Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
trądzik niemowlęcy
Zdrowie

Trądzik niemowlęcy i trądzik noworodkowy: jak rozpoznać i leczyć [rady dermatologa]

Trądzik niemowlęcy (noworodkowy) pojawia się nawet w pierwszych dniach po porodzie. Sprawdź na zdjęciu, jak wygląda i dowiedz się, czym go leczyć.
dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz
Konsultacja merytoryczna

Zauważyłaś u swojego dziecka krostki na twarzy? To może być trądzik niemowlęcy lub noworodkowy. Jeśli wypryski pojawiają się w pierwszym miesiącu życia dziecka, używamy nazwy trądzik noworodkowy, jeśli w kolejnych miesiącach – nazywamy je trądzikiem niemowlęcym. Jeśli utrzymują się po 1 roku życia – to trądzik dziecięcy.

Wspólnie z lekarzem dermatologiem, dr hab. n. med. Dorotą Jenerowicz, wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć o tych trądziku niemowlęcym i noworodkowym.

Opisujemy:

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy wygląda podobnie do trądziku noworodkowego (opis poniżej). Różni się od niego tym, że zmiany na skórze pojawiają się po raz pierwszy dopiero, gdy dziecko skończy miesiąc. Krostki trądzikowe nie swędzą i nie sączy się z nich wydzielina.
To różni je od innych zmian skórnych pojawiających się u niemowląt. Trądzik niemowlęcy (noworodkowy także) nie występuje na rękach i nogach.
 

Miejsca występowania trądziku niemowlęcego:

 • policzki
 • nos
 • czoło
 • tułów 


Przyczyny trądziku niemowlęcego:

 • hormony mamy – które mogą przenikać do organizmu wraz z jej pokarmem
 • hormony dziecka – które też mogą być odpowiedzialne za zmiany skórne

Trądzik noworodkowy

Trądzik noworodkowy pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka. Może być widoczny już w 2–3 dobie i bardzo szybko ustępuje. Krostki są widoczne głównie na twarzy. Często po tygodniu nie ma już po nich śladu.

Objawy trądziku noworodkowego:

 • czerwone plamy – pojawiają się najpierw na skórze, na tym etapie trądzik może być mylony ze skazą białkową
 • czerwone krostki – są dość twarde i drobne, to kolejny etap trądziku, który tworzy się w miejscu czerwonych plam
 • białe albo żółtawe punkciki – pojawiają się w grudkach (krostkach), to znak, że jest w nich ropa.

Przyczyny trądziku noworodkowego:

Do powstania trądziku noworodkowego przyczyniają się hormony kobiece, które oddziałują na dziecko jeszcze przez jakiś czas po narodzinach, oraz kontakt z jej drogami rodnymi, do którego doszło podczas porodu. Mówi się także o tym, że trądzik u noworodka wywołuje zetknięcie się z nowym środowiskiem  – z ubrankami, pościelą, pieluszkami, kosmetykami, proszkami do prania, które wpływają na delikatną skórę dziecka.

Trądzik noworodkowy (zdjęcie)

Trądzik niemowlęcy zdjęcie

Co na trądzik niemowlęcy i noworodkowy?

Trądzik zwykle szybko ustępuje, a zmiany są łagodne. Nie wymagają leczenia, tylko właściwej pielęgnacji.

 • przemywaj skórę – wacikiem zmoczonym w ciepłej przegotowanej wodzie z dodatkiem emolientu
 • smaruj grudki kremem z zawartością cynku (np. Sudocrem, Linomag)
 • nie wyciskaj krostek  możesz doprowadzić do groźnej infekcji
 • idź do lekarza – jeśli pojawią się zmiany ropne (krostki z białym lub żółtym punkcikiem).

 

 Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – leczenie

Trądzik niemowlęcy (noworodkowy podobnie) zwykle nie wymaga wizyty u lekarza. Do dermatologa dziecięcego, pediatry lub neonatologa musisz iść, jeśli: 

 • dziecko ma zmiany ropne – lekarz przepisze maść z antybiotykiem do smarowania krostek. Stosowanie jej jest konieczne ze względu na ryzyko uogólnienia się infekcji
 • zmiany nie ustępują – mimo odpowiedniej pielęgnacji albo zaczynają się powiększać
 • zmiany pojawia się w nietypowych miejscach – krostki przypominają trądzik niemowlęcy, ale występują nie na twarzy tylko w zgięciach rąk, pachwinach, pod pachami, na szyi.
Do smarowania grudek występujących przy trądziku niemowlęcym lekarz może zalecić zawiesinę cynkową, która ma działanie przeciwzapalne i lekko podsuszające.

 Pielęgnacja dziecka z trądzikiem niemowlęcym lub noworodkowym

Jeśli dziecko ma trądzik niemowlęcy, zadbaj, aby nie było przegrzewane. To ma duże znaczenie dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Gdy niemowlakowi jest za ciepło, zmiany skórne nasilają się. Zwróć uwagę, by temperatura otoczenia wynosiła nie więcej niż 20–22ºC. Sprawdzaj skórę na karku dziecka – powinna być sucha i ciepła. Wskazana jest również codzienna kąpiel w wodzie o temperaturze nie wyższej niż 37ºC.

Ile trwa trądzik niemowlęcy?

Chociaż trądzik niemowlęcy i noworodkowy bardzo stresuje młode mamy, towarzyszące mu krostki zwykle znikają po paru tygodniach. Czasem utrzymują się przez kilka miesięcy. Gdy wysypka u dziecka utrzymuje się bardzo długo, konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni pracę układu hormonalnego niemowlaka.Zobacz też:

Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory

Zdrowie
Krostki, wysypka, zaczerwienienie: skąd te zmiany na skórze niemowlęcia?
Plamki, krostki, grudki, zaczerwienienie, wysypka: skąd te problemy u niemowlęcia?

Czasem widać je tuż po porodzie, czasem dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach. Pojawiają się nagle i bardzo niepokoją rodziców. Są białe, różowe albo czerwone. Mowa o przeróżnych plamkach, grudkach, krostkach... Co robić, gdy je zobaczysz? Skóra maleństwa bardzo różni się od twojej. Jest cieniutka i wrażliwa, a także bardzo delikatna. Zaszkodzić jej może coś, co Tobie wydaje się miłe – na przykład pachnące mydełko, krem czy balsam. Niedobra jest też zbyt wysoka temperatura otoczenia. Skóra łatwo się wtedy wysusza, pojawiają się na niej różne plamki, grudki, krostki. Wielu z nich łatwo się pozbyć: wystarczy... poczekać, zmienić mydło, krem czy proszek do prania. Są jednak i takie, które trzeba jak najszybciej pokazać lekarzowi. Jeśli krostka wygląda podejrzanie, nigdy nie próbuj leczyć jej sama. Dzięki naszemu przewodnikowi nauczysz się odróżniać te zmiany, które wyleczysz w domu, od tych, jakie musisz pokazać lekarzowi. Zaskórniki i ropne krostki To może być: trądzik niemowlęcy. Trądzikowe grudki pojawiają się u co piątego niemowlęcia. Najczęściej na buzi i klatce piersiowej. Przyczyną tego jest zazwyczaj nadmiar hormonów, które maleństwo otrzymało w łonie mamy. U niektórych dzieci trądzik występuje także z powodu nieprawidłowej pielęgnacji – najczęściej po prostu używamy zdecydowanie za dużo oliwki. Jak pomóc? Kilka razy dziennie przemywaj dziecku skórę wodą z dodatkiem specjalnych płynów do mycia, natłuszczających skórę, np. Oilatum, Mustela, Hascosan, Lipikar. Nie używaj mydła, bo za mocno wysusza ono skórę. Jeśli to nie pomaga, idź z malcem do dermatologa. Zaczerwienienie skóry To może być: Rumień toksyczny noworodków. W drugie,-trzeciej dobie po porodzie na skórze mogą się pojawić plamy rumieniowe, a czasem również krostki. Przyczyna dokładnie nie jest znana. Najprawdopodobniej to pozostałość po...

niemowlę, twarz
Pielęgnacja
Bobas w kropki
Skóra niemowlęcia rzadko jest gładka jak u bobasów z reklam. Podpowiadamy, jakie krostki, grudki i plamki pojawiają się na niej najczęściej i jak można się ich pozbyć.

Skóra niemowlęcia jest o wiele cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia od naszej. Na skórze maluszków łatwiej też powstają rozmaite krostki i inne zmiany. Skąd się biorą i co z nimi robić? POTÓWKI Te drobniutkie (jak główka szpilki) czerwone kropki albo jasne pęcherzyki z przezroczystym płynem najczęściej widać tam, gdzie maluszek najbardziej się poci – pod paszkami, w pachwinach, fałdkach, a także na plecach i karku. Za ich powstanie odpowiedzialny jest pot uwięziony w ujściach gruczołów potowych. Skóra wokół nich nie jest zmieniona. Co robić? Jeśli chcesz, by potówki szybko zniknęły, kąp malca w wodzie z dodatkiem kilku ziaren nadmanganianu potasu (do kupienia w aptece) – woda powinna być jasnoróżowa. Nie smaruj krostek oliwką ani kremami, bo zatkasz gruczoły potowe, co sprawi, że będzie jeszcze gorzej. Krostki są skutkiem przegrzewania, a więc zadbaj o to, by bobas nie czuł się jak grillowana kiełbaska: nie praż go na słońcu (niemowlęta powinny przebywać tylko w cieniu!), nie przykrywaj kołderką. Podczas upałów nie zakładaj mu śpioszków, koszulek czy skarpetek. Wystarczy pielucha, przewiewna czapeczka plus tetrowa pieluszka do przykrycia. TRĄDZIK NIEMOWLĘCY Ropne krostki, które pojawiają się najczęściej na buzi i klatce piersiowej, są trochę podobne do potówek, ale mają inną przyczynę: to efekt działania hormonów, z jakimi brzdąc zetknął się, będąc w twoim brzuchu. Co robić? Przemywaj zmiany wodą (bez mydła, bo wysusza!) z dodatkiem płynów natłuszczających skórę (np. Oilatum, Mustela). Nigdy nie wyciskaj krostek, nawet jeśli bardzo cię to kusi. Cierpliwie czekaj, aż znikną same. Jeśli zmiany są duże albo długo się utrzymują, idź z malcem do dermatologa. PROSAKI Białe grudki, które widać najczęściej na czole, bródce i nosku maluszka, powstają w wyniku zatkania niedojrzałych gruczołów łojowych. Co robić?...

lekarz, dermatolog, niemowlę
Panthermedia
Zdrowie
Kiedy do dermatologa
Zobacz, jak odróżnić takie zmiany na skórze, które wymagają jedynie starannej pielęgnacji i... przeczekania, od tych, przy których konieczna jest pomoc lekarza.

Skóra niemowlęcia jest delikatna, cienka, a gruczoły łojowe nie pracują jeszcze dobrze. Wystarczy za ciepłe ubranko, nieodpowiedni kosmetyk i już widać zaczerwienienia. Jeśli zmiany skórne utrzymują się i wzbudzają twój niepokój, zapytaj o radę pediatrę. Gdy przepisana przez niego kuracja nie pomaga, najlepiej iść z malcem do dermatologa dziecięcego. Skierowania się nie wymaga, ale w ramach NFZ na wizytę możesz poczekać nawet kilka miesięcy. Dermatologów dziecięcych jest... jak na lekarstwo (adresy poradni znajdziesz na stronie: www.sluzbazdrowia.pl). Jeśli dziecko ma poważne problemy, nie ma wyjścia: trzeba iść na wizytę prywatną (koszt: 80–160 zł). Rumienie i znamiona W pierwszych dniach po porodzie skóra maluszka może się łuszczyć, pojawiają się na niej zaczerwienienia. Przyczyny bywają różne. Rumień noworodków. Powodem zaczerwienień jest to, że organizm maluszka nie potrafi jeszcze dostosować temperatury ciała do temperatury otoczenia. Gdy dziecku jest ciepło, jego skóra może się lekko zarumienić. Nie musisz nic robić; rumień sam zniknie po 7–10 dniach. Łuszczenie się naskórka . Może się pojawić w pierwszych dniach po porodzie. Nie trzeba iść z malcem do lekarza; wystarczy po kąpieli smarować suche miejsca delikatnym kremem natłuszczającym. Znamiona. Mogą występować już po urodzeniu lub pojawić się potem. Przyczyną powstawania znamion bywają nieprawidłowości rozwoju skóry: zarówno naskórka, jak i jej głębszych warstw. Mogą one być płaskie (wtedy znajdują się tylko w naskórku) lub bardziej wypukłe (te, które są położone głębiej). Każde znamię, jakie zobaczysz u dziecka, koniecznie pokaż lekarzowi. On zdecyduje, czy trzeba je czymś posmarować, usunąć czy też zostawić w spokoju. Sama na własną rękę nie próbuj malca niczym leczyć! Uwaga: koniecznie idź z dzieckiem jak najszybciej do dermatologa, gdy zobaczysz,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj