Przedawkowanie witaminy D – zagrożenia i skutki
Przedawkowanie witaminy D niesie ze sobą poważne konsekwencje. Należą do nich m.in.: zwapnienie naczyń krwionośnych, zwiększenie ryzyka zawału i udaru.
Przedawkowanie witaminy D może zdarzyć się osobom, które przez dłuższy czas przyjmują duże dawki tej witaminy, albo suplementują ją i mają na nią nadwrażliwość. Nie można przedawkować witaminy D przebywając długo na słońcu, czy jedząc pokarm w nią obfitujący.
Przedawkowanie witaminy D
Polakom najczęściej zdarza się niedobór witaminy D. Zbyt duża ilość witaminy D w organizmie prowadzi do jego zatrucia. Skutki i wynikające z nich objawy przedawkowania witaminy D związane są przede wszystkim z nadmiarem wapnia w organizmie. Zaczyna się on wtedy odkładać w naczyniach krwionośnych i narządach wewnętrznych.
Objawy przedawkowania witaminy D
Najczęściej są mylone z innymi dolegliwościami i przez to bagatelizowane. Należą do nich:
- brak apetytu,
- wzmożone pragnienie,
- zaparcia i biegunki,
- wymioty,
- bóle głowy, stawów i mięśni,
- drażliwość i niepokój,
- spowolniony wzrost,
- przewlekłe zmęczenie,
- osłabienie mięśni,
- nieregularne bicie serca,
- metaliczny smak w ustach,
- wysokie ciśnienie krwi,
- bóle oczu,
- świąd skóry,
- nadmierne pocenie się,
- zaburzenia pracy mózgu,
- nadpobudliwość,
- drgawki,
- powiększenie śledziony i wątroby.
Skutki przedawkowania witaminy D
Mogą być bardzo poważne, gdyż może dojść do kamicy nerek i ich uszkodzenia, odwodnienia, kamicy pęcherzyka żółciowego, problemów z trzustką, udaru mózgu lub zawału serca.
Przedawkowanie witaminy D u ciężarnych
Zaburzenie to jest groźne dla płodu, gdyż może powodować jego deformacje i nieprawidłowości w układzie kostnym noworodka.
Przedawkowanie witaminy D – przyczyny
Przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy D najczęściej zdarza się osobom, które źle odmierzają dawkę podawaną w kroplach lub stosują jednocześnie suplementację witaminą D oraz preparaty multiwitaminowe i jednocześnie spożywają pokarmy nią wzbogacane – witaminizowane: mleko, płatki śniadaniowe, margaryny.
Warto wiedzieć, że przy pewnych chorobach, np. sarkoidozie czy hiperkalcemii niewiadomego pochodzenia nawet mniejsze dawki suplementu mogą powodować objawy przedawkowania witaminy D.
Więcej o witaminie D:
- Czy dietą można zapewnić sobie odpowiednią dawkę witaminy D
- Dawki witaminy D dla niemowląt – wypowiedź eksperta