Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
witamina D dla dziecka
Fotolia
Zdrowie

Ile witaminy D dla niemowlęcia? Odpowiada dr Grażyna Rowicka, pediatra z IMiD

Większość dzieci ma niedobory witaminy D, dlatego nie unikaj podawania jej zwłaszcza niemowlęciu. Jakie są aktualne zalecenia? Zobacz, co radzi dr n. med. Grażyna Rowicka, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Nie ma wątpliwości, że witamina D pełni ważną rolę i jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak nie podawaj jej na własną rękę, trzymaj się zaleceń lekarza, bo zarówno niedobór witaminy D, jak i nadmiar może być dla dziecka szkodliwy.

Ile witaminy D powinno otrzymać niemowlę?

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi suplementacji witaminy D dla Europy Środkowej z 2013 roku (to aktualne, najnowsze wytyczne) zaleca się, by niemowlęta między 6. a 12. miesiącem życia bez względu na sposób karmienia (karmienie piersią, karmienie mieszane lub mlekiem modyfikowanym) otrzymywały witaminę D w dawce 400–600 IU/dobę (czyli 10,0–15,0 µg/dobę) w zależności od dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem (czyli np. z mlekiem modyfikowanym). Ilość kropli na jedną dawkę zależy od preparatu, jaki przepisze lekarz - słuchaj dokładnie jego zaleceń. 
U karmionych sztucznie niemowląt, w drugim półroczu życia kolejnym poza mlekiem modyfikowanym źródłem pokarmowym witaminy D są ryby morskie. Ważne więc jest, czy dziecko jada ryby, jak często i ile. Istotne jest także, czy to gatunki zasobne w witaminę D. Dobrym jej źródłem jest np. łosoś, makrela, pstrąg, tuńczyk. Jeśli dziecko nie otrzymuje ryb (lub nie chce ich jeść), to do rozważenia jest suplementacja witaminy D. Jej dawkę zawsze należy ustalić z lekarzem.

Zobacz też: Co musisz wiedzieć o witaminie D dla niemowlaka? 9 ważnych faktów

Witamina D dla dzieci - w tranie czy kroplach? Kiedy podawać? [WIDEO]

Infavit, witamina D3, witamina D dla niemowląt
materiały prasowe
Zakupy
InFavit baby witamina D3
Witamina D w kroplach dla noworodków i niemowląt do podawania doustnego.

Do postępowania dietetycznego niemowlętom karmionym piersią dla prawidłowego wzrostu i mineralizacji kości należy podawać witaminę D w dawce 400 j.m. na dobę , niezależnie od tego, czy matka karmiąca przyjmuje preparaty zawierające tę witaminę. Zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2004 roku noworodek karmiony piersią, którego matka nie otrzymywała witaminy D w ostatnim trymestrze ciąży, wymaga podawania witaminy D - od pierwszych dni życia w dawce 400 j.m. wit. D na dobę. Jeżeli natomiast matka przyjmowała witaminę D w ostatnim trymestrze ciąży, witaminę tę należy podawać dziecku od 3. tygodnia życia. Noworodki i niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym spożywające (na dobę) wystarczającą ilość mleka zapewniającą dobowe zapotrzebowanie na witaminę D, nie wymagają dodatkowej suplementacji w tą witaminę. Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym. Opakowanie InFavit baby wystarcza na miesięczną kurację (31 dawek). 1 dawka (2 naciśnięcia dozownika) zawiera 400 j.m. witaminy D Opakowanie zawiera 31 dawek, co stanowi 310 μg witaminy D Składniki : olej MCT, witamina D3 (cholekalcyferol) Sposób użycia i dawkowanie: podawać doustnie. Opakowanie zaopatrzone jest w dozownik . Z butelki należy odkręcić nakrętkę z pierścieniem zabezpieczającym, a następnie nakręcić dozownik. Zaleca się podawać preparat dwa razy na dobę po 1/2 dawki – jedno naciśnięcie dozownika do ściągniętego mleka matki. Można podawać krople bezpośrednio do ust przed karmieniem. Unikać kontaktu dozownika kropel z mlekiem lub ustami.   Ważna informacja : Produkt przyjmowany pod nadzorem lekarza Produkt jest przeznaczony do stosowania dla noworodków i niemowląt od 2. tygodnia do ukończenia 3. miesiąca życia. Ostrzeżenie : Produkt nie jest przeznaczony do...

dziecko, kuchnia dla malca, mleko, szklanka
Żywienie
Wapń obowiązkowo
Polskie maluchy mają ogromne niedobory wapnia – alarmuje Instytut Matki i Dziecka. Tymczasem ten pierwiastek jest absolutnie niezbędny w dziecięcej diecie.

Dzięki niemu dziecko ma mocne kości i zdrowe zęby. Wapń wpływa również na pracę układu nerwowego, gospodarkę hormonalną, krzepliwość krwi i stan mięśni maluszka. W jakich produktach szukać tego pierwiastka? Najlepszym jego źródłem jest mleko i jego przetwory – zawarty w nich wapń wchłania się aż w 80 proc. Dużo jest go też w rybach (głównie w szprotkach i sardynkach z puszki, bo jada się je z kręgosłupem i ościami). Można go też znaleźć w orzechach, fasoli i soi (jednak organizm potrafi przyswoić tylko 20 proc. wapnia z produktów roślinnych). Dlaczego łączy się go często z witaminą D? By organizm mógł zrobić użytek z wapnia, musi dostać też dawkę witaminy D. Potrafimy wyprodukować ją sami, pod warunkiem że wystawimy się na słoneczko. Niestety, w naszym klimacie jest go trochę za mało i witaminę D trzeba „dowozić” z pożywieniem (jest w tłustych rybach i tranie). Jak dużo wapnia potrzebuje dziecko? Niemowlę z mlekiem (twoim czy modyfikowanym) otrzymuje dostateczną porcję wapnia . Dzieci od roku do trzech lat potrzebują ok. 1000 mg wapnia na dobę, czyli 3-4 szklanki mleka! Szklankę mleka można zastąpić 150 g jogurtu, szklanką kefiru, dwoma plasterkami żółtego sera, dwoma trójkącikami serka topionego. Czy twarożek jest dobrym jego źródłem? Nie. Większość tego cennego składnika pozostaje w serwatce. To jednak wcale nie oznacza, że należy z niego rezygnować. Jest pyszny, więc dzieci zjadają go sporo, poza tym można go „wzbogacić”, dodając np. jogurt. Co robić, jeśli maluch nie lubi mleka? Może zmieni zdanie, gdy kupicie razem specjalny „mleczkowy” kubek albo pozwolisz mu je pić przez kolorową słomkę. Mleko możesz podawać lekko schłodzone (ale nie prosto z lodówki) – mnóstwo dzieci woli je właśnie w takiej postaci. Możesz też robić malcowi kakao, koktajle...

mama, niemowlę, lekarstwo, łyżeczka, witaminy
Zdrowie
Co musisz wiedzieć o witaminie D dla dziecka? 10 ważnych faktów
Mało która witamina budzi tyle emocji. Czy witaminę D trzeba dawać każdemu dziecku? Ile? Jak długo? – takie pytania rodzice najczęściej zadają pediatrom. Oto kilka faktów, które musisz znać, jeśli masz w domu dziecko.

Nie ma wątpliwości, że witamina D odgrywa ważną rolę i jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Zapobiega krzywicy (kości są tak osłabione, że wykrzywiają się pod ciężarem jego ciała), infekcjom, alergii oraz cukrzycy typu 2. Dawkowanie witaminy D uzależnione jest m.in. od wieku dziecka. Właściwości witaminy D Po co nam witamina D? Jest niezbędna do dobrego życia, ponieważ: poprawia nastrój, ma pozytywny wpływ na układ kostny i mięśniowy , zapewnia prawidłowe funkcjonowanie trzustki i tarczycy. - Witamina D potrzebna jest rodzicom, dzieciom, dziadkom i babciom , żeby mogły, chciały, miały siłę i dobry nastrój do opiekowania się swoimi wnukami – wymienia prof. dr hab. Paweł Płudowski z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. - Witamina D potrzebna jest istotom żywym, jakimi jesteśmy.   Odpowiedni poziom słonecznej witaminy korzystnie wpływa także na odporność dziecka i zapobiega częstym infekcjom . Badacze stwierdzili, że aktywna forma wit. D3 (kalcytriol), powstająca pod wpływem działania promieni słonecznych, wspomaga makrofagi, to znaczy komórki z grupy krwinek białych, które sprawnie "pożerają" bakterie. A to pomaga organizmowi dziecka walczyć z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Występowanie witaminy D Źródłem witaminy D są m.in. następujące produkty: ryby mleko , twaróg, sery, jajka , wątróbka. Niektóre produkty spożywcze dla dzieci, np. mleczne lub płatki śniadaniowe , są dodatkowo wzbogacane wit. D3. Badania wykazują jednak, że dieta polskich dzieci nie zapewnia odpowiednich ilości witaminy D. Tylko 5 proc. dzieci pokrywa zapotrzebowanie na witaminę D z diety, w związku z tym zalecana jest jej suplementacja. Jakie mleko modyfikowane dla wcześniaka - testy i opinie Witamina D dla niemowląt Niemowlęta powinny otrzymywać wit. D już od pierwszych dni życia ....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz