Przełomowe odkrycie! Lekarze będą wykrywać autyzm już u noworodków?
Naukowcy pracują nad testem, który pozwoli wykrywać zaburzenia ze spektrum autyzmu już u noworodków. Ma do tego posłużyć badanie oparte na jednym ze zmysłów, które już rutynowo wykonuje się w szpitalach.
Od dawna wiadomo, że dzieci i dorośli ze spektrum autyzmu mają różne zaburzenia sensoryczne, czyli zmysłowe właśnie. Często dotyczą one słuchu. Mózg autyka, a przez to i on sam, może inaczej odbierać bodźce, np. słuchowe. Okazuje się, że być może niebawem podczas standardowych testów słuchu noworodków da się przeprowadzić także badanie wykazujące istniejące ryzyko wystąpienia autyzmu. Ale to nie wszystko!
Wystarczy prosty i łagodny test, by wykryć autyzm
Naukowcy z University of Miami i Harvard Medical School na podstawie obserwacji blisko 140 tysięcy noworodków, które poddano standardowemu badaniu na poprawne działanie słuchu (w Polsce też rutynowo przeprowadza się takie przesiewowe testy słuchu), odkryli, że mózg dzieci, które później zdiagnozowano jako autystyczne, wolniej reaguje na dźwięki. Test przeprowadzać można, gdy noworodek śpi. Badanie jest nieinwazyjne i bada za pomocą elektrod umieszczonych na główce dziecka, reakcję jego mózgu na dźwięki.
To będzie ważny krok na drodze to właściwej terapii
Dziecko autystyczne może normalnie słyszeć, co oznacza, że jego uszy i nerw słuchowy działają bezbłędnie. Jednak mózg inaczej przetwarza przekazywane przez niego impulsy. Naukowcy są zdania, że jest duża szansa na to, że testowanie reakcji mózgu noworodka na dźwięki pozwoli nie tylko wcześnie wykrywać autyzm, ale także ryzyko innych dysfunkcji, np. związanych z mową, rozumieniem mowy, a nawet ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.
Naukowcy pracują teraz nad tym, aby stworzyć standard przeprowadzania badania i interpretacji jego wyników. Jeśli im się uda, rozszerzenie już wykonywanego badania słuchu noworodków pozwoli lekarzom wykrywać także ryzyko wystąpienia zburzeń rozwojowych i kierowanie takich dzieci od razu pod opiekę specjalistów. To z kolei umożliwi o wiele wcześniejsze diagnozowanie problemów dziecka i wczesne rozpoczęcie terapii, co znacząco może zwiększyć szanse takich maluchów na lepszy rozwój i lepsze życie w dorosłości.
Źródło: Oren Miron, Rafael E. Delgado, Christine F. Delgado, Elizabeth A. Simpson, Kun‐Hsing Yu, Anibal Gutierrez, Guangyu Zeng, Jillian N. Gerstenberger, Isaac S. Kohane. Prolonged Auditory Brainstem Response in Universal Hearing Screening of Newborns with Autism Spectrum Disorder. Autism Research, 2020; DOI: 10.1002/aur.2422
Sprawdź także: