Reklama

Ssawka u niemowlaka ma charakterystyczny wygląd, ale zdarza się, że rodzice mylą ją z pleśniawkami, aftami lub opryszczką. Sprawdź, jak wygląda ssawka u niemowlaka i czy możesz coś zrobić, by szybciej znikła.

Reklama

Spis treści:

Ssawka u niemowlaka: co to jest

Ssawka to pęcherzyk na ustach noworodka lub niemowlęcia, który pojawia się na górnej wardze. Przyczyną pojawienia się ssawki jest sposób, w jaki maluszek ssie pierś lub smoczek butelki. Ten charakterystyczny bąbelek na ustach powstaje w wyniku tarcia delikatnej skóry na wargach o brodawkę bądź tworzywo, z którego wykonany jest smoczek. W wyniku tego ocierania powstaje pęcherzyk.

Ssawka może pojawić się już w pierwszych dniach życia dziecka, ale też w późniejszym czasie. Czasem bywa też, że noworodek przychodzi na świat ze ssawką – oznacza to, że w brzuchu mamy maluszek ssał kciuk.

Ssawka u niemowlaka powstaje gdy dziecko:

  • dopiero uczy się ssać, przy czym nauka ta dużo trudniej przychodzi wcześniakom,
  • chwyta brodawkę (smoczek) zbyt szybko i mocno,
  • chwyta brodawkę (smoczek) zbyt płytko.

Jak do tego nie dopuścić? Możesz pomóc dziecku, wykorzystując wiedzę na temat podstawowych zasad karmienia piersią.

Jak wygląda ssawka u niemowlaka

Ssawka u niemowlaka to niewielki bąbelek na górnej wardze. Nie zawsze łatwo go zobaczyć, czasem sprawdzenie, czy dziecko ma ssawkę, wymaga dokładnego obejrzenia jego górnej wargi. Pęcherzyk nie jest duży, może być przezroczysty lub mieć biały kolor.

Ssawka u niemowlaka a opryszczka

Czasem porównuje się ssawkę do opryszczki u niemowlaka, ale tak naprawdę już na pierwszy rzut oka można zobaczyć różnicę. O ile w przypadku ssawki występuje jeden pęcherzyk, to w przypadku opryszczki owrzodzenia mogą zaatakować całą jamę ustną, a nawet nosek, oczy i kciuki. Poza tym niemowlę zakażone wirusem opryszczki często gorączkuje (temperatura ciała sięga wówczas do 40 st.). W przeciwieństwie do ssawki opryszczka boli dziecko, co sprawia, że maluch nie chce jeść i jest rozdrażniony.

Ssawka u niemowlaka a pleśniawki

Pleśniawki, podobnie jak ssawka, mają biały kolor, nie mają jednak postaci pęcherzyka, tylko nalotu. Pleśniawki pojawiają się w jamie ustnej i mogą powodować ból, który staje się powodem utraty apetytu i rozdrażnienia dziecka.

Ssawka u niemowlaka a afty

Afty również pojawiają się w jamie ustnej i są białe, jednakże od ssawki odróżnia je przede wszystkim czerwona obwódka. Afty, podobnie jak pleśniawki, są bolesne.

Ssawka u niemowlaka: kiedy znika

Bardzo często ssawka znika gdy tylko dziecko nauczy się prawidłowo chwytać brodawkę lub smoczek. Jest to kwestia indywidualna – jednym niemowlętom przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Z reguły ssawka znika na dobre po kilku tygodniach, czasem utrzymuje się do 2. roku życia a czasem… nie pojawia się nigdy.

Lekarze, położne, doradcy laktacyjni, doule zwracają uwagę, że ssawka u niemowlaka staje się problemem dopiero wówczas, gdy jej objawy przybierają na sile. Choć ssawka u niemowlaka nie ma bezpośredniego wpływu na zdrowie i rozwój dziecka, może świadczyć o tym, że maluch ma kłopot z nauką prawidłowego jedzenia i należy dokładnie zbadać, jakie są tego przyczyny. Najczęściej jednak ten niewielki pęcherzyk na ustach nie powinien stanowić powodu do niepokoju.

Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama