Reklama

Noworodek przychodzi na świat z nie do końca ukształtowanymi kanalikami łzowymi. Pierwsze łzy popłyną po policzkach dopiero około 3 miesiąca życia dziecka. Do tego czasu oko będzie produkowało minimalną ilość płynu, która wystarczy do nawilżenia oka. Dlatego tak ważna jest higiena oczu niemowlaka, o której uczą położne w szkole rodzenia. Łzawienie oczu lub jednego oka albo przeszklone oczy w tym okresie powinny cię zaniepokoić – te objawy mogą świadczyć m.in. o niedrożności kanalików, zapaleniu spojówek lub infekcji.

Reklama

Łzawienie oka u niemowlaka: przyczyny i objawy

Najczęstszą przyczyną łzawienia oczu u niemowlaka jest niedrożność kanalików nosowo-łzowych. W większości przypadków kanaliki udrażniają się same w przeciągu kilku tygodni od porodu. Jeśli nie nastąpi to samoistnie, oczy (czasem tylko jedno oko) zaczynają robić się szkliste, a w kąciku oka gromadzi się ropa, szczególnie po nocy. Wynika to z faktu, że łzy nie mają ujścia. U niemowlaka może pojawić się także opuchlizna i stan zapalny.

Inną przyczyną łzawiących oczu może być zapalenie spojówek u dzieci. Zapalenie może być wywołane przez wirusy, bakterie lub grzyby, a nawet przez alergię. Oprócz łzawienia oka mogą pojawić się takie objawy jak obrzęk i zaczerwienienie, nieżyt nosa, ropiejące oczy u dziecka czy stan podgorączkowy.

W wyniku nieprawidłowego rozwoju kąta rogówkowo-tęczówkowego może rozwinąć się jaskra. Nieprawidłowa budowa oka utrudnia odpływ łez i podnosi się ciśnienie oka. Najczęściej diagnozowana jest w pierwszym roku życia dzieci. Oprócz łzawienia można zauważyć światłowstręt i zaciskanie oczu przez niemowlę.

Objawy, na które musisz zwrócić uwagę, to:

  • łzawienie jednego oka lub obojga oczu,
  • gromadzenie się w kącikach oczu ropy lub ropno-śluzowej wydzieliny,
  • obrzęk w okolicy oka,
  • nawracające stany zapalne.

Łzawienie oka u niemowlaka: postępowanie

Przy łzawiących oczach ważna jest higiena. Oczy należy przemywać za pomocą jednorazowych jałowych gazików (świeży do każdego oka). Ruch powinien być wykonany od zewnątrz oka w kierunku nosa, tak by zebrać wydzielinę. Stosowanie rumianku u niemowlaka, by zrobić z niego okłady na oczy, to częsty błąd! To może tylko pogorszyć ich stan. W przypadku malutkich dzieci wystarczy przegotowana woda lub sól fizjologiczna.

Dodatkowo wskazane jest masowanie woreczka łzowego. Jak robić taki masaż, pokaże ci położna lub lekarz pediatra. W większości przypadków jest to wystarczająca pielęgnacja, by udrożnić kanalik.

Łzawienie oka u niemowlaka: kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli mimo odpowiedniej pielęgnacji łzawienie oczu i ewentualne inne objawy nie ustąpią po kilku dniach, należy udać się do pediatry, a ten skieruje dziecko do okulisty. W zależności od przyczyny łzawienia oka zostanie podjęte odpowiednie leczenie.

  • W przypadku stwierdzenia niedrożności kanalików łzowych niezbędne może się okazać podanie kropli z antybiotykiem. W niektórych przypadkach potrzebne jest również mechaniczne udrożnienie kanalika łzowego, które wykonuje się w szpitalu za pomocą cienkiej sondy. Zabieg wykonywany jest na bloku operacyjnym, w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.
  • Jeśli łzawienie oka u niemowlaka jest objawem zapalenia spojówki, dalsze postępowanie będzie się różnić w zależności od tego, co wywołało niepokojące objawy. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek będą to krople lub maść z antybiotykiem, przy alergii leki antyhistaminowe.

Jeśli okulista będzie miał wątpliwości co do przyczyny łzawienia oczu u niemowlaka, zbada dno oka, ciśnienie wewnątrzgałkowe, a także stan nerwu wzrokowego, by sprawdzić, czy przyczyną objawów nie jest jaskra. Nieleczona może prowadzić nawet do utraty wzroku. Leczenie chirurgiczne i farmakologiczne pomaga obniżyć ciśnienie i ocalić wzrok.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama