Dla niemowlaka płacz to na początku życia jedyny sposób, by powiedzieć ci, czego potrzebuje i co mu dolega.

Reklama

Nieprawdą jest, że szybkie zjawianie się przy takim płaczącym dziecku i branie go na ręce przyczynia się do jego rozpieszczenia. Wręcz przeciwnie: specjaliści od rozwoju zgodnie twierdzą, że dzieci, na których płacz matki szybko reagują, w przyszłości... znacznie mniej płaczą. Dlatego sprawdź, co mogą znaczyć łzy dzidziusia i jak je błyskawicznie osuszyć.

Niemowlę płacze z głodu

Najczęściej maleństwo płacze, bo jest głodne. To, że dziecko przed godziną jadło, nie znaczy, że nie chce znów possać. Niemowlę nie gromadzi dostatecznych zapasów energii, więc musi być karmione często.

DOBRA RADA W pierwszych miesiącach karm dziecko na żądanie. Nie wprowadzaj stałych pór posiłków, bo głodne maleństwo będzie płakać godzinami. Szkrab sam dojrzeje do tego, by jadać rzadziej i o w miarę stałych porach. Pamiętaj, że gdy karmisz piersią, twoje mleko jest też dla maluszka napojem. Może nie być głodny, tylko spragniony, zwłaszcza w upalny dzień lub gdy w mieszkaniu jest bardzo ciepło. Wtedy przystawiaj malca do piersi częściej. Pamiętaj – osesek nie płacze dlatego, że ma ochotę na herbatkę z rumianku. Chce mleczka!

Zobacz także

Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy przy karmieniu niemowląt

Niemowlę płacze, bo jest przegrzane

W pokoju, w którym przebywa malec, wcale nie musi być cieplej niż w innych pomieszczeniach (wyjątkiem są wcześniaki). Przegrzane, przesuszone powietrze to coś, czego dzieci nie znoszą.
DOBRA RADA Jeśli buzia dziecka jest zaczerwieniona, kark rozgrzany, włoski mokre – na pewno jest mu za gorąco. Gdy ubranko jest wilgotne od potu, przebierz smyka w suche, ale załóż mu teraz o jedną warstwę mniej.

Sprawdź, czy dziecku nie jest za zimno

Niemowlę płacze, bo ma mokro

Pełna pieluszka uwiera, podrażnia. Co gorsza, taki kompres może wywołać odpieluszkowe zapalenie skóry.
DOBRA RADA Gdy dziecko zrobi kupę, natychmiast je przewiń. Nie pozwól też, by malec zbyt długo leżał w „napuchniętej” pieluszce. Jeśli używasz jednorazowych, zmieniaj je mniej więcej co trzy godziny. Tetrowe zdejmuj po każdym siusiu!

Niemowlę płacze, bo mu niewygodnie

W pierwszych miesiącach życia dziecko nie potrafi samo się przekręcić. A czasem woli poleżeć na brzuszku. Na dodatek z łóżeczka niewiele widzi.
DOBRA RADA Połóż czasem dziecko na kocu na podłodze. Kilka razy dziennie kładź je na brzuszku, by mogło się pogimnastykować (ale miej je wtedy cały czas na oku). Od około trzeciego miesiąca wkładaj bobasa do leżaczka, żeby mógł obserwować świat.

[CMS_PAGE_BREAK]

Niemowlę czuje się samotne

Malec potrzebuje towarzystwa: ukochanego widoku mamy, brzmienia twojego głosu, dotyku, ciepła. A przywołać cię może tylko płaczem.
DOBRA RADA Niemowlęta bardzo często krzyczą po przebudzeniu, gdy widzą, że obok nikogo nie ma. Gdy malec cię przywoła, wcale nie musisz od razu brać go na ręce. Czasem wystarczy, że podejdziesz do łóżeczka, pochylisz się, powiesz coś do dziecka. W nocy możesz wziąć malucha do łóżka, przytulić, nakarmić – wtedy na pewno da ci jeszcze pospać.

Przeczytaj, dlaczego dziecko nie chce spać

Niemowlę chce na ręce

W pierwszych miesiącach życia dziecko nade wszystko kocha twój dotyk, zapach i ciepło ciała. W ramionach taty też czuje się bezpiecznie, jak nigdzie indziej. Smyk uwielbia spędzać czas u rodziców na rękach również dlatego, że stamtąd lepiej poznaje świat.
DOBRA RADA Bierz maluszka w objęcia nie tylko wtedy, gdy się tego domaga. Niemowlęta, które regularnie są noszone na rękach przez trzy godziny dziennie (po trochu w ciągu całego dnia), płaczą znacznie mniej niż inne. To udowodnione! Zatem przytulaj swoje dziecko, zanim zacznie płakać, nawet gdy jest w dobrym nastroju i radośnie macha rączkami w łóżeczku. A kiedy zacznie szlochać, w żadnym wypadku nie przetrzymuj bobasa, by się tylko wypłakał.

Niemowlę jest zmęczone

Gdy dziecko miało zbyt wiele przeżyć (wizyta dziadków, badania i szczepienie w przychodni), może mieć kłopoty z wyciszeniem się i zaśnięciem. Ponieważ jest mu źle – płacze, bo nie może przed tym uciec i nie rozumie, co się z nim dzieje.
DOBRA RADA Nie atakuj smyka zbyt wieloma bodźcami, bo jego niedojrzały jeszcze układ nerwowy nie radzi sobie z nimi. Unikaj głośnej muzyki czy włączonego non stop telewizora, nie zasypuj dziecka stosem zabawek (zwłaszcza ruchomymi i grającymi).

Co musisz wiedzieć o rozowju niemowlęcia?

Źle się czuje

Płacz bywa czasem pierwszym objawem wykluwającej się choroby. Pamiętaj, że u maluszka nawet zatkany nos to poważny kłopot.
DOBRA RADA Jeśli intuicja mówi ci, że z płaczącym maluszkiem dzieje się coś złego, wezwij lekarza. Zrób to koniecznie, jeśli dziecko płacze już bardzo długo (nawet przy kolce nie powinno to trwać wiecznie), wygląda i zachowuje się inaczej niż zwykle, nie chce jeść, ma jakiekolwiek niepokojące objawy (duży katar, kaszel, podwyższoną temperaturę) albo jego płacz brzmi inaczej niż do tej pory.

Sam nie wie, czego chce

Czasem dzieci płaczą, bo...tak i już. Być może przyczyną jest niedojrzałość układu nerwowego. A może po prostu – tak jak każdy – miewają złe dni.
DOBRA RADA Przewinęłaś bobasa, nakarmiłaś, wzięłaś na ręce i nic? Cóż, trudno zachować zimną krew, ale pamiętaj, że jeśli ty będziesz spokojna, i smyk szybciej odzyska spokój.

Rosną ząbki

Pierwsza jedynka zwykle wyrzyna się między szóstym a dziesiątym miesiącem życia malca i nieraz towarzyszą jej łzy. Możesz mu ulżyć.
Podawaj gryzaczek. Najlepiej wypełniony wodą i lekko schłodzony w lodówce.
Masuj dziąsełka. Uciskaj je bardzo delikatnie swoim palcem (wcześniej koniecznie dokładnie umyj ręce).
Używaj preparatów łagodzących ból. Doskonale znieczulają bolące dziąsła i je odkażają.
Daj środek przeciwbólowy z paracetamolem lub ibuprofenem – taki, który jest przeznaczony dla niemowląt.

Sprawdź więcej sposobów na bolesne ząbkowanie

Niemowlę boli brzuszek

Kolka to problem ponad połowy niemowląt. Maluszek płacze z bólu nawet przez kilka godzin (zazwyczaj wieczorem). Sięgnij wtedy po sprawdzone metody.
Zmień swoją dietę, jeśli karmisz szkraba piersią. Wyeliminuj potrawy wzdymające (np. kapustę, groch) i ciężkostrawne (zwłaszcza smażone).
Czekaj, aż dziecku się odbije. Zawsze po karmieniu – nawet gdy smyk przysypia – potrzymaj go w pozycji pionowej do czasu, aż mu
się odbije połknięte powietrze.
Przyłóż ciepły okład, np. z rozgrzanej żelazkiem pieluszki (uważaj, by bobasa nie poparzyć!)
Wymasuj brzuszek. Pamiętaj, rób to zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Zrób dziecku kąpiel. Ciepła woda rozluźnia mięśnie brzuszka.
Zorganizuj gimnastykę. Gdy chwycisz maleństwo za łydki, delikatnie zegniesz jego nóżki w kolanach i dociśniesz do brzuszka, ułatwisz mu pozbycie się gazów.
Sięgnij po leki, np. wodę koperkową albo inne preparaty zmniejszające wzdęcie brzuszka.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama