pleśniawki i inne problemy w buzi noworodka
Fotolia
Noworodek

Co się dzieje w buzi noworodka? Pleśniawki, ślinienie i inne problemy

Zaśliniona broda, białe kropki na śluzówce, obrzmiałe dziąsła. Sprawdź, jak dziecku pomóc.

Pleśniawki u noworodka to tylko jeden z problemów w obrębie jego buzi. Niemowlę może obficie się ślinić, boleśnie ząbkować, a nawet mieć zapalenie jamy ustnej. Co pomoże na pleśniawki i inne problemy w buzi niemowlaka i jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlęcia?

Pleśniawki u noworodka

Wyglądają jak różnej wielkości białe kropeczki (przypominają grudki twarożku). Są objawem grzybicy jamy ustnej. Pojawiają się na śluzówce policzków, podniebienia i dziąseł. Kiedy jest ich dużo, buzia w środku przypomina „trawnik, na który spadło trochę śniegu”. Ich pojawienie się wiąże się z mniejszą odpornością (układ immunologiczny noworodka dopiero dojrzewa). Bywają też skutkiem ubocznym kuracji antybiotykiem.
 

Pleśniawki najczęściej występują u noworodków. Dziecko zakaża się w czasie porodu od mamy (kobiety w ciąży są szczególnie podatne na grzybicę), ale pleśniawki zdarzają się też u starszych niemowląt. Pleśniawki nie dają się łatwo zetrzeć palcem - w miejscu, skąd zostały usunięte, śluzówka jest zaczerwieniona i może krwawić.
 

Uwaga! Gdy dziecko ma pleśniawki, karmienie staje się utrudnione. Noworodek, ssąc pierś, może zakazić mamę. Wtedy na sutkach tworzą się bolesne brodawki.

Jak wyleczyć pleśniawki?

Spróbuj tych sposobów na pleśniawki:

 • Zabierz dziecko do pediatry. Zapisze on działający miejscowo lek grzybobójczy, np. Nystatynę w zawiesinie. Trzeba go wkraplać do buzi trzy razy dziennie przez 7–10 dni.
 • Przed podaniem lekarstwa zetrzyj pleśniawki z błony śluzowej. Nawiń na palec sterylną gazę zamoczoną w soli fizjologicznej i delikatnie usuń białe kropeczki.
 • U malutkiego niemowlęcia nie stosuj Aftinu. Zawiera on kwas borny, który źle działa na układ nerwowy.
 • Wypróbuj wodny roztwór gencjany. Przez kilka dni dwa razy dziennie umieszczaj na błonie śluzowej policzka dwie krople. Lek rozprowadzi się sam. Niestety, buzia będzie fioletowa.
 • Po karmieniu podawaj do picia dwie, trzy łyżeczki wody, żeby wypłukać jamę ustną z resztek mleka.

Obfite ślinienie

Ślinienie wcale nie musi być związane z ząbkowaniem. Czasami pojawia się długo przed nim. Wynika ze wzmożonej pracy gruczołów ślinowych. Po co noworodkowi ślina?

 • Nawilża śluzówkę jamy ustnej.
 • Zawarte w niej przeciwciała (IgA) utrudniają wnikanie bakterii.
 • Bierze udział w procesie trawienia, za sprawą zawartych w niej enzymów.

Od 3. miesiąca życia dziecka gruczoły ślinowe pracują intensywniej i wydzielają więcej śliny. Dziecko nie umie jeszcze skoordynować ruchów języka, policzków i gardła, żeby połykać jej nadmiar, więc ślina ścieka po bródce. Pięciomiesięczne dzieci bawią się językiem, wargami i śliną, robią z niej bańki – ćwiczą w ten sposób buzię i szykują do nauki mówienia.
 

Ślina jest potrzebna przy ząbkowaniu. Około 6. miesiąca zaczynają rosnąć ząbki. Zawiązek zęba powoduje obrzmienie dziąsła (a nawet lekki stan zapalny). W rezultacie dziecko ślini się dużo bardziej.
 

Zobacz także
zapalenie jamy ustnej u dziecka, afty u dziecka, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, aftowe zapalenie jamy ustnej u dziecka

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dziecka: o czym świadczą afty w buzi i gorączka?

smoczek dla noworodka

Smoczek dla noworodka: od kiedy podawać, jaki wybrać?

Do kiedy dziecko jest noworodkiem

Noworodek a niemowlę – do kiedy dziecko jest noworodkiem? A wcześniak?

pleśniawki u dziecka, afty u niemowlaka, opryszczka u dziecka, zmiany w buzi, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, krostki w buzi

Pleśniawki, afty, czy może opryszczka?

Co zrobić, gdy dziecko mocno się ślini?

Jeśli twoje dziecko mocno się ślini, spróbuj tych sposobów:

 • Smaruj brodę i szyję kremem ochronnym lub maścią (np. Linomag, Bepanthen, Alantan), by zabezpieczyć ją przed drażniącym działaniem enzymów trawiennych.
 • Pamiętaj o zabezpieczeniu buzi kremem przed wyjściem na dwór. Mokra (zaśliniona) skóra pod wpływem chłodu łatwiej ulega spierzchnięciu.
 • Zakładaj śliniaczek (nie tylko do jedzenia) i często go zmieniaj. Dzięki temu zabezpieczysz ubranko maluszka.
 • Porozmawiaj z lekarzem. Obfite, nie uzasadnione niczym ślinienie może być objawem zapalenia nagłośni.

Bolesne ząbkowanie? Zrób masaż dziąseł

Przygotuj sobie:

 • Oliwkę – przed masażem buzi rozetrzyj jej odrobinę na swoich palcach. Nie przesadź jednak z ilością – dziecko nie może nią ociekać.
 • Jałowy gazik (lub kawałek tetrowej pieluchy) albo silikonowej nakładki – do nawinięcia bądź nałożenia na palec, gdy masujesz wewnątrz buzi.
 • Żel na bolesne ząbkowanie – te preparaty zawierają środek przeciwbólowy. Zanim zaczniesz masować, na gazik lub silikonową nakładkę nałóż troszkę żelu – to dodatkowo pomoże znieść ból dziąseł.

1. Świderki na policzkach
Palcami wskazującymi lub kciukami (u starszego dziecka możesz to robić trzema środkowymi palcami dłoni) rób na policzkach dziecka kółeczka, zaczynając od ust, a kończąc mniej więcej w połowie policzka (nie dochodząc do ucha!).

2. Masowanie dziąseł
Na palec wskazujący nawiń jałowy gazik lub nałóż silikonową nakładkę (szczoteczkę). Wyciśnij trochę żelu na ząbkowanie (niekoniecznie). Masuj dziąsła (boki lub wierzch) okrężnymi lub posuwistymi ruchami.

3. Wąsy i uśmiech
Najpierw kciukami narysuj na buzi dziecka „wąsiki”, zaczynając od noska i kończąc w okolicach kącika ust. Powtórz to kilka razy (np. cztery). Potem, znów kciukami, narysuj uśmiech, zaczynając od środka brody i kończąc w kącikach ust. Powtórz tyle razy, ile „wąsiki”.

Uwaga: przy tym ruchu starsze dziecko, które ma już ząbki, może cię chwytać za palce. Masaż może się więc nie udać. Ćwiczenie lepiej nadaje się dla młodszych niemowląt.

Zapalenie jamy ustnej u noworodka

Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Najczęściej wywołują je wirusy z grupy Herpes. U dorosłych, inaczej niż u dzieci, są one zwykle przyczyną opryszczki wargowej. Przy zapaleniu śluzówka noworodka jest zaczerwieniona - to pierwszy objaw. Potem powstają pęcherzyki wypełnione płynem. Mogą też być widoczne ubytki śluzówki otoczone wyraźnym rąbkiem. Dziecko odczuwa ból. Kiedy pęcherzyki na śluzówce noworodka pękają, tworzą się bolesne nadżerki, a czasem owrzodzenia. Gdy zapalenie nie jest leczone, dziecko może mieć nieprzyjemny zapach z ust. Noworodek marudzi i płacze, ma niewysoką gorączkę. Nie chce ssać, jeść, połykanie sprawia mu trudność. Nie chce nic brać do buzi, nawet zabawek czy smoczka. Kwaśne soczki nasilają ból.

 

Uwaga, jeśli dziecko ma zapalenie jamy ustnej, konieczna jest wizyta u lekarza! Zastosuje on leczenie miejscowe, podobne jak przy pleśniawkach, ale intensywniejsze. Pediatra może też przepisać specyfik robiony na receptę w aptece. Może dodać jeszcze środek znieczulający, by dziecko mniej cierpiało, mogło jeść i pić. Jeżeli zmiany są bardzo rozległe, lekarz zleci zapewne wykonanie morfologii krwi wraz z rozmazem.

Higiena i pielęgnacja buzi noworodka

Staraj się, by dziecko nie brało do buzi brudnych przedmiotów. Ale to oczywiście nie znaczy, że malec nie może bawić się na dywanie.

 • Dziecko, które nie ma ząbków, po nakarmieniu piersią, mlekiem z butelki lub po innym posiłku daj do wypicia (zwłaszcza przed snem) dwie, trzy łyżeczki wody, która przepłucze buzię z resztek pokarmu.
 • Gdy dziecko ma ząbki, czyść je delikatnie wodą. Rób to specjalną gumową szczoteczką nakładaną na palec lub palcem owiniętym zmoczoną w przegotowanej wodzie gazą. Przyzwyczajaj malca do mycia ząbków po każdym posiłku.
 • W pierwszym roku życia możesz używać pasty (bez fluoru), ale pod warunkiem, że malec pozwala sobie dokładnie oczyścić buzię z jej resztek.
 • Jeśli ząbkowanie jest bolesne, możesz maluszkowi trzy razy dziennie smarować bolące dziąsełka żelem przeciwbólowym (np. Dentinox® N Gel).

   

Zobacz też:

Czym tak naprawdę jest prawidłowy rozwój dziecka? - film

ząbkowanie
RF
Zdrowie
Ząbkowanie to nie choroba
Wyrzynanie się zębów to naturalny proces rozwoju uzębienia. U niektórych dzieci pierwsze zęby pojawiają się niespodziewanie, ale większość nie ma takiego szczęścia. Przeczytaj, jak pomóc maluchowi przetrwać ten okres.

Co to jest ząbkowanie? Ząbkowanie to naturalny etap rozwoju dziecka. Polega na przebijaniu się przez dziąsła pierwszych zębów mlecznych. Najwcześniej pojawiają się jedynki, zwykle dolne, ale mogą to równie dobrze być dolne dwójki lub jedynki na górze.  Kiedy zęby zaczynają się wyrzynać? Pierwsze objawy pojawiają się czasem już w 2. miesiącu życia dziecka , częściej jednak miesiąc lub dwa później. Dziecko zaczyna obficie się ślinić, wkładać rączki do buzi , by pocierać swędzące dziąsła. Są one zaczerwienione i podrażnione. Pierwsze ząbki wychodzą zwykle około 6. misiąca życia malucha, ale równie dobrze może to być pół roku później. Jeśli rodzice ząbkowali późno, dziecko raczej nie pochwalli się pierwszym zębem w wieku 4-5 miesięcy. Proces ząbkowania trwa kilka tygodni i nie jest to łatwy okres ani dla dziecka, ani dla rodziców. Jakie dolegliwości mogą wystąpić? Wyrzynające się ząbki powodują ból, swędzenie i dyskomfort u dziecka. Dlatego maluch popłakuje, wkłada do buzi ręce, twarde przedmioty, gryzie, ślini się, często towarzyszą temu niepokój, zaburzenia snu. Ząbkowanie trwa kilka tygodni, czasem kilka miesięcy, ważne więc jest, żeby umieć pomóc cierpiącemu niemowlakowi. Jak pomóc dziecku? Na pewno niejedna mama słyszała rady, by podawać dziecku schłodzony gryzaczek (nie jest jednak dobrze przesadzać z chłodzeniem, by nie spowodować szoku termicznego), przemywać dziąsła rumiankiem czy masować dziąsła . Są to metody niefarmakologiczne. Przy ich stosowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na to, by gaza czy silikonowa nakładka do masowania były czyste i jałowe, podobnie gryzak. Inaczej można spowodować infekcję bakteryjną, a to na pewno nie pomoże obolałym dziąsłom. Jaki środek wybrać, kiedy dziecko boleśnie ząbkuje? W aptekach znajdziemy wiele specyfików na bolące dziąsła, jednak...

zęby, jama ustna, uśmiech
© Kurhan - Fotolia.com
Mama
Co wywołuje stan zapalny w jamie ustnej?
Rozpulchnione, zaczerwienione dziąsła, uczucie suchości w buzi, drobne krostki – to dolegliwości, które większość osób ignoruje lub leczy domowymi sposobami. A tymczasem mogą one świadczyć o stanie zapalnym w jamie ustnej.

Jak leczy się zapalenie dziąseł? Zapalenie dziąseł jest drugim – po próchnicy – najczęstszym schorzeniem jamy ustnej. Przyczyną tej choroby mogą być m.in.: niektóre choroby (np. nadciśnienie, cukrzyca), niewłaściwa dieta, niewłaściwe dopasowanie protez i koron, niektóre leki (np. te stosowane przy chorobie wieńcowej). Objawem zapalenia dziąseł jest ból , który pojawia się podczas jedzenia lub podczas mycia zębów, oraz krwawienie – pojawiające się samoistne lub podczas szczotkowania, ewentualnie nitkowania zębów. Dziąsła mogą zmienić kolor, być opuchnięte lub przeciwnie – mogą się cofać odsłaniając szyjki zębów. Zapaleniu dziąseł może towarzyszyć nieprzyjemny zapach z ust . Jeśli opisane powyżej objawy pojawią się, należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, który zleci badania mające na celu rozpoznanie szczepu bakterii powodujących zapalenie, a następnie dobierze odpowiednią antybiotykoterapię . Po wyleczeniu stanu zapalnego ważne jest usunięcie czynnika wywołującego chorobę – w przypadku niewłaściwie dopasowanych koron, konieczne będą poprawki protetyczne. Warto wiedzieć: Opinie o płynie przeciwzapalnym do jamy ustnej Grzybica jamy ustnej – skąd się bierze? W jamie ustnej zawsze występują grzyby , jednak pod wpływem pewnych czynników (stresu, papierosów, niedoboru witamin, osłabionej odporności) mogą się namnożyć i wówczas rozwija się grzybica . Objawami grzybicy są: intensywnie czerwony kolor dziąseł, uczucie pieczenia , suchość w buzi. W przypadku wystąpienia tych objawów, warto wykonać tzw. mykogram , który na podstawie wymazu z błony śluzowej wskaże z jakimi grzybami mamy do czynienia i na jakie leki one zareagują. Na podstawie tego badania stomatolog dobierze odpowiednie preparaty przeciwgrzybicze . W leczeniu grzybicy – oprócz leków do...

Zdrowie
Mój maluch bardzo się ślini
Twój maluch bardzo się ślini? Wyjaśniamy, czym to może być spowodowane i jak pomóc maluszkowi.

Twój maluch bardzo się ślini? Ma przez to podrażnioną brudkę? Wyjaśniamy, czym to może być spowodowane i jak pomóc maluszkowi. Obfite ślinienie wcale nie musi być związane z ząbkowaniem. Pojawia się zazwyczaj około trzeciego miesiąca życia, na długo przed ząbkowaniem. Wynika ze wzmożonej pracy gruczołów ślinowych. • Po co dziecku ślina? – Nawilża śluzówkę jamy ustnej. – Zawarte w niej przeciwciała (IgA) utrudniają wnikanie bakterii. – Bierze udział w procesie trawienia, za sprawą zawartych w niej enzymów. • Kiedy robi się jej więcej? Od trzeciego miesiąca życia malca gruczoły ślinowe pracują intensywniej i wydzielają więcej śliny. Dziecko nie umie jeszcze skoordynować ruchów języka, policzków i gardła, żeby połykać jej nadmiar, więc ślina ścieka po bródce. • Czemu to służy? Pięciomiesięczne maluszki bawią się językiem, wargami i śliną, robią z niej bańki – ćwiczą w ten sposób buzię i szykują do nauki mówienia. • Potrzebna przy ząbkowaniu? Około szóstego miesiąca zaczynają rosnąć ząbki. Zawiązek zęba powoduje obrzmienie dziąsła (a nawet lekki stan zapalny). W rezultacie maluch ślini się dużo bardziej. Co możesz zrobić? 1. Smaruj brodę i szyję kremem ochronnym lub maścią (np. Linomag, Bepanthen, Alantan), by zabezpieczyć ją przed drażniącym działaniem enzymów trawiennych. 2. Pamiętaj o zabezpieczeniu buzi kremem przed wyjściem na dwór. Mokra (zaśliniona) skóra pod wpływem chłodu łatwiej ulega spierzchnięciu. 3. zakładaj śliniaczek (nie tylko do jedzenia) i często go zmieniaj. Dzięki temu zabezpieczysz ubranko maluszka. 4. Porozmawiaj z lekarzem. Obfite, nie uzasadnione niczym ślinienie może być objawem zapalenia nagłośni. Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-CHazan Pediatra neonatolog; od 26 lat leczy najmłodszych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj