może pojawić się po szczepieniu, krzyk mózgu nie występuje samoistnie, ale towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, drgawki czy wymioty.
Krzyk mózgowy, zwany też krzykiem mózgu lub płaczem mózgowym, jest objawem znacznego uszkodzenia układu nerwowego. Nie można mylić jednak krzyku mózgowego z nieutulonym płaczem po szczepieniu, który jest jednym z niepożądanych odczynów poszczepiennych. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny i objawy krzyku mózgu.
Spis treści:
- Krzyk mózgowy
- Objawy krzyku mózgowego
- Krzyk mózgowy a nieutulony płacz po szczepieniu
- Ile trwa nieutulony płacz po szczepieniu?
Krzyk mózgowy
Krzyk mózgowy, wbrew obiegowym opiniom, zdarza się wyjątkowo rzadko. Może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Wywołany jest poważnym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Jest wyjątkowo długim, przenikliwym i niemal niemożliwym do ukojenia płaczem o wysokich tonach.
Źródłami krzyku mózgu mogą być:
- zapalenie rdzenia kręgowego,
- zapalenie mózgu – będącego skutkiem infekcji wirusowych, zakażeń bakteryjnych lub pierwotniakowych.
Objawy krzyku mózgowego
Uszkodzenie układu nerwowego skutkuje większą ilością objawów niż tylko płaczem mózgowym. Zwykle towarzyszą mu:
- gorączka;
- nudności i wymioty;
- drgawki,
- zaburzenia świadomości;
- przeczulica (nadmierne reagowanie na bodźce z zewnątrz),
- światłowstręt,
- niedowład.
Taki stan może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu dziecka, dlatego konieczna jest hospitalizacja na oddziale intensywnej terapii medycznej.
Krzyk mózgowy a nieutulony płacz po szczepieniu
Wbrew opinii ruchów antyszczepionkowych krzyk mózgowy nie jest często występującym NOP-em. Rzeczywiście zdarza się, że po szczepieniu np. na krztusiec niemowlę może długo i intensywnie płakać, ale nie jest to krzyk mózgowy, a jedynie niegroźny, nieutulony płacz po szczepieniu.
Płacz mózgowy zwykle pojawia się wraz z innymi objawami (które zostały wymienione wyżej). Z kolei nieutulony płacz po szczepieniu jest zwykle jedynym odchyleniem, jakie pojawia się u dziecka. Nie towarzyszą mu żadne inne objawy.
Ile trwa nieutulony płacz po szczepieniu?
Nieutulonym płaczem po szczepieniu nazywa się płacz, który trwa dłużej niż 3 godziny i pojawia się w ciągu 48 godzin od podania dziecku szczepionki. Jego nazwa pochodzi od tego, że taki płacz jest bardzo trudny do utulenia, mimo noszenia, przytulania i innych prób ukojenia maluszka. Nie trzeba jednak się nim martwić – nieutulony płacz po szczepieniu nie wywołuje żadnych trwałych skutków zdrowotnych. Krzyk mózgowy może trwać różną ilość czasu – od kilku godzin nawet do kilku dni, podczas gdy nieutulony płacz po szczepieniu trwa nie dłużej niż 12 godzin.
Ważne! Długotrwały, trudny do ukojenia płacz dziecka zawsze powinien być konsultowany z lekarzem. Jego przyczynami, oprócz krzyku mózgowego i nieutulonego płaczu po szczepieniu, mogą być też infekcje, np. zapalenie ucha środkowego albo schorzenie o nazwie wgłobienie jelit.
Zobacz także:
- Opryszczkowe zapalenie mózgu: choroba wirusowa z groźnymi powikłaniami neurologicznymi
- Wstrząs mózgu u dziecka: 3 najbardziej charakterystyczne objawy
- Porażenie mózgowe dziecięce: na czym polega MPD i jak je leczyć?