kąpiel niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie

Potówki u dziecka – jak wyglądają, czym je leczyć?

Potówki u dziecka rozpoznasz po tym, że wyglądają jak czerwone, drobne plamki albo pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Powstają, gdy dziecko się przegrzeje. Aby wyleczyć potówki, musisz zadbać o dopływ powietrza do skóry dziecka, czyli odpowiednie ubieranie i pielęgnację.
dr Grażyna Nieżurawska
Konsultacja merytoryczna

Potówki to częsty problem u dzieci w pierwszym roku życia dziecka. Rodzice zwykle mają trudność w dobraniu odpowiedniego ubrania dla niemowlęcia i temperatury w pomieszczeniu, bo boją się, że ich dziecko szybko się wychłodzi. Skutkiem tego jest przegrzanie dziecka i pojawienie się na jego skórze potówek. Te zmiany przybierają postać drobnych krostek. Nie są groźne i można leczyć je domowymi sposobami. Co ważne – potówkom u dziecka można zapobiegać, regularnie sprawdzając, czy niemowlę nie jest zbyt grubo ubrane i nadmiernie się nie poci.

Spis treści:

9 zastosowań oleju kokosowego dla niemowląt i dzieci [WIDEO]

Potówki u dzieci: przyczyny powstawania

Potówki (łac. miliaria crostallina) pojawiają się pod wpływem wysokiej temperatury ciała i otoczenia. Powstawaniu potówek u małego dziecka sprzyjają również niedojrzałe gruczoły potowe w skórze, które nie działają jeszcze na tyle sprawnie, by radzić sobie z przegrzaniem organizmu. 

Najczęstszą przyczyną potówek jest zbyt ciepłe ubieranie dziecka. Małe dziecko powinno mieć na sobie tyle samo warstw odzieży, co opiekujący się nim rodzic, i dodatkowo jedną do przykrycia – ażurowy kocyk lub flanelową pieluszkę, z której podczas upału można zrezygnować.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Skóra maluszka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiemy, jak robić to najlepiej!

Do powstania potówek przyczyniają się również błędy w pielęgnacji – stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (np. za tłustych kremów, nadużywanie oliwki) lub zbyt rzadkie kąpiele. 

Przyczyny potówek u dzieci:

 • przegrzanie organizmu – ubieranie nieadekwatnie do pogody;
 • ubrania z tworzyw sztucznych;
 • nadmiernie pocenie się na skutek wysokich temperatur na zewnątrz lub gorączki;
 • zbyt intensywny wysiłek fizyczny;
 • otyłość;
 • zaburzenia hormonalne;
 • choroby nowotworowe.

Sprawdź też: Niemowlę się poci

Jak wyglądają potówki u dziecka?

Potówki to zmiany na skórze, które mają postać małych pęcherzyków wypełnionych surowiczym płynem lub występują w bardziej zaognionej formie. Nie wszystkie potówki wyglądają tak samo i dają te same objawy.

Na skórze dziecka mogą pojawić się:

 • Potówki zwykłe– drobne pęcherzyki, które wypełnia przezroczysty płyn. Pojawiają się na głowie, szyi, plecach, wokół uszu.
 • Potówki białe – podobne do zwykłych, ale płyn, który je wypełnia, jest mętny.
 • Potówki czerwone – czerwone grudki o średnicy 2-4 mm z ropnym pęcherzykiem na szczycie i zapalną obwódką. Z czasem mogą przekształcić się w krostki. Występują w tych samych miejscach, co potówki zwykłe, oraz tam, gdzie skóra narażona jest na ucisk i ocieranie (kark, talia, pachwiny, pachy, zgięcia łokci i plecy). Dotknięte nimi miejsca swędzą i pieką.

Fot: Jak wyglądają potówki u noworodka

potówki, potówki u niemowlaka, wysypka, potówki u dziecka

U niemowląt najczęściej obserwuje się:
 • potówki zwykłewystępują w 6. lub 7. dobie życia, na głowie, szyi, tułowiu. Mają postać licznych, białych lub przezroczystych pęcherzyków wielkości 1-2 mm, które z czasem samoistnie pękają;
 • potówki czerwonepojawiają się u noworodków pomiędzy 11. a 15. dniem życia i najczęściej stanowią skutek stosowania oliwki natłuszczającej po kąpieli dziecka. Są to czerwone grudki wielkości 2-4 mm, z pęcherzykiem na szczycie, zlokalizowane na szyi, owłosionej skórze głowy, tułowiu, a także w miejscach narażonych na ocieranie (okolice talii, pachwin, pod łokciami i kolanami).

Fot: Jak wyglądają potówki u niemowlaka

Potówki u niemowlaka
Adobe Stock

Gdzie występują potówki u dziecka?

Potówki pojawiają się w miejscach, w których gruczoły potowe zatykają się, ponieważ nie może z nich swobodnie odpływać pot.

U dzieci najczęściej można zauważyć:

 • potówki na plecach,
 • potówki pod pachami,
 • potówki w pachwinach,
 • potówki w zgięciach łokci i kolan,
 • potówki na brzuchu,
 • potówki na udach,
 • potówki za uszami,
 • potówki z tyłu głowy.

Zdarza się też, że potówki pojawiają się na twarzy niemowlaka, choć nie jest to częste zjawisko.

Potówki u dziecka – leczenie

Potówki u niemowlaka można leczyć domowymi sposobami. Gdy jest gorąco, możesz rozbierać dziecko do naga, by skóra lepiej oddychała i dolegliwości były mniejsze. Nie jest to jednak konieczne, gdy maluch nosi bawełniane ubranka. W przypadku potówek najważniejsze jest dokładne oczyszczanie, a potem delikatne osuszanie skóry dziecka.

Czym przemywać potówki u dzieci i niemowląt i jak z nimi postępować:

 • przemywaj potówki kilka razy dziennie wodą z dodatkiem emolientów;
 • wypróbuj kąpiel w krochmalu (2 łyżki mąki ziemniaczanej rozpuść w szklance zimnej wody i wlej roztwór do ok. 3 litrów wody o temperaturze, w której zwykle kąpiesz dziecko);
 • jeśli potówek u niemowlaka jest dużo ub pojawiła się na nich ropa albo długo się utrzymują, skonsultuj się z pediatrą;
 • jeśli lekarz zaleci ci tę metodę, możesz wykąpać dziecko w wodzie z dodatkiem 2–3 kryształków nadmanganianu potasu (roztwór wodny powinien być leciutko różowy, nie fioletowy), obecnie nie zaleca się stosowania fioletowej kąpieli u dzieci w pierwszym roku życia na własną rękę.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Nie smaruj potówek u niemowlaka kremem! Może to spowodować pojawienie się stanu zapalnego. Niewskazane jest również przemywanie potówek preparatami z alkoholem (może m.in. mocno podrażnić skórę dziecka).

Sprawdź też, co na temat potówek mówi Dorota Lewandowska, doświadczona położna noworodkowa.

 

 

 

Jak zapobiegać potówkom u dzieci i niemowląt?

Zapobieganie potówkom jest łatwiejsze niż ich leczenie. Warto przestrzegać kilku zasad, dzięki którym nie dojdzie do przegrzewania dziecka i powstawania zmian na skórze.

Aby zapobiec pojawieniu się potówek:

 • ubieraj niemowlę i starsze dziecko w ubranka z naturalnych włókien – najlepsza jest bawełna,
 • kupuj pościel dla dziecka uszytą z bawełny, a nie ze sztucznych włókien,
 • unikaj podkładów do łóżeczka i wózka, które uniemożliwiają cyrkulacje powietrza (gumowanych, ceratowych),
 • nie zwlekaj ze zmianą pieluszki,
 • regularnie kąp niemowlę i dobrze osuszaj skórę przed założeniem dziecku ubranek,
 • ubieraj dziecko stosownie do panującej temperatury.

Aby przekonać się, czy dziecko jest odpowiednio ubrane, warto przykładać dłoń do jego karku. Jeśli jest chłodny, można dołożyć jedną warstwę ubranek lub dodatkowo okryć dziecko. Gdy kark jest ciepły, wszystko jest w porządku, nawet wtedy, gdy rączki i nóżki są chłodniejsze. W pokoju dziecka temperatura powietrza nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza.

Zobacz też:

Wysypka przy ząbkowaniu
Adobe Stock
Rozwój
Wysypka przy ząbkowaniu na twarzy, brzuchu: jak wygląda i jak ją leczyć?
Wysypka przy ząbkowaniu najczęściej występuje na twarzy, na policzkach i wokół ust. Nie jest groźna i można skutecznie pokonać ją domowymi sposobami. Zobacz, jak wygląda wysypka przy ząbkowaniu i sprawdź, jak się jej pozbyć.

Oprócz bólu dziąseł, senności czy braku apetytu wyrzynaniu się zębów może towarzyszyć szereg innych objawów ząbkowania . Jednych z nich jest wysypka. Na szczęście zdarza się rzadko i w większości przypadków nie jest groźna. Możesz leczyć ją tym, co masz w swojej łazience i w domowej apteczce. Skąd bierze się wysypka przy ząbkowaniu? Wyrzynające się zęby mogą powodować nadmierne wydzielanie śliny. Wysypka pojawia się, bo w ślinie znajduje się enzym trawienny, który możesz podrażniać skórę. Gdy maluch się bawi i wkłada do buzi różne przedmioty, roznosi on wydzielinę z ust, a ta wysycha na policzkach, szyi czy klatce piersiowej. W ten sposób mogą pojawiać się podrażnienia albo wysypka na ciele. Pozostała ilość wydzielin spływa po tylnej ścianie gardła, co często kończy się kaszlem i chrypką przy ząbkowaniu .  UWAGA! Rodzice czasem mylą wysypkę z innymi chorobami skórnymi (wypryskami lub infekcją drożdżakową, czyli infekcją grzybiczą). Jeśli nie jesteś pewna, co dolega twojemu dziecku, skonsultuj się z lekarzem.  Jak wygląda wysypka przy ząbkowaniu? Wysypka u niemowlaka przy ząbkowaniu najczęściej występuje na twarzy, policzkach i wokół ust. Czasem pojawia się również na ciele – na brzuchu, plecach i na rękach. Wygląda jak krosty albo czerwone plamy (wszystko zależy od stadium zaawansowania wyprysku). Zmiany na skórze mogą swędzieć, ale nie jest to regułą. Zobacz na zdjęciach, jak wygląda wysypka towarzysząca wyrzynaniu się zębów: Zdjęcia wysypki przy ząbkowaniu Wysypka przy ząbkowaniu często pojawia się więcej niż raz. Może wystąpić w dowolnym momencie podczas wyrzynania się zębów i trwać nawet przez cały okres ząbkowania. Jak leczyć wysypkę przy ząbkowaniu? Na szczęście wysypkę przy ząbkowaniu można skutecznie wyleczyć domowymi sposobami. Przede wszystkim pamiętaj, aby...

Objawy skazy białkowej u niemowlaka
AdobeStock
Zdrowie
Skaza białkowa - wysypka i objawy u dzieci [ZDJĘCIA]
Skaza białkowa i wysypka często występują razem - zwłaszcza u niemowląt. Do symptomów alergii pokarmowej u malucha należą drobne, czerwone krostki na policzkach lub za uszami - jednak mogą one rozejść się także na szyję, a nawet kończyny. Zobacz na zdjęciach, jak wygląda skaza białkowa u dziecka.

Skaza białkowa i wysypka z nią związana to częsta zależność  - jednak nie każda wysypka musi oznaczać alergię pokarmową. Podpowiadamy, jakie objawy u małych dzieci wskazują na to, że mają skazę białkową. Spis treści: Skaza białkowa - jak wygląda wysypka? - Skaza białkowa - wysypka [ZDJĘCIA] - Skaza białkowa a atopowe zapalenie skóry Skaza białkowa - objawy - Wstrząs anafilaktyczny jako objaw ostrej skazy białkowej - Mało charakterystyczne objawy alergii pokarmowej u niemowląt Skaza białkowa u niemowląt karmionych piersią Skaza białkowa u niemowląt karmionych sztucznie Skaza białkowa - jak wygląda wysypka? Symptomy alergii na mleko krowie mogą przybierać u niemowlaka różne nasilenie. Najpierw mogą się pojawiać jedynie drobne, czerwone krostki  na twarzy i głowie: na policzkach i za uszami, ale w przypadku ostrej skazy białkowej wysypka może pojawić się także na brzuszku, na dłoniach czy nóżkach. Silna skaza białkowa powoduje, że skóra u dziecka: jest sucha; zaczerwieniona; błyszczy się i łuszczy. Czy skaza białkowa swędzi? Tak, a czasem nawet może być bolesna. Dodatkowo, gdy zostanie podrażniona albo dziecko poci się lub stresuje, wówczas objawy stają się bardziej nasilone. Wysypka, która jest objawem skazy białkowej, pojawia się najczęściej u niemowląt w wieku 2-3 miesięcy . Ten problem raczej nie dotyczy noworodków, choć rodzice często każdy rodzaj krostek wiążą ze skazą nawet u kilkutygodniowych maluchów. Skaza białkowa - wysypka [ZDJĘCIA] Skaza białkowa a atopowe zapalenie skóry Ze względu na to, że skóra u dziecka ze skazą białkową wygląda, jakby była dotknięta atopowym zapaleniem skóry , rodzice często nie wiedzą, na którą z tych dolegliwości cierpi ich niemowlak. W obu przypadkach skóra jest błyszcząca, zaczerwieniona,...

wysypka a covid u dziecka
Zdrowie
Wysypka COVID u dzieci – jak wygląda, jak często występuje
Wysypka może być pierwszym lub jedynym objawem koronawirusa u dziecka. Zmiany skórne pojawiają się w różnych częściach ciała i mają różną postać. Sprawdź, jak wygląda wysypka przy przy COVID-19, gdzie występuje i kiedy znika.

Koronawirus u dziecka może objawiać się wysypką. Zmiany na skórze często pojawiają się jako pierwszy lub jedyny objaw zakażenia SARS-CoV-2. Jeśli twoje dziecko nie miało dotąd problemów ze skórą, a pojawiły się na niej niepokojące zmiany, w czasie pandemii musisz brać pod uwagę, że to   może być objaw COVID-19 . W takiej sytuacji konieczne jest izolowanie dziecka od osób, które może zarazić. Jak wygląda wysypka przy COVID-19? Wysypka towarzysząca COVID-19 pojawia się w różnych miejscach na ciele i ma różnorodną postać. Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów (British Association of Dermatologists) stworzyło stronę internetową, która zawiera zdjęcia przedstawiające różne wysypki towarzyszące COVID-19 oraz inne zmiany skórne związane z tą chorobą. Można ją znaleźć pod adresem  covidskinsigns.com . Zdjęcia wysypek pochodzą od użytkowników aplikacji Covid Symptom Study z dodatnim testem na COVID-19. Brytyjscy dermatolodzy przenalizowali i sklasyfikowali przesłane przez nich fotografie. Powstał w ten sposób atlas wysypek, który może pomóc w diagnozowaniu zakażenia SARS-CoV-2 . Należy jednak pamiętać, że nie ma pewności, czy zmiany skórne na publikowanych zdjęciach są rzeczywiście powiązane z COVID-19. Najczęstsze zmiany skórne zgłaszane przez chorych na COVID-19: pokrzywka  wysypka plamista (podobna do potówek) wysypka grudkowo-pęcherzykowa (podobna do wysypki pojawiającej się przy odrze ) zmiany na palcach dłoni i stóp (jedne znane i opisywane w przebiegu COVID) W potocznej świadomości skórne objawy COVID-19 nie należą do typowych symptomów tej choroby, do których zalicza się gorączkę, kaszel i duszność. Okazuje się jednak, że zmiany na skórze pojawiają się dość często. Lekarze włoscy i hiszpańscy obserwowali je nawet u ok. 20-50 proc. osób zakażonych koronawirusem. ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj