Reklama

Suchy kaszel u niemowlaka może dawać niepokojące objawy – jest męczący, wręcz duszący, często pojawia się w nocy. Leczenie suchego kaszlu zależy od jego przyczyny, pamiętaj jednak, że leki na kaszel można stosować wyłącznie na polecenie lekarza. Jeśli suchy kaszel u niemowlaka jest mało uciążliwy, wypróbuj domowe sposoby.

Reklama

Suchy kaszel u niemowlaka: przyczyny

Jeśli niemowlę ma suchy kaszel, nie zawsze oznacza to, że jest ciężko chore. Przyczyny suchego kaszlu czy sporadycznego pokasływania bywają różne, postaraj się więc uważnie obserwować dziecko, by wychwycić towarzyszące kaszlowi objawy.

Najczęstsze sytuacje, w których pojawia się suchy kaszel u niemowlaka:

  • Przeziębienie. Kaszel to wówczas odruch obronny. W wyniku infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona, pojawia się drapanie i łaskotanie w gardle. Wodnista wydzielina z nosa spływa do gardła i dodatkowo pobudza do kaszlu. Suchy kaszel przy przeziębieniu trwa ok. 3-5 dni, po czym zmienia się w kaszel mokry.
  • Grypa. Suchy kaszel jest jednym z objawów choroby, ale dziecko czuje się znacznie gorzej niż przy zwykłym przeziębieniu. Poza suchym kaszlem, który stopniowo zmienia się w mokry, pojawia się wysoka gorączka, bóle mięśni, ból głowy, dreszcze.
  • Refluks. Treść żołądkowa może cofać się do przełyku, a nawet jamy ustnej dziecka, bo przewód pokarmowy niemowlaka jest jeszcze nie w pełni dojrzały. Jeśli pokarm podrażni gardło albo jego część dostanie się do oskrzeli, maluch będzie pokasływał. To suchy kaszel bez innych objawów chorobowych.
  • Krztusiec. To bardzo wyczerpująca, bakteryjna choroba zakaźna, która objawia się m.in. męczącym kaszlem. Można jej zapobiec, szczepiąc dziecko.
  • Substancje drażniące w powietrzu. To mogą być silne zapachy, dym papierosowy albo substancje chemiczne z dezodorantów czy perfum, na które małe dziecko jest szczególnie wrażliwe. Podrażniają gardło i wywołują suchy kaszel u niemowlaka.

Ważne! Suchy kaszel w nocy może mieć różne przyczyny, ale najczęściej powoduje go alergia (np. na roztocza kurzu domowego, pleśń, sierść zwierząt) lub zbyt suche powietrze w pokoju. Dbaj o nienaganną czystość w pomieszczeniu, nie rozpylaj w nim żadnych drażniących zapachów i regularnie nawilżaj powietrze.

Suchy kaszel u niemowlaka: objawy

Suchy kaszel objawia się męczącym, jakby odruchowym i częstym pokasływaniem. Nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Poza tym suchy kaszel:

  • jest duszący,
  • pojawia się w nocy,
  • może przypominać szczekanie.

Domowe sposoby na suchy kaszel u niemowlaka

Jeśli niemowlę męczy suchy kaszel, podawaj mu do picia wodę, herbatki owocowe albo rozcieńczone kompoty o temperaturze pokojowej. Koniecznie kup dobry inhalator i rób dziecku inhalacje na kaszel, np. z soli fizjologicznej. Dziecku powyżej roku możesz podać ziołowy syrop łagodzący kaszel, np. tymiankowy. Poza tym:

  • W pokoju dziecka utrzymuj odpowiednią temperaturę (ok. 21ºC), często wietrz wszystkie pomieszczenia w domu.
  • Nawilżaj powietrze w pokoju dziecka, np. za pomocą nawilżacza.
  • Nie ubieraj dziecka zbyt ciepło, aby go nie przegrzać (suchy kaszel może powodować, że maluchowi będzie jeszcze bardziej gorąco).
  • Częściej przystawiaj niemowlę do piersi lub karm mieszanką. Starszemu niemowlęciu podawaj wodę.
  • Zdecydowanie ogranicz lub zrezygnuj z używania perfum i dezodorantów w sprayu w pobliżu dziecka. Nigdy nie pal papierosów w domu ani niedaleko okien!

Jeśli po kilku dniach suchy kaszel nie ustąpi, obowiązkowo idź z dzieckiem do lekarza.

Uwaga! Syropy hamujące kaszel zawierają kodeinę, dekstrometorfan i butamirat. To leki, które nie są przeznaczone dla niemowląt, a dzieciom poniżej 2 lat nie wolno ich podawać bez konsultacji z lekarzem. Dziecko nie powinno także pić syropu przeciwkaszlowego, jeśli ma kaszel mokry albo choruje na zapalenie oskrzeli lub płuc.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama