Zdrowie

Po co nam witamina D? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Właściwości witaminy D sprawiają, że żyje nam się lepiej. Co to oznacza? Jak wyjaśnia ekspert, odpowiedni poziom słonecznej witaminy gwarantuje nam zdrowie, siłę i... dobre samopoczucie.

Istnieją silne dowody na to, że witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki swoim właściwościom witamina D reguluje od 200 do 500 genów, a te z kolei odpowiedzialne są za tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy szlaków metabolicznych, odpowiedzialnych za szeroko rozumiane zdrowie człowieka w każdym wieku.

Dlaczego powinniśmy zażywać witaminę D?

Prawidłowy rozwój dziecka uzależniony jest m.in. od odpowiedniej diety. Witaminę D nasz organizm wytwarza pod wpływem słońca, może też przyswajać ją z diety – niestety oba źródła "słonecznej witaminy" są niewystarczające, dlatego w okresie jesienno-zimowym należy ją suplementować. Właściwości witaminy D sprawiają, że jesteśmy nie tylko zdrowi, ale też rzadziej się przeziębiamy, mamy mocne kości i dobre samopoczucie.

- Witamina D jest niezbędna do dobrego życia – przekonuje prof. nadzw. dr hab. n.med. Pawła Płudowskiego z z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. - Jeśli macie państwo zły nastrój, witamina D wam pomoże, jeśli Państwa bolą kości i mięśnie, witamina D wam pomoże. Jeśli wasze dzieci cierpią na częste infekcje, witamina D im pomoże. Jeżeli nie chcecie chodzić na zwolnienia lekarskie z powodu chorób waszych dzieci, zadbajcie o prawidłową suplementację witaminy D u waszych pociech, przy użyciu stosownych do ich wieku dawek - podpowiada ekspert. Pamiętajmy jednak, że
witaminy dla dzieci należy zawsze podawać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dla kogo witamina D?

- Witamina D potrzebna jest rodzicom, dzieciom, dziadkom i babciom, żeby mogły, chciały, miały siłę i dobry nastrój do opiekowania się swoimi wnukami – mówi prof. Płudowski. - Witamina D potrzebna jest istotom żywym, jakimi jesteśmy.

Dawkowanie witaminy D uzależnione jest od wieku:

  • niemowlęta do 6 m.ż. - 400 j.m. na dobę;
  • niemowlęta od 6 m.ż. do ukończenia 1. roku życia – 400-600 j.m./dobę;
  • dzieci od 1. roku życia do dorosłości - 600-1000 jednostek witaminy D;
  • dorośli 1500-2000 j.m. na dobę.

Zobacz też:

Zdrowie
Prof. Ewa Helwich: Witamina K nie jest niebezpieczna [WIDEO]
Ostatnio pojawiło się dużo kontrowersji dotyczących podawania dzieciom tuż po narodzinach witaminy K. Prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog z IMiD w Warszawie, uspokaja emocje i tłumaczy, dlaczego nie warto bać się tego zastrzyku i czym można go zastąpić.

Od 2016 roku wszystkie noworodki w Polsce otrzymują jednorazowo witaminę K tylko w pierwszych godzinach po przyjściu na świat. Eksperci zrezygnowali z podawania doustnych dawek dzieciom w wieku od 2 tygodni do 3 miesięcy. Jednak nawet ta jednorazowa porcja, którą dziecko powinno dostać nie później niż w ciągu pierwszych 5 godzin życia, budzi obawy. Czy są sytuacje, w których podanie dziecku witaminy K jest niebezpieczne? Prof. Ewa Helwich zapewnia: – My takich sytuacji nie stwierdzamy. W pewnych przypadkach rodzice, którzy nie chcą się zgodzić na iniekcję domięśniową, mogą zdecydować się na formę doustną . Ekspertka wyjaśnia, że witamina K jest standardowo podawana w zastrzyku domięśniowym , ponieważ dzięki temu jej uwalnianie i narastanie stężenia we krwi jest odpowiednie. – Zabezpieczamy dziecko przed chorobą krwotoczną wczesną lub późną w sposób najlepszy, najbardziej wiarygodny i najpewniejszy – deklaruje prof. Helwich. Dlaczego zastrzyk jest lepszy od formy doustnej? Zastąpienie zastrzyku domięśniowego kroplami z witaminą K podanymi do ust nie daje gwarancji, że noworodek przyjmie pełną dawkę preparatu. – W pierwszych godzinach życia dziecko często wymiotuje wodami płodowymi , które połknęło w czasie bytowania w macicy – tłumaczy prof. Helwich. – Nie możemy więc mieć pewności, czy to zabezpieczenie jest całkowite, skuteczne. Ekspertka przypomina, że ewentualne krwawienie z braku witaminy K może być bardzo groźne dla dziecka – może dojść do krwotoku do ośrodkowego układu nerwowego ze skutkami nieodwracalnymi, łącznie ze zgonem noworodka. Choć zdarza się to bardzo rzadko, co kilka tysięcy narodzin, dla rodziców dziecka dotkniętego tym krwawieniem jest to zawsze wielka tragedia. Prof. dr n. med. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki...

Fotolia.pl
Mama
Czym są witaminy i składniki mineralne?
Dowiedz się, jakie konsekwencje dla zdrowia ma nadmiar lub niedobór witamin i składników mineralnych.

Prof. dr hab. Iwona Wawer opowie jaki wpływ na nasz organizm ma nadmiar przyjmowanych witamin i składników mineralnych. Z filmu dowiesz się również jakie konsekwencje dla zdrowia ma nadmiar albo niedobór określonego rodzaju witamin. Profesor Wawer opowiada także gdzie znaleźć niezbędne składniki mineralne w codziennym pożywieniu i czy warto brać suplementy . Polecamy: Najczęstsze objawy niedoboru witamin.

Kwasy omega 3 dla dzieci
Fotolia
Dieta
Witamina D i kwasy omega: tego brakuje w diecie dzieci
Dzieci nie powinny łykać dodatkowych witamin ani suplementów diety. Ale są dwa wyjątki: witamina D i kwasy omega3. Skąd je brać? Wyjaśnia gastrolog, prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, „Profesor Zdrówko” z programu „Wiem co jem” w TVN Style.

Suplementy witaminowo-mineralne są niepotrzebne, ale… No właśnie, zawsze jest takie ale – mówi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. Tym małym „ale” są kwasy omega-3 i witamina D . Te dwa składniki powinny być suplementowane wszystkim dzieciom, bo nie znajdziemy ich w diecie. Kwasy omega-3 znajdują się właściwie wyłącznie w tłustych rybach morskich, których w diecie dzieci nie ma za dużo (a często nie ma ich wcale). Trzeba je więc uzupełniać. Przeczytaj: Ryba na obiad – jak podawać i dlaczego warto? – Kwasy omega-3 w okresie rozwoju dziecka, poczynając już od życia płodowego, odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju mózgu – mówi prof. Kozłowska-Wojciechowska. Są ważne także dla oczu, całego układu nerwowego oraz dla prawidłowej krzepliwości krwi (Patrz także: Dlaczego noworodek potrzebuje witaminy K ). Kwasy omega-3 znajdują się w wielu różnych preparatach – wybór odpowiedniego zawsze powinien należeć do pediatry: – Ja zazwyczaj radzę, aby podawać dzieciom trany , bo to najlepsze, najbardziej naturalne źródło kwasów omega-3 , a ponadto wit. D – mówi ekspert. – Trzeba jednak wcześniej porozumieć się z lekarzem. Koniecznie przeczytaj: Czym grozi deficyt witaminy D?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj