spektrum autyzmu
AdobeStock
Zdrowie

Spektrum autyzmu: objawy, zachowanie, zabawki dla autystycznego dziecka

Spektrum autyzmu to różnego rodzaju zaburzenia neurorozwojowe. Często są uwarunkowane genetycznie lub powstają np. wskutek nieprawidłowości metabolicznych. Zaburzenia ze spektrum autyzmu są nieuleczalne, ale funkcjonowanie takich dzieci w społeczeństwie można poprawić poprzez odpowiednią terapię.

Spektrum autyzmu, inaczej nazywane spektrum zaburzeń autystycznych, to pojęcie, które zawiera w sobie szereg różnych zaburzeń, powstających na skutek odmiennych czynników. Wszystkie wywołują podobne dysfunkcje rozwojowe u dzieci. Największym problemem dzieci dotkniętych zaburzeniami ze spektrum autyzmu są kłopoty z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji oraz z komunikacją.

Spis treści:

Zaburzenia ze spektrum autyzmu

Do tego szerokiego pojęcia wlicza się takie zaburzenia rozwoju, jak:

 • autyzm dziecięcy,
 • autyzm atypowy,
 • zespół Aspergera,
 • upośledzenie zdolności niewerbalnego uczenia się,
 • całościowe zaburzenie rozwoju,
 • autyzm wysoko funkcjonujący,
 • zaburzenie semantyczno-pragmatyczne,
 • zespół wielu złożonych zaburzeń rozwojowych,
 • hiperleksja.


Diagnozowanie autyzmu jest dość trudne. Wynika to między innymi z faktu, że podobne objawy dają także innego rodzaju zaburzenia, np.: ADHD, schizofrenia dziecięca, zespół Retta, stereotypie ruchowe i inne.

Objawy spektrum autyzmu u dzieci

Można dostrzec trzy cechy, które wskazują na to, że dziecko może mieć zaburzenia ze spektrum autyzmu. Są to:

 • trudności w kontaktach społecznych,
 • znacznie zawężone zainteresowania,
 • ponadprzeciętna powtarzalność zachowań.

Zachowania ze spektrum autyzmu

Wśród objawów zaburzeń spektrum autyzmu znajdują się też charakterystyczne zachowania, które pojawiają się już w wieku dziecięcym. Należą do nich:

 • stereotypowe posługiwanie się przedmiotami,
 • powtarzanie usłyszanych słów, fraz,
 • silne przyzwyczajenie do rutyny,
 • niepokój lub agresja pojawiające się, gdy następuje odstępstwo od rutyny,
 • silne przywiązanie do nietypowych obiektów,
 • nietypowa reakcja na dźwięki czy dotyk,
 • intensywne wąchanie przedmiotów,
 • fascynacja mrugającym światłem lub wirującymi przedmiotami.


Nie wszystkie wyżej wymienione zachowania występują u wszystkich dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu

Naukowcy od lat badają kwestię tego, co powoduje pojawienie się zaburzeń autystycznych u dzieci. Uznaje się, że powodem zawsze jest jakiś defekt neurologiczny. Może on powstać na skutek różnych czynników, takich jak:

 • wiek ojca powyżej 40 lat,
 • zaburzenia metaboliczne, np. nietolerancja glutenu i kazeiny,
 • zaburzenia flory bakteryjnej jelit,
 • różne urazy okołoporodowe,
 • uszkodzenia centralnego układu nerwowego,
 • wrodzona toksoplazmoza,
 • mózgowe porażenie dziecięce,
 • poważne infekcje wymagające leczenia antybiotykami w okresie niemowlęcym,
 • czynniki genetyczne.

Terapia zaburzeń ze spektrum autyzmu

Niestety jest to choroba nieuleczalna. Istnieją jednak różne formy terapii stymulujące rozwój dziecka ze spektrum autyzmu, np. terapia poznawczo-behawioralna, terapia integracji sensorycznej. Dzięki nim może ono o wiele lepiej radzić sobie w życiu codziennym.

Zabawki dla dzieci ze spektrum autyzmu

Choć w sklepach pojawiają się zabawki polecane dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, przed zakupem warto zasięgnąć porady specjalisty. Każdy „autystyk’’ jest inny i może mieć deficyty w różnych obszarach. Rozmowa z terapeutą pozwoli dokonać najlepszego wyboru zabawek, które nie tylko mają szansę zainteresować dziecko, ale też stać się ważnym narzędziem terapeutycznym.

Najczęściej małym autystykom poleca się zabawki sensoryczne, ale w ich przypadku sprawdzają się też różnego rodzaju tablice manipulacyjne, klocki oraz gry planszowe, które mają tę zaletę, że w czasie zabawy dziecko ma kontakt z innymi domownikami i uczy się z nimi komunikować. Część dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu zainteresuje się także instrumentami muzycznymi.


Zobacz też:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Dziecko z autyzmem jak postępować
AdobeStock
Wychowanie
Jak postępować z dzieckiem z autyzmem?
Dziecko z autyzmem wymaga innego postępowania niż jego zdrowi rówieśnicy. Kluczowa jest terapia, która może polepszyć funkcjonowanie dziecka z autyzmem w przedszkolu, szkole czy w domu. Pomocy można też szukać w internetowych grupach wsparcia.

Autystyczne dziecko nie uśmiecha się do rodziców, odmawia pieszczot, nie reaguje na polecenia. Nie toleruje w swoim otoczeniu żadnych zmian. Rodzicom takiego dziecka nie jest łatwo, ale muszą pamiętać, że mogą (i powinni!) szukać wsparcia u lekarzy, terapeutów i innych rodziców dzieci autystycznych. Spis treści: Dziecko z autyzmem: jak postępować? Zachowanie dziecka z autyzmem ma wpływ na rodzinę Funkcjonowanie dziecka z autyzmem w przedszkolu i szkole Formy pomocy dla dziecka z autyzmem Dziecko z autyzmem: jak postępować? Zaburzone zachowania autystycznego dziecka (czyli typowe objawy autyzmu ), dezorientują rodziców i wzbudzają w nich poczucie winy. Jak sobie wtedy radzić? Choć to niełatwe, wychowując takiego malucha, staraj się myśleć pozytywnie: Dziecko biernie przyjmuje twoje pieszczoty? Staraj się nie brać sobie tego do serca. Badania naukowe przekonują, że autystyczne dzieci są przywiązane do rodziców, tylko nie potrafią tego okazywać. Czujesz się winna, że nie potrafisz pomóc dziecku, gdy krzyczy i nie pozwala do siebie podejść? Pamiętaj, wcale nie jesteś złą mamą! Problemy z rozpoznawaniem potrzeb i trudnych emocji dzieci mają też rodzice zdrowych dzieci. Jak uspokoić dziecko z autyzmem? Dziecku autystycznemu trudno jest opanować emocje, ponieważ nie ma zdolności samoregulacji . Warto więc zadbać o to, by wyeliminować z jego otoczenia wszelkie bodźce, które wywołują w nim frustrację. Jeśli jakiegoś elementu nie da się usunąć, trzeba pomyśleć o takim zmodyfikowaniu go, by przestał tak bardzo przeszkadzać. Niekiedy niezawodne w wyciszaniu emocji dziecka jest stosowanie stymulacji sensorycznej np. za pomocą kołdry obciążeniowej albo dźwięku białego szumu . Można też próbować odwrócić uwagę dziecka od problemu, np. śpiewając jego ulubioną piosenkę albo podsuwając mu ulubioną książeczkę....

Smutny chłopiec, dziecko
Fotolia
Zdrowie
Jak zdiagnozować zespół Aspergera?
Twoje dziecko zachowuje się w sposób, który Cię niepokoi? Martwisz się, że nie potrafi znaleźć sobie przyjaciół? Nie potrafi zrozumieć żartów, przenośni, ironii? Być może ma zespół Aspergera. Sprawdź, jak diagnozuje się to zaburzenie.

Diagnozę zespołu Aspergera stawia zespół specjalistów - psycholog, psychiatra, neurolog, czasem pedagog z poradni psychologiczno-pedagogicznej . Zaburzenie diagnozuje się na podstawie rozmów z rodzicem, obserwacji i rozmowy z dzieckiem. Rodzice i nauczyciele wypełniają także testy na zespół Aspergera. Przygotowania do diagnozy zespołu Aspergera Dziecko z zespołem Aspergera nie potrafi we właściwy sposób odbierać informacji za pomocą zmysłów - może być nadwrażliwe lub podwrażliwe sensorycznie . Jeśli coś cię niepokoi w zachowaniu dziecka, koniecznie wybierz się do specjalisty, wczesna diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu jest bardzo ważna dla dobrego rozwoju dziecka. Do wizyty u specjalisty lepiej się przygotować: przypomnij sobie, jak zachowywało się dziecko od najmłodszych lat; pomocne w odświeżeniu pamięci z pewnością będą domowe zbiory zdjęć , nagrania z uroczystości rodzinnych, wspólnych wakacji, przedstawień szkolnych; wspomnienia dotyczące dziecka spisz na kartce , by podczas wizyty u specjalisty nic ważnego ci nie umknęło. Warto wiedzieć: Dlaczego przedszkolak może być milczący? Diagnozowanie zespołu Aspergera - jakie badania? Diagnozowanie zespołu Aspergera jest procesem żmudnym i długotrwałym - może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Czasami zdarza się, że prawidłowa diagnoza zostaje postawiona dopiero po kilku latach odwiedzania różnych specjalistów. Podczas tego procesu powinny zostać wykonane testy na zespół Aspergera : badania słuchu i wzroku, badanie neurologiczne (EEG, ewentualnie tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny), badanie genetyczne, morfologia krwi , testy psychologiczne , ankiety, na które odpowiadają zarówno rodzice lub opiekunowie dziecka, jaki i jego nauczyciele. Jak rozpoznać zespół Aspergera?), Objawy zespołu Aspergera to m.in.: trudności w...

Dzieci bawią się klockami
Fotolia
Rozwój dziecka
Wczesne wykrycie autyzmu to szansa na dobry rozwój dziecka
Jeśli dwulatek nie patrzy na ciebie, gdy do niego mówisz, nie naśladuje twoich gestów, nie reaguje na swoje imię, idź z nim do psychologa. Mogą to być zaburzenia ze spektrum autyzmu. Dzięki szybko podjętej terapii dziecko może dobrze się rozwijać.

Spektrum autystyczne obejmuje różne typy zaburzeń rozwoju, do tego dochodzą zaburzenia komunikacji i problemy w nawiązywaniu kontaktach społecznych. Zachowania osób chorych często są stereotypowe i powtarzalne, można zaobserwować również  trudności z integracją wrażeń zmysłowych. Osoby takie są wycofane, zamknięte, ciche . Autyzm nie jest uleczalny – zaburzenie to utrzymuje się do końca życia, jednak wcześnie wykrycie i terapia mogą istotnie poprawić funkcjonowanie chorych. Ważne wczesne wykrycie autyzmu Ok. 1500 urodzonych w 2015 roku w Polsce dzieci będzie miało postawioną diagnozę: autyzm. W ciągu trzech lat od narodzin rodzice będą obserwować, jak ich dzieci tracą nabyte umiejętności – przestaną patrzeć na rodziców i reagować uśmiechem na uśmiech – i nie rozwijają nowych. - Radość z pierwszych wypowiedzianych słów zakończy się na "dada" i ponad połowa dzieci nie wypowie nigdy słów "kocham Cię"- mówi psychiatra Michał Wroniszewski, prezes Fundacji SYNAPSIS, ojciec 31-letniego niemówiącego autystycznego Dominika. Gdzie szukać pomocy? ​- Niepokojące objawy zauważyliśmy już przed 18. miesiącem życia – mówi mama Wojtka, chłopca z autyzmem, a jego tata dodaje – Droga do diagnozy była upiorna. Wizyty u kolejnych lekarzy kończyły się skierowaniem na dalsze konsultacje. W tym czasie patrzyliśmy, jak tracimy naszego syna. Lekarz pierwszego kontaktu nie zauważył żadnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka . Przeciwnie, uspokajał nas, twierdząc, że "rozwój jest prawidłowy" i "jak skończy trzy lata, to zacznie mówić". Gdybyśmy od razu trafili do właściwego ośrodka , to może ostatnie święta byłby i dla nas wspólnym przeżywaniem radości - dodaje.  W Polsce nie ma systemowego wczesnego wykrywania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wielu rodziców zgłaszających lekarzom...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj