Nowa szczepionka przeciw polio – sprawdź, co się zmienia!
Już od kwietnia 2016 r. dzieci nie będą szczepione szczepionką doustną, zawierającą żywe wirusy polio. Nowa szczepionka jest bezpieczniejsza.
Do tej pory w Polsce były stosowane dwa rodzaje szczepionek przeciw polio. Wszystkie dzieci w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień dostawały doustną szczepionkę żywą. Zawierała trzy typy atenuowanych szczepów wirusów polio. Dzieci z grup ryzyka i z niedoborami odporności dostawały szczepionkę inaktywowaną (IPV), "zabitą". Zawierała trzy typy zabitych szczepów poliowirusów i była podawana domięśniowo.
Bezpieczniejsza szczepionka dla wszystkich dzieci
Zgodnie z kalendarzem szczepień na 2016 rok, już od kwietnia 2016 roku wszystkie dzieci mają być szczepione wyłącznie szczepionką zawierającą zabite wirusy. NFZ przekazał informację, że szczepionką żywą, atenuowaną OPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa) należy szczepić do wyczerpania zapasów szczepionki lecz nie dłużej niż do 31 marca 2016 roku). Od 1 kwietnia 2016 roku należy szczepić wyłącznie szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa).
Szczepionka inaktywowana rzadziej powoduje niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)
Czytaj też: Po co szczepić niemowlęta przeciw polio
Zachorowania na polio
Zachowania na polio zdarzają się rzadko, jednak choroba nie została całkowicie wyeliminowana. We wrześniu 2015 roku dwa przypadki polio zostały wykryte na Ukrainie: u dzieci w wieku 10 miesięcy i 4 lat. Wirusy polio były też wykrywane w ściekach, dlatego eksperci przekonują, że szczepienia są konieczne.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) planuje wyeliminowanie polio do 2018 roku. W maju 2015 roku WHO wezwała do wycofania z użytku trójwalentnej żywej szczepionki doustnej przeciw polioliomyelitis i zastąpienie jej szczepionką dwuwalentną lub rezygnacji ze szczepień szczepionką żywą na rzecz szczepionki inaktywowanej IPV - po to, by nie wprowadzać wirusa do środowiska.
Polio (choroba Heinego-Medina) to ostra choroba zakaźna wywoływana przez poliowirusy. Po dostaniu się do układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, niedowład lub porażenie mięśni.
Czytaj też: Ważne zmiany w kalendarzu szczepień od 2016 roku