Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niemowlę
Fotolia
Zdrowie

Przełomowe odkrycie: jedną z przyczyn AZS mogą być bakterie!

Atopowe zapalenie skóry to nie tylko alergia, ale też bakterie, szczeliny w naskórku i brak w nim specyficznego białka - filagryny. Odkrywanie nowych przyczyn AZS powoduje, że można tę chorobę leczyć inaczej, niż to się wydawało - mówi dr hab. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, dermatolog.

Dane są alarmujące: co piąte dziecko ma atopowe zapalenie skóry. Choroba dotyczy głównie najmłodszych – 85 proc. ma mniej niż pięć lat. O AZS narosło wiele mitów, próbujemy je wyjaśniać. Jakie są przyczyny AZS, jak je leczyć wyjaśnia dr hab. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, dermatolog.

Czy zmiany skórne u niemowlęcia oznaczają AZS?

Nie zawsze. Po to, by zdiagnozować atopowe zapalenie skóry, muszą być spełnione trzy z czterech cech. Pierwsza to świąd skóry, druga – nawrotowy i przewlekły przebieg choroby, trzecia – cechy atopii w rodzinie (mama, tata, wujek, ciocia, rodzeństwo – ktoś chorujący np. na astmę alergiczną, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek). Czwarta cecha to określony wygląd i lokalizacja zmian.
U niemowląt najczęściej występują one na policzkach (wyglądają wtedy jak lakierowane), rękach i nogach oraz na skórze głowy. U starszego dziecka problemy najczęściej widać w zgięciach łokci, kolan, na szyi, choć możliwe jest zajęcie prawie całej skóry (to tzw. erytrodermia).
Najbardziej przykrym objawem jest świąd. Dziecko jest wtedy niespokojne, źle sypia, drapie się, co podrażnia zmiany skórne i nasila objawy. Pojawiają się nadżerki, czasem z nadkażeniem, co powoduje ból.  

Czy przyczyną AZS jest alergia?

Nie zawsze. Przyczyn AZS jest wiele. Dziecko rzeczywiście może reagować alergią na pewne czynniki, np. niektóre pokarmy, roztocza kurzu domowego, pleśnie. Ale mogą też występować reakcje, które nazywamy pseudoalergicznymi (dlatego w przypadku AZS często testy nie potwierdzają alergii). Inny powód to zbyt mała ilość naturalnego czynnika nawilżającego w skórze. Jest to spowodowane brakiem w naskórku specyficznego białka – filagryny. Gdy czynnika nawilżającego jest za mało, woda ucieka z naskórka, a jednocześnie tworzą się w nim szczeliny, przez które mogą przenikać w głąb skóry czynniki drażniące i alergeny.

Czy dziecko z AZS musi być na diecie?

Nie zawsze, bo nie zawsze przyczyną AZS jest alergia i nie zawsze jest to alergia pokarmowa. Co ciekawe, każdy "atopik" ma swój zestaw alergenów, na które źle reaguje (są dzieci z AZS, które mogą jeść czekoladę z orzechami i nie powoduje to u nich problemów!).
U większości osób stan skóry zaostrzają wahania temperatury, suchość powietrza, upał powodujący pocenie, intensywne emocje, stres, infekcje.

Czy to prawda, że do nasilenia objawów mogą przyczyniać się bakterie?

Tak. Jedną z hipotez rozwoju AZS jest obecność nieprawidłowej flory bakteryjnej na powierzchni skóry – na centymetrze kwadratowym żyje blisko dwa miliony bakterii (większość jest pożyteczna). To tzw. mikrobiom skóry.
Zobacz film: Jak pielęgnować skórę z AZS

W AZS dochodzi do zaburzenia tej prawidłowej flory bakteryjnej: prawdopodobnie za dużo jest bakterii chorobotwórczych, zwłaszcza gronkowca złocistego. To dodatkowo zaburza barierę naskórkową (a więc jeszcze mocniej przepuszcza ona szkodliwe czynniki w głąb skóry), a poza tym nasila stan zapalny. Dlatego poszukuje się metod, żeby zmniejszyć ilość gronkowca na skórze – ale nie przy pomocy antybiotyku, gdyż zabije on też dobre bakterie.
Do pielęgnacji skóry trzeba używać emolientów, czyli kosmetyków (olejki do kąpieli, balsamy, kremy), które uzupełniają w skórze brakujące lipidy (tłuszcze) i ją nawilżają. Pojawiają się już pierwsze emolienty z dodatkiem lizatów bakterii (czyli fragmentów zabitych drobnoustrojów). Smarowanie nimi skóry zmienia proporcje bakterii i sprawia, że ilość gronkowca złocistego maleje.

Czy konieczne jest wyeliminowanie mleka z diety

Nie zawsze. Tylko u niektórych dzieci przyczyna AZS to alergia na mleko krowie. Gdy podejrzewamy, że dziecko jest uczulone na jakiś produkt, trzeba go wyeliminować z diety na około dwa tygodnie i zobaczyć, czy jest poprawa. Lepiej to jednak robić po konsultacji z lekarzem.

Podstawą leczenia jest pielęgnacja?

Tak. Najważniejsze to wzmocnienie i odbudowanie bariery naskórkowej, by w głąb skóry nie mogły wnikać czynniki drażniące i alergeny. Dziecko trzeba kąpać krótko (najwyżej pięć minut), w letniej wodzie z dodatkiem emolientu do kąpieli. Po umyciu trzeba je wytrzeć bardzo delikatnie (dotykając, nie trąc), a w ciągu pięciu minut nałożyć preparat pielęgnacyjny: balsam, krem, maść – kolejny emolient, który "przytrzyma" wilgoć w skórze. W AZS o niewielkim nasileniu właściwa pielęgnacja może być wystarczającym sposobem leczenia.
W przypadku nasilenia objawów trzeba stosować emolienty kilka razy dziennie, gdy tylko zauważymy, że skóra staje się sucha. Zbyt rzadkie smarowanie może nie przynieść odpowiedniego efektu. Niestety, nie każdy krem i balsam są skuteczne: niektóre mogą nie być przez dziecko tolerowane. Często trzeba wypróbować kilka, by znaleźć ten najlepszy dla malca.
Gdy stan skóry jest zły, lekarz może zalecić przejściowe stosowanie leków przeciwzapalnych lub antybiotyków.

Dr hab. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło jest dermatologiem, prof. nadzwyczajnym GUM-ed (Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego)

Czytaj też: Wiemy, jak sprawdzić, czy niemowlę ma alergię pokarmową

Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film

10592486-521x693.jpg
Zdrowie
Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia
Buzia cała w krostkach, policzki wyglądają, jak polakierowane, a dziecko wierci się i płacze. To najczęstsze objawy atopowego zapalenie skóry. Skóra swędzi, boli.

Atopowe zapalenie skóry to dość dziwna i nieobliczalna choroba. Czasem wydaje się, że malec już ją pokonał, a tu po kilku dniach problemy wracają. Nie lekceważ AZS, bo dotyczy ono zarówno skóry, jak i całego układu odpornościowego malca, który zbyt „nerwowo” reaguje na jakiś składnik, z którym się zetknął. Nieleczone AZS może przejść w astmę. A więc? Trzeba je leczyć! Zobacz, jak. Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci Najczęstsze: alergia pokarmowa. U niemowlęcia karmionego butelką zmiany skórne mogą być spowodowane uczuleniem na mleko. U malca ssącego pierś przyczyną zwykle bywa coś, co zjada mama, np. mleko, jajka, cytrusy, orzechy, gluten, czekolada. Uwaga: większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej i AZS po ukończeniu roku. Niestety, nie wszystkie. Niektóre maluchy nadal mają problemy ze skórą; u innych alergia pokarmowa przechodzi we wziewną – na roztocza kurzu i pyłki. Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci pojawiają się: najwcześniej około trzeciego miesiąca (czasem później). najczęstsze: sucha skóra, zaczerwienione policzki, wyglądające jak lakierowane, swędzące grudki. Dziecko jest niespokojne, drapie krostki, przez co powstają ranki, strupki. występują: zwykle na policzkach, brzuchu, rękach i nogach (charakterystyczne, że nie ma ich pod pieluszką). Uwaga: podobne objawy mogą być spowodowane np. łojotokowym zapaleniem skóry. Może to stwierdzić tylko dermatolog lub alergolog. Dieta dziecka przy atopowym zapaleniu skóry Dieta jest konieczna, ale dopiero wtedy, gdy lekarz potwierdzi, że przyczyna problemów to rzeczywiście alergia. Na własną rękę jednak nie stosuj – ani u siebie, ani u malca – restrykcyjnych diet. Maluszkowi jest potrzebne urozmaicenie. Gdy karmisz piersią. Nie jedz produktów najczęściej uczulających (mleko i jego przetwory). Lekarz może też zalecić,...

Dr Andrzej Szmurło
Fotolia/Archiiwum prywatne
Zdrowie
Co skutecznie leczy AZS? Wyjaśnia dermatolog dr Szmurło [WYWIAD]
Przyczyną atopowego zapalenia skóry są geny, ale też woda, nieodpowiednie kosmetyki. Efekt? Skóra jest sucha, strasznie swędzi, dziecko się drapie, powstają ranki. Jak skutecznie wyleczyć AZS?

Dr n. med. Andrzej Szmurło jest dermatologiem i wenerologiem, zajmuje się leczeniem trądziku, chorób alergicznych, w tym atopowego zapalenia skóry . Przez wiele lat pracował w Klinice Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie (dziś WUM), potem w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Pracuje w klinice Nova Derm. Jak często niemowlęta i małe dzieci mają atopowe zapalenie skóry? Ok. 20 proc. dzieci ma objawy atopowego zapalenia skóry . U najmłodszych dzieci jest pewien problem z postawieniem diagnozy, gdyż podobne objawy do AZS występują w przypadku innych chorób. Trudno stwierdzić, czy sucha skóra jest spowodowana AZS , czy jest to objaw łojotokowego zapalenia skóry , rybiej łuski, łuszczycy. Atopowe zapalenie skóry trudno też odróżnić od zmian, które zostały spowodowane np. nadwrażliwością na czynniki środowiskowe, np. środki chemiczne powszechnie stosowane w substancjach myjących, detergentach, wilgotnych chusteczkach higienicznych do pielęgnacji dzieci. Jaki emolient dla niemowlaka - sprawdź opinie Jak można potwierdzić, że powodem problemów jest AZS? Nie ma jednoznacznych testów diagnostycznych , które potwierdzą, że przyczyną jest atopowe zapalenie skóry. Jeśli dziecko ma problemy skórne, warto poradzić się doświadczonego dermatologa lub alergologa, który stwierdzi, czy są one spowodowane alergią. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Bardzo duża suchość skóry . Typowe suche miejsca u małych dzieci to: policzki, zgięcia łokci, przeguby kolan: te miejsca najczęściej się zaczerwieniają, mogą pokrywać się łuską, swędzą. Dziecko drapie się, pojawiają się wydrapania (przeczosy), które łatwo ulegają wtórnemu zakażeniu, przekształcają się w nadżerki, strupy. Dziecko często nie może spać, staje się nadpobudliwe . Jak pomóc dziecku, które ma AZS ? Najważniejsza jest pielęgnacja skóry , natłuszczanie jej...

niemowlę, mama, tata, kąpiel
Panthermedia
Zdrowie
Atopowe zapalenie skóry: jak leczyć atopię i walczyć ze świądem?
Atopowe zapalenie skóry to trudna do leczenia choroba, ale i na nią są sposoby. Sprawdź, jak zmniejszać świąd u dziecka i co robić, aby AZS się nie pogłębiało.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci często pojawiają się już w 3-4. miesiącu jego życia. Na policzkach, w zgięciach łokci i kolan, na nadgarstkach, czasem też na szyi albo tułowi skóra staje się sucha i czerwona. Pojawia się stan zapalny i grudki wysiękowe, które łatwo pękają, tworząc nadżerki. Niemowlę nie przestaje się drapać, bo AZS u dzieci towarzyszy silny świąd . Atopowe zapalenie skóry – przyczyny Coraz więcej dermatologów specjalizujących się w l eczeniu AZS u dzieci jest zdania, że nieprawidłowe funkcjonowanie skóry ma podłoże genetyczne. Atopia u dzieci często idzie w parze z alergią np. pokarmową, chociaż lekarze przyznają, że czynników ją wyzwalających jest więcej (należy do nich m.in. stres).  Skóra atopowa bardzo łatwo ulega podrażnieniu – wystarczy np. szorstka metka przy koszulce, barwnik użyty do produkcji ubranka, nie wspominając już o źle wypłukanym proszku do prania. Atopia nasila się również pod wpływem potu czy kąpieli w samej wodzie, bez dodatku emolientu. Jak myć dziecko z atopowym zapaleniem skóry? Mydła, nawet te najdelikatniejsze przeznaczone dla niemowląt, zmywają ze skóry naturalną warstwę ochronną. Zdrowym dzieciom to nie zaszkodzi, bo u nich powłoka wodno-tłuszczowa szybko się odbudowuje. Maluch z atopią jednak może mieć z tym kłopot. Do pielęgnacji skóry lepsze będą emolienty, czyli preparaty, które chronią przed utratą wody z naskórka (sprawdź na forum Babyonline, jakie emolienty polecają inne mamy ). Pamiętaj też o żelaznych zasadach kąpieli: mycie nie powinno trwać dłużej niż 5-7 minut, a temperatura wody nie może przekraczać 37°C. Rozmiękczona wodą skóra szybko traci wodę z głębszych warstw i łatwo się wysusza. Od razu po wyjęciu dziecka z wanny delikatnie osusz jego skórę (przyciskaj ręcznik miejsce po miejscu, nie trzyj!) i jak najszybciej wsmaruj...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak